Урок з теми:"Естери"

Про матеріал
Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні та хімічні властивості. Гідроліз естерів.
Перегляд файлу

               

10 клас.

ПЛАН УРОКУ №____    Група______

    Дата_______

Тема програми: Оксигеновмістні органічні сполуки

Тема уроку: Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні та хімічні  властивості. Гідроліз естерів.

Мета уроку:

формування ключових компетентностей:

  • основні компетентності  у природничих  науках і технологіях – пояснювати природні  та технологічні процеси на основі знань про естери;
  • спілкування державною мовою – використовувати в мовленні хімічні терміни, поняття, терміни, сучасну українську термінологію і номенклатуру;
  • екологічна грамотність і здорове життя – використовувати хімічні знання про естери для пояснення користі і шкоди здобутків хімії  і хімічної технології для людини і довкілля;
  • соціальна і громадська компетентності – співпрацювати  з іншими в групі для розв’язання поставлених питань з використанням хімічних знань;

формування предметних компетентностей:

  • формувати знання здобувачів освіти про оксигеновмістні органічні сполуки(естери), їх структурні формули, систематичну номенклатуру, фізичні властивості, гідроліз;
  • розвивати хімічну мову, логічне й екологічне мислення;
  •         виховувати творчу особистість з креативним мисленням, зацікавлену вивченням предмету, з    бережливим ставленням до використання енергоресурсів , вплив естерів на організм людини

Тип уроку: урок формування компетентностей.

Методи та форми навчання:  фронтальна робота, індівідуальна робота, бесіда, робота в парах, «Експрес»-опитування), наочні (демонстрація), практичні (виконання вправ, «Ромашка Блума»).

Базові поняття та терміни: естери, номенклатура, властивості, гідроліз.

Обладнання та матеріали: підручник О.Г.Ярошенко, Хімія 10 клас,  зразки продуктів, отриманих з естерів (парфуми, харчові ароматизатори),  картки-завдання.

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, уміння вчитись впродовж життя, естетична компетентність.

Очікувані результати:   здобувач освіти називає естери за систематичною номенклатурою; структурну формулу; наводить приклади фізичні властивості, розуміється на гідролізі естерів.

 

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ-2*

Привітання. Перевірка готовність робочого місця здобувачів освіти до уроку, та присутніх.

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Давайте згадаємо те, що  ви  вивчили на попередніх уроках, а це карбонові кислоти. Я вам пропоную невеликий «Експрес тест». Першій групі класу я даю другий варіант, другій половині я даю перший варіант, и 5 хвилин на рішення.

Експрес-тест                                                                                         В-1

1

Функціональною групою карбонових кислот є

 

г)альдегідна

ж)карбоксильна

в)кетогрупа

д)гідроксогрупа

2

В нумерацію карбонового ланцюга обов’язково входить:

 

к)замісник

е)радикал

в)етан

а)атом Карбону функціональної групи

3

Дайте назву формулі

СН3-СН2-СН-СООН

                 СН3

с) 2-метилбутанова кислота

р) пентанова кислота

п) 3-метилбутанова кислота

т) 2-метилпропанова кислота

4

Позначте назву карбонової кислоти, для якої характерна реакція «срібного дзеркала»

к)  етанова

л)  пропанова

м) метанова

н) бутанова

5

В  якому  із  рядів  всі  речовини  реагують  з  метановою  кислотою :

 

а) СН3– СОН, СН3– ОН, СН3 – СООН ;

и) С2 Н5 ОН , Аg2 О , металічний  Мg;

е) Сu(ОН)2 , Nа2 СО3, С3 Н7 СОН .

6

Який агрегатний стан нехарактерний для карбонових кислот

з) рідина

б) тверда речовина

н) газоподібна речовина

к) всі  характерні

 

Очікуванні відповіді

 

ж

а

с

м

и

н

 

Експрес-тест    

                                                                                    В-2

1

Загальна формула насичених одноосновних карбонових кислот

д)СnH2nCOOH

п)СnH2n+1COOH

з)СnH2n+1OH

г)СnH2n+1CO

2

Нумерація найдовшого карбонового ланцюга починається:

 

а)з функціональної групи

б)з того боку, де ближче замісник

в)з того боку, де ближче кратний зв’язок

г)з атома Карбону, зв’язаного з функціональною групою

3

Дайте назву формулі

СН3-СН-СН2-СООН

        СН3

к) пентанова кислота

р) 3-метилбутанова кислота

п) 3-метилпентанова кислота

с)2-метилбутанова кислота

4

Які  з  перелічених  реакцій  є  спільними  для  етанової  та  хлоридної  кислот :

       

з) взаємодія  з  лугами  й  одноатомними  спиртами ;

ф) взаємодія  з  металами  та  лугами;

д) взаємодія  з  солями  та  багатоатомними  спиртами.

5

Реакція, що описуються схемою НСООН + КОН → НСООК + Н2О, належить до реакцій:
 

а) окиснення;

о) відновлення;

у) нейтралізації;

е) заміщення

6

Галузі застосування оцтової кислоти

м) виготовлення штучних волокон

н) виготовлення парфум

л)виготовлення кіноплівки

г)виготовлення солодких напоїв

 

Очікуванні відповіді

 

п

а

р

ф

у

м

IІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

C:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\60B55F83.tmp  C:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\3FF877F6.tmp C:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\DE0CFF74.tmp

                              А що подібного в цих трьох картинках?        (Запах)

Запах плодів приваблює тварин, цим самим сприяє поширеню насіння, запах квітів сприяє запиленню.

- А від чого залежить наш настрій? А як ви вважаєте чи мають якесь відношення приємні запахи до хорошого настрою, до його підвищення?

Аромат, запах полонив людей давним давно. Ми з вами народилися, виростаємо і живемо в прекрасному світі ароматів, їх мають багато речовин. Вони приваблюють нас своїм запахом,  хвилють, спокушають,  сприяють виробленю ендорфінів – гормонів щастя.

Саме тому тема нашого уроку має бути приємна і цікава. Адже саме аромат виробам надають сполуки, які ми сьогодні вивчатимемо на уроці.

Отже, тема сьогоднішнього уроку: «Естери, загальна та структурні формули, систематична номенклатура, фізичні та хімічні властивості. Гідроліз естерів.»

 

https://www.youtube.com/watch?v=gngr-wzefoI

  1. Естери – похідні органічних кислот, в яких атом Гідрогену карбоксильної групи заміщений вуглеводневим залишком.

R1 – COO –R2  - загальна формула естерів

або СnH2nO2 -  в молекулярному вигляді

Зверніть увагу, така ж загальна формула насичених карбонових кислот

Тому, як ви вважаєте яка ізомерія характерна естерам?

  1. Міжкласова  ізомерії

СН3СООН і НСООСН3  - приклади

  1. Ізомерія карбонового скелету

 

  1.         Естери одержують взаємодією карбонових кислот і спиртів. Дану реакцію ви вже вчили, тому допоможіть мені заповнити прогалини

Метод «Загублені деталі»

http://festival.1september.ru/articles/417337/Image514.gif

 

Пояснення механізму реакції.

Дана реакція називається рекцією естерифікації, оскільки внаслідок реакції утворюється естер. Реакція, яка відбувається в протилежному напрямку, називається гідролізом.

 

-          подумайте, яким чином можна змістити рівновагу реакції в бік утворення естерів? (Видалити воду).

-          Як ми можемо це зробити? За допомогою яких речовин? (конц.сульфата кислота).

Номенклатура естерів:  

 замісник + алкан + оат     (метил +пропан+оат)

Систиматична  номенклатура

Структурна формула

Тривіальна назва

Метилметаноат

HCOOCH3

Метиловий естер мурашиної кислоти

Етилметаноат

HCOOC2H5

?

Метилетаноат

CH3COOCH3

?

?

CH3COOC2H5

?

 

На дошку проектуємо малюнки з вишнею, яблуком, ананасом.

C:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\FAF0F93B.tmpC:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\14A72201.tmpC:\Users\1\AppData\Local\Microsoft\Windows\INetCache\Content.MSO\39DF34B7.tmp

 Дайте назви естерам, які мають запах яблук, ананасу, вишень, складіть рівняння

реакції естерифікації, внасідок якої утворюється:

1 група:  бутилетаноат  (запах ананасів);

2 група: метилбутаноат (запах яблук);\

3група: пентилметаноат (запах вишні).

4група:  бутилбутаноат (запах банана)

Здобувачі освіти отримують листи, на яких зображено малюнок і назва естеру. Нижче  пишуть реакцію. Коментування біля дошки. Запис в конспект рівнянь

  1. Властивості естерів

Фізичні властивості

Робота з підручником стор.99. Самостійно запишіть до зошити фізичні властивості естерів.  (демонстрація зразків естерів)

 

Презентація "Естери, загальна та структурні формули, систематична  номенклатура, фізичні властивості. Гідроліз естерів. " Презентація до уроку хімії у 10 класі. Естери

Проблемне питання:

  • Чому при однаковій загальній формулі спостерігається значна відмінність у фізичних властивостях кислот та естерів? (відсутність водневого зв’язку)
  • Яким чином це відображається на властивостях естерів? (розчинність, нижчі температури плавлення, кипіння, запах, агрегатний стан)

Хімічні властивості естерів 

1. Окиснення (спалахують легко)

      НСООСН3 + 2О2 → 2СО2 + 2Н2О 

2. Реакція гідролізу – взаємодія з водою (в лужному середовищі)

СН3СООС2Н5 + Н2О = СН3СООН + НО-С2Н5

СН3СООС2Н5 + NaОH = СН3СООNa + НО-С2Н5 – необоротна реакція

А тепер хто хоче вийти до  дошки і написати гідроліз метилпропаноату?

CH3COOC2H5 + HOH = CH3COOH + C2H5OH

Ми дізналися про будову та властивості естерів. А тепер спробуйте з’ясувати галузі застосування цього «чарівного» класу органічних сполук.

Знаєте, щоб отримати 1 кг олії троянди, треба переробити 4 тонни квітів, 1 кг олії м’яти добувають з 1 тонни сировини, 2–5 кілограмів лавандової олії отримують після переробки 1 тонни зеленої маси. Але за допомогою хімічних реакцій людина може врятувати те, що дає нам природа. Більшість ароматизаторів зараз добувають синтетичним шляхом.

 

ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ

Естери – похідні органічних кислот, в яких атом Гідрогену карбоксильної групи заміщений вуглеводневим залишком.

R1 – COO –R2  - загальна формула естерів

або СnH2nO2 -  в молекулярному вигляді

То який же зв’язок цукерок з темою уроку? (запах цукеркам надють естери).

Чи був урок для вас приємним, цікавим  таким, як на початку уроку ви його побачили?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

Справді, хімія — це «чаклунка». Небагато людей знають про лікування ароматами — ароматерапію, хоча вона виникла ще в глибоку давнину.   В основі ароматерапії лежить застосування ефірних олій. Усі вони без винятку виявляють бактерицидну, антисептичну і протизапальну дію. Вони позитивно впливають на нервову систему, володіють вираженими косметичними і дерматологічними якостями. 70 % ефірних олій лікують опіки і травми, 65 % мають знеболювальні властивості, 197 50 % нормалізують функції і стан органів кровообігу, 40 % — системи травлення. Ефірні олії використовуються для гарячих і холодних інгаляцій, ванн, компресів, розтирань, масажів.

 

VІ. ВИСТАВЛЕННЯ ОЦІНОК ТА ЇХ МОТИВАЦІЯ

Оцінки виставляю в електронний журнал, в журнал теорії та в щоденники.

 

VІ Повідомлення домашнього завдання

Опрацювати конспект. § 17 підручнику  О.Г Ярошенко– Хімія 10 кл.

Творче завдання: скласти рекламу продуктів виробництва естерів

 

 

 

 

 

 

 

.

docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
До підручника
Хімія (профільний рівень) 10 клас (Буринська Н.М. та інші)
Додано
18 червня
Переглядів
14
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку