Урок з теми "Фенол". 10 клас. Рівень стандарту.

Про матеріал
Розробка уроку з теми "Фенол". 10 клас. Рівень стандарту. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Розробка супроводжується додатками: "Тестові завдання", розв'язання яких передбачено планом уроку, питання естафети й посилання на електронні ресурси, що містять матеріали з теми й можуть бути в нагоді учням і молодим спеціалістам.
Перегляд файлу

План-конспект уроку з хімії

 Калашникової Тетяни Олександрівни, учителя хімії

 Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 78 Харківської міської ради Харківської області

Клас:10

Тема: Фенол

Мета

  • навчальна: визначити  формулу фенолу, познайомитись із фізичними і хімічними властивостями речовини, дослідити вплив взаємодії груп атомів на властивості сполуки, ознайомити учнів з різноманітними галузями застосування фенолу та його гомологів, якісними реакціями на фенол;
  • розвивальна: розвивати вміння аналізувати, співставляти, критично мислити, формувати висновки;
  • виховна: формувати екологічну й інформаційну грамотність, ознайомити учнів з ученим, ім’я якого пов’язано з Україною, проводити самооцінку для самовдосконалення

 

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

 

Обладнання: підручник, презентація по темі уроку, ноутбук, проектор, набір розчинів лікарських і побутових речовин, розчин ферум хлориду, набір ліків (парацетомол, саліциловий спирт, орасепт), малинове варення, зелений чай, чорний шоколад, гуаш, капрон, вимикач, фенолфталеїн

 

Міжпредметні звязки: основи здоров’я, історія

 

Очікувані результати

знаннєвий компонент: учні складають молекулярну й структурну формули фенолу, усвідомлюють наслідки впливу взаємодії груп атомів у молекулі на властивості, називають основні властивості фенолу, засвоїли, що феноли – окремий клас органічних речовин, знають про небезпеку фенолу, способи його визначення;

діяльнісний компонент: розв’язують  задачі на виведення формул,  складають рівняння хімічних реакцій, що демонструють властивості одноатомних насичених спиртів, бензену, фенолу, розв’язують тести на вибір відповідності між класами органічних сполук, навчаються критично мислити при обробці інформації з різних джерел, аналізують, формулюють за допомогою вчителя висновки, співпрацюють у парах

                                                                                           

                                                                                            Усе – отрута, усе – ліки,

                                                                                            Те й інше визначає доза

                                                                                                                   Парацельс

Хід уроку:

ЕТАП УРОКУ

ДІЯЛЬНІСТЬ УЧИТЕЛЯ

ДІЯЛЬНІСТЬ УЧНІВ

1

Організаційний момент

Привітання

 

Привітання

2

Мотивація

Демонстрація  учням виставки речей, з якими стикаємося в побуті, відомі ліки.

-Що між цими речами спільного?

-Так, усі ці речі об’єднує якась хімічна речовина. То яка? Охарактеризувати її можна словами Парацельса.

 Звертаюсь до епіграфа: «Усе – отрута, усе – ліки,                                                                                            те й інше визначає доза» (слайд 1).

-Пропоную Вам самостійно визначитися з назвою речовини й вивести формулу (слайд 2).

 

 

Переглядають виставку, відповідають на питання (мозковий штурм).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні коментують епіграф

 

Відповідь на питання.

Розвязання задачі.

3

Вивчення нового матеріалу

-Тема нашого уроку «Фенол».

Демонстрація структурних формул фенолу (слайд 3).

-Чи схожий фенол за будовою молекули на вже відомі нам речовини? На які?

 

-Визначимося з класом сполук, до яких належить фенол. Пропоную два визначення (слайд 4).

-Ваше ставлення до визначень?

-Нам потрібно визначити: чим є фенол – спиртом чи належить до  окремого класу. Як можна це зробити?

 

Спробуємо сформулювати разом наші задачі на цей урок (слайд 5).

 

Пропоную учням скласти порівняльну таблицю.

Зауважую, що знайомство з фенолом буде віртуальним, оскільки ця речовина достатньо отруйна й належить до другої групи небезпечних речовин (слайд 7,8). Під час роботи з таблицею відбувається перегляд відеороликів «Взаємодія фенолу з натрієм», «Взаємодія фенолу з натрій гідроксидом».

 

Після вивчення взаємодії фенолу з натрій гідроксидом розповідаю про історичну назву фенолу – карболова кислота й знайомлю з використанням М.І. Піроговим карболки в якості першого антисептика. Наголошую, що Пірогов тривалий час мешкав і працював в Україні.

-Чого більше: спільного чи відмінного Ви визначили?

-Де б Ви розмістили фенол на підставі властивостей – у спиртах чи виділили б в окрему групу?

-Із чим, на Ваш погляд, повязані зміни властивостей фенолу в порівнянні зі спиртами?

Пояснення впливу груп атомів й перерозподіл електронної густини, що призводить до зміни характеристик звязків (слайд 9). 

-Переконаємося, що й гідроксильна група впливає на  бензенове кільце. Перегляд відеоролику «Взаємодія фенолу з бромом».

 

-Спробуємо сформулювати висновки до цієї частини уроку.

(слайд 11)

Акцентую увагу учнів, що є група ароматичних спиртів, найпростішим з яких є бензиловий спирт.

 

 

 

 

 

 

 

 

-З одного боку, фенол – отруйна речовина, з іншого,  він потрібен для синтезу полімерів, синтетичних волокон, фарб, його антисептичні властивості знайшли широке використання в фармації. 

-Назвіть   можливі галузі господарства, які використовують фенол (слайд 12).

-Чи може фенол виступати забрудником?

- Екологи постійно моніторять  уміст фенолу в навколишньому середовищі. Для цього потрібно мати надійний спосіб визначення. З визначенням фенолу за  допомогою бромної води вже познайомились. Є ще один надійний і зручний спосіб, який дозволяє визначати навіть незначну кількість речовини – взаємодія з розчином ферум хлориду.

Переконаємось, що представлені речовини містять у своєму складі представників класу феноли.

Демонстрація визначення фенолів у розчинах парацетамолу, саліцилового спирту,  гуаші, в орасепті, зеленому чаї, фенолфталеїні, малині.

 

Фіксують тему.

 

 

 

 

Учні повинні відповісти, що фенол має схожість із спиртами, бо має гідроксильну групу й на бензен, бо має бензенове кільце.

 

 

 

 

Думки учнів.

 

Треба вивчити властивості фенолу й порівняти з відомими нам властивостями спиртів.

 

 

Учні за допомогою вчителя формулюють задачі уроку.

 

 

Учні працюють з таблицею. Аналізують матеріал, що наданий на слайді 6. Складають рівняння хімічних реакцій для одноатомних спиртів й фенолу.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні виказують свої думки.

 

 

Припущення учнів.

 

 

 

З наявністю бензенового кільця.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні продовжують заповнювати таблицю й порівнюють властивості фенолу з бензеном (слайд 10).

 

 

 

-Фенол належить до окремого класу «Феноли» й є найпростішим представником цього класу.

- Групи атомів взаємно впливають одна на одну, що відбивається на властивостях речовини й є підтвердженням одного з положень теорії будови органічних речовин О.М. Бутлерова.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фармація, косметика, синтез пластмас, волокон, фарбників. вибухівки.

 

-Так. Фенол – забрудник.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Учні спостерігають результати досліду.

4

Закріплення вивченого матеріалу

Пропоную Вам попрацювати з тестами. Можна працювати в парах. 

 

Учні виконують тести. Перевірка результатів. Самооцінка.

 

5

Рефлексія

Чи був для Вас урок корисним з точки зору звичайного споживача, мешканця нашої планети?

Кожен з нас сприймає матеріал із різною швидкістю. Я приготувала вам перелік сайтів, на яких Ви можете переглянути демонстрації дослідів з фенолом, науково-популярний фільм про вплив фенолу на навколишнє середовище й живі організми,  теоретичний матеріал щодо фізичних, хімічних властивостей фенолу і  сфер його використання.

За наявності часу невеличка естафета за вивченим матеріалом.

Відповіді учнів (мікрофон)

6

Підбиття підсумків

Коментар домашнього завдання.

Вербальна оцінка роботи класу. Пропозиція зробити самооцінку своєї діяльності під час уроку.

Подяка учням за роботу.

Знайомство з домашнім завданням.  Питання щодо нього.

Самооцінка своєї роботи.

 

                                            

 

                                                                                                       Додаток 1    

   

                                                                                                                 Додаток 2

Матеріали з теми «Фенол»

https://www.youtube.com/watch?v=7q0s07gPP8Q – фізичні властивості фенолу

https://www.youtube.com/watch?v=MoN-vjs83rM – хімічні властивості фенолу

https://www.youtube.com/watch?v=fLAJj9gUnDI – застосування фенолу

https://www.youtube.com/watch?v=K4oY09jPYec – взаємодія з бромом

https://www.youtube.com/watch?v=VMUO-8J8_Dc – якісна реакція на фенол з ферум хлоридом

https://www.youtube.com/watch?v=yD5OevlUdoo _ демонстрація розчинності фенолу в воді

https://www.youtube.com/watch?v=1BxTOv1S0eQ – взаємодія фенолу з натрієм

https://www.youtube.com/watch?v=9-yQqWDk5-M – взаємодія фенолу з натрій гідроксидом

https://www.youtube.com/watch?v=bR0tlmTCBp8 – вплив фенолів на навколишнє середовище

https://www.youtube.com/watch?v=3aFIWs3s9Ng- небезпечність фенолу

 

Посилання на Google Диск

https://drive.google.com/file/d/1mIgHg_9JCHeparMl7uBcPDWwleq6CfsV/view?usp=sharing

 

                                                                                                           Додаток 3

Естафета

  1.  Укажіть назву водного розчину фенолу

Д) карболова кислота                                  Т) саліцилова кислота

Б) мурашина кислота                                   Г) нашатирний спирт  

 

  1. Укажіть формулу речовини, з якою реагують  і гліцерол і фенол

А) Br2                                      E) HBr                 У)HCl                  Я)HNO3

    

  1. Кислотні властивості найбільш виражені у

Б) фенолу          В) метанолу           К)оцтової кислоти        Л) гліцеролу

 

  1. За хімічними властивостями фенол наближений до

И) аренів          У) спиртів                   О) алканів                Ї) алкенів

 

  1. Яка речовина спричиняє хімічний опік шкіри?

З) кальцій карбонат       Ж) натрій хлорид        А) гліцерол     Ю) фенол

 

 

  1. З якою з перелічених речовин реагує і бензин, і фенол?

       №) натрій гідроксид        !) бром        ) натрій      :) калій  гідроксид

                         

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Авдєєва Олена Григорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Пов’язані теми
Хімія, 10 клас, Розробки уроків
Додано
30 березня 2020
Переглядів
2418
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку