Урок з теми:«Кисень, склад його молекули, фізичні властивості. Оксиген, поширеність у природі»

Про матеріал
Конспект уроку з теми: «Кисень, склад його молекули, фізичні властивості. Оксиген, поширеність у природі» допоможе закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню; ознайомити учнів із історією відкриття кисню; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок з хімії на тему: «Кисень, склад його молекули, фізичні властивості. Оксиген, поширеність у природі» Розробила учитель біологии та хімії Бахмутської ЗОШ№5 Гаркавенко М.М.

Номер слайду 2

Кисень Кисень(від латинського Oхygenium), хімічний елемент з атомним номером 8, атомна маса 15,9994. В періодичній системі елементів Менделєєва знаходиться в другому періоді в групі VI.

Номер слайду 3

Природний кисень У нормальному стані кисень — газ без кольору, запаху та смаку. Відносна молекулярна маса: Мr (О2) =32

Номер слайду 4

Загальна характеристика. Кисень–найрозповсюджений хімічний елемент в земній корі. Повітря містить 0,209 об‘ємних частин, або 20,9% кисню, що складає приблизно 1/5 по об‘єму. Кисень знаходиться у складі майже всьго,що нас оточує ( вода, мінерали, повітря)

Номер слайду 5

Хто придумав таку назву? У 1775 Лавуазьє прийшов до висновку, що звичайне повітря складається з двох газів - газу, необхідного для дихання і підтримує горіння, і газу "протилежного характеру» - азоту. Лавуазьє назвав підтримуючий горіння газ oxygene - «утворює кислоти» (від грец. Oxys - кислий і gennao - народжую; звідси і російська назва «кисень»), так як він тоді вважав, що все кислоти містять кисень.

Номер слайду 6

Відкриття кисню. Кисень був відкритий англійським хіміком Дж Прістли, котрий намагався вияснити, які типи газів можуть виділятися з різних хімічних речовин при їх нагріванні сфокусованими сонячними променями.

Номер слайду 7

Фізіологічні властивості кисню(склади схему)

Номер слайду 8

Поширення елементів у природі (по масі): 1 - кисень 49% 2 - алюміній 7% 3 - залізо 5% 4 - кальцій 4% 5 - натрій 2% 6 - калій 2% 7 - магній 2% 8 - водень 1% 9 - інші 2% 10 - кремній 26%

Номер слайду 9

Завдання «Вірю-не вірю» 1. Молекула кисню складається з трьох атомів кисню (НІ) 2. Кисень утворює одну просту речовину (НІ) 3. До складу гідросфери входить 89% Оксигену (ДА) 4. Кисень підтримує дихання. (ТАК)

Перегляд файлу

Урок з теми: «Кисень, склад його молекули, фізичні властивості. Оксиген, поширеність у природі»

Мета: навчальна закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню; ознайомити учнів із історією відкриття кисню; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент,

розвивальна розвивати пам'ять, логічне мислення, використовувати хімічні знання на практиці;

виховна виховувати творчий підхід до навчання, любов до предмета.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д. І. Менделєєва, схема-конспект «Оксиген. Кисень», телевізор, відеозаписи.

Базові терміни та поняття: Оксиген, кисень, прості речовини, складні речовини

Інтеграція: біологія «Роль кисню в процесі дихання живих організмів»

Методи та прийоми: словесні; пояснювально-ілюстративні: розповідь, демонстрації; наочні: комп’ютерна демонстрація; практичні: розв'язування задач: репродуктивні: частково-пошукові; інтерактивні; дослідні.

Компетентності:

1. Ціннісно-смислова компетентність.

2. Загальнокультурна компетентність.

3. Навчально-пізнавальна компетентність.

4. Інформаційна компетентність.

5. Комунікативна компетентність.

М-М1: ЗМІСТОВНООШУКОВИЙ

Цілі:

1.мотивація учнів до активної пізнавальної діяльності

2. навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент,

3.розглянути історію відкриття кисню

 

Алгоритм м-м

1.Організаційний момент

2.Актуалізація опорних знань учнів

3. Мотивація навчальної діяльності

4.Вивчення нового матеріалу

5.Закріплення(заповнення анкети)

 

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Метод «Мозкова атака»

За формулами речовин визначити валентність хімічних елементів:

 

Al2O3, FeO, Fe2O3, N2O, K2O, B2O3.

Запитання:

  1.               Речовини, у яких ви визначили валентність – прості чи складні?
  2.               Чим складні речовини відрізняються від простих?
  3.               На які групи поділяються прості речовини?
  4.               Як називається хімічний елемент, який знаходиться на другому місці біля атомів хімічних елементів?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми починаємо вивчати окремі хімічні елементи і властивості речовин, утворених цими елементами. Почнемо з хімічного елемента, який утворює найважливішу для живих організмів речовину, без якої неможливе наше життя. Що це за речовина і який хімічний елемент її утворює?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Вірно, це Оксиген та кисень. Оксиген – найпоширеніший хімічний елемент в земній корі (масова частка 47-49%). Хімічний елемент Оксиген утворює дві прості речовини – кисень, молекула якого складається з двох атомів – О2, і озон, молекула якого складається з трьох атомів – О3.

 

  1.               Анкета

Оксиген – хімічний елемент

  1.               Назва хімічного елемента – Оксиген
  2.               Хімічний знак – О
  3.               Відносна атомна маса: Аr(О)=16
  4.               Валентність у сполуках: ІІ
  5.               Утворює 2 прості речовини: кисень, озон

 

Кисень – проста речовина

  1.               Назва простої речовини – кисень
  2.               Хімічна формула – О2
  3.               Відносна молекулярна маса: Мr(О2)=32
  4.               Агрегатний стан: безбарвний газ, без смаку й запаху, трохи важчий за повітря, малорозчинний у воді. Рідкий кисень (за р=101,3кПа, t=−183ºС) блакитного кольору, твердий кисень (за t=−219 ºС ) – сині кристали.

 

Кисень входить до складу повітря. Повітря – суміш газів. Відносна молекулярна маса повітря – 29. Масова частка кисню в повітрі становить близько 23%. Об’ємна частка кисню в повітрі – приблизно 21%.

Фізкультхвилинка-дихальна гімнастика

  1.               Історія відкриття кисню

Відкриття кисню в Європі належить Джозефу Прістлі (1774 рік), хоча аналогічні досліди з одержанням такого ж газу п’ятьма способами були проведені ще в 1772 році Шеєле, але їх результати опубліковані лише в 1775 році. У 1775 році французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря, а Оксиген входить до складу всіх кислот – «народжує кислоти». Лавуазьє дав назву oxygen.

https://www.youtube.com/watch?v=wO7uGZB_Xu0  (АДРЕСА ВІДЕО)

 

М-М2: ЗМІСТОВНООШУКОВИЙ

Цілі:

1. розвивати пам'ять, логічне мислення,

2. використовувати хімічні знання на практиці;

3. закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню;

 

Алгоритм м-м

1.Організаційний момент

2.Актуалізація опорних знань учнів. Складання схеми «Оксиген»

3.Вивчення нового  материала. Повідомлення учня «Цікаві факти про Оксиген»

4.Закріплення матеріала

5.Підведення підсумків

 

1.Організаційний момент

2.Актуалізація опорних знань учнів. Перегляд відео про властивості кисню в природі, складання схеми «Оксиген» /робота правої півкулі/ Посилання https://www.youtube.com/watch?v=kLt4v0tEd-0

 

http://static6.depositphotos.com/1173102/668/i/950/depositphotos_6680742-Oxygen.jpg

 

 

 

 

 

  1.               Повідомлення учня « Цікаві факти про Оксиген-фізіологічна дія кисню»
    •                   Підтримання сталої температури тіла у теплокровних.
    •                   Атмосферний кисень є життєво важливим для всіх живих організмів.
    •                   Бере участь у процесах дихання – рослини під час дихання поглинають кисень.
    •                   Бере участь у реакціях окиснення у клітинах живих організмів (виконується робота м’язів, пересування).

Людина за добу споживає 750 л чистого кисню. Загальна маса кисню на Землі становить 10-15 т.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів/робота лівої півкулі/

Вправа: яким ви уявляєте оксисен, кисень? Які відчуття у вас виникають? Намалюйте ваш мислеобраз. /робота правої півкулі- включення уяви, творчого мислення/

Завдання:

Обчислимо масову частку Оксигену у молекулі води. /робота лівої півкулі – логічне мислення/

Дано:                            

Н2О                             ω (ел) = ∙ 100%

ω(О) -?                 Мr2О) = 2 Аr (Н) + Аr(О) = 2 ∙ 1 + 16 = 18

                                                 Мr2О) = 18

                                                 ω(О)  = ∙ 100% = 88,8%

Відповідь: масова частка Оксигену у молекулі води становить 88,8%.

 

2. Прийом «Вірю – не вірю»

  •                   Молекула кисню складається з трьох атомів кисню (Ні).
  •                   Кисень утворює одну просту речовину (Ні).
  •                   До складу гідросфери входить 89% Оксигена(Так).
  •                   Кисень підтримує дихання. (Так).

VІ. Домашнє завдання Пар.15 повторити №11 письмово, №12*(індив.завдання)

Пар.16 опрацювати

Творчі проекти «Відкриття закону збереження маси речовин»

VІІ. Підбиття підсумків уроку Що нового ви дізналися на цьому уроці?

Перегляд файлу

Ученик(ці)____класу         П.І._____________________________

Матриця опорного конспекту з теми:

«Кисень, склад його молекули, фізичні властивості. Оксиген, поширеність у природі»

1.Мозковий штурм Визначи валентність хімічних елементів по формулам:

Al2O3, FeO, Fe2O3, N2O, K2O, B2O3.

 

2. Анкета «Оксиген і кисень»

Оксиген - хімічний елемент

Кисень - проста речовина

1. Назва хімічного елемента –

2. Хімічний знак –

3. Відносна атомна маса:

4. Валентність у сполуках:

5. Утворює 2 прості речовини:

 

  1.               Назва простої речовини –
  2.               Хімічна формула –
  3.               Відносна молекулярна маса:
  4.               Агрегатний стан:

 

 

3.Істория відкриття кисню

Відкриття кисню в Європі належить_______________ в ____________році

 

4.Заповнення ассоціативної схеми «Оксиген в природі»

 

http://static6.depositphotos.com/1173102/668/i/950/depositphotos_6680742-Oxygen.jpg

 

 

 

 

 

 

5. Задача

Обчисли масову частку Оксигену у молекулі води. /робота лівої півкулі – логічне мислення/

Дано:                           

Н2О                            

ω(О) -?       

                    Відповідь:

 

6. Завдання «Вірю – не вірю»

Напиши відповідь да /ні навпроти твердження::

  •                   Молекула кисню складається з трьох атомів кисню
  •                   Кисень утворює одну просту речовину
  •                   До складу гідросфери входить 89% Оксигена
  •                   Кисень підтримує дихання.

 

Оціночний лист

1.Мозковий штурм

По 0,5б

Макс-3б

Анкета «Оксиген та кисень»

3.Істория відкриття кисню

Схема «Оксиген в природі»

5.Задача

 

 

6.Завдання «Вірю-не вірю»

(по 0,25б)

Додаткові бали за відповіді

 

 

 

 

 

 

 

 

zip
Пов’язані теми
Хімія, Розробки уроків
Додано
16 травня 2019
Переглядів
22353
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку