Урок з трудового навчання 5 клас "Технологічний процес виготовлення виробу. Декорування та оздоблення виробу з деревини.

Про матеріал

Матеріал уроку використовується , щоб розширити і вдосконалити знання, уміння, навички учнів виготовляти виріб із деревини своїми руками, дотримуючись безпечних прийомів праці; розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, просторову уяву, художній та естетичний смак, моторику пальців рук, окомір; виховувати працелюбність, творчість, почуття прекрасного, потребу проявити себе в різноманітних видах творчої діяльності

Перегляд файлу

Конспект уроку з трудового навчання

5 клас

 

Тема уроку. Технологічний процес виготовлення виробу. Декорування та  оздоблення  виробу.

 

Мета:

  • розширити  і вдосконалити знання, уміння, навички учнів виготовляти виріб із деревини своїми руками, дотримуючись безпечних прийомів праці;

- розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, просторову уяву, художній та естетичний смак, моторику пальців рук, окомір;

  • формувати  вміння порівнювати  і аналізувати, свідомо дотримуватися правил безпечної праці під час виготовлення виробу;
  • виховувати працелюбність, творчість, почуття прекрасного, потребу проявити себе в різноманітних видах творчої діяльності.

 

Очікувані результати:

  • називає конструкційні матеріали, необхідні для виготовлення запланованого виробу;
  • розрізняє і називає інструменти та пристосування для обробки конструкційних матеріалів;
  • розуміє необхідність дотримання правил  безпечної праці та організації робочого місця;
  • дотримується послідовності етапів проектної діяльності;
  • виконує технологічні операції відповідно до обраного виробу та технології його виготовлення;
  • дотримується прийомів роботи з інструментами та пристосуваннями;
  • вирізняє за характерними ознаками технології виготовлення та оздоблення виробів, поширені в регіоні проживання;
  • характеризує різні технології як види  декоративно-ужиткового мистецтва;
  • виготовляє виріб;
  • робить висновки  про необхідність економного використання конструкційних матеріалів;
  • оздоблює виріб за готовою композицією;
  • дотримується правил безпечної праці при виконанні технологічних операцій;
  • усвідомлює значущість виробу, який виготовляється;
  • співпрацюють у групі;
  • презентують власний виріб.

 

Ключові компетентності: спілкування державною мовою, спілкування іноземними мовами, уміння вчитися впродовж життя, математична, загальнокультурна, екологічна грамотність і здорове життя, інформаційно – цифрова.

Предметні компетентності: саморозвиток, комунікативна, інформаційна, світоглядна.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.

Міжпредметні зв`язки: українська література, образотворче мистецтво, інформатика, математика, історія.

Основні терміни і поняття: шліфування, фарбування, лакування, декорування.

Обладнання, інструменти і матеріали: мультимедійна презентація, інструкційні картки, виріб, клей, матеріали для оздоблення виробу.

Девіз уроку.

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

 І про кмітливість не забудь!

Перебіг уроку

І. Організаційна частина.

1. Привітання

Психологічна настанова»

Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте старанними і слухняними.

В  нашому рідному місті,

Споконвіку живуть-поживають

І горя не знають

Дуже працьовиті українці.

Професіоналів серед них багато.

Вони - майстри своєї справи.

На роботу ідуть, як на свято.

Шанують люди їх талант і славу.

Батьки і діти - сім'я єдина.

Шанувати будемо рідну Україну,

Працювати будемо завзято,

Щоб життя у нас було, як свято.

Тож сьогодні ми вас усіх вітаємо

І від серця щирого успіхів бажаємо.

Давайте  глянемо на  девіз нашого уроку

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

 І про кмітливість не забудь!

 

2. «Вправа Очікування»

 Діти! Наш урок розпочався! Що ви очікуєте від нього? Подумайте і закінчіть речення.

- Від уроку я очікую…
- Наш урок буде …
- На уроці ми будемо …

- Отже, якщо ми будемо на уроці такими….. то  разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок. А мені дуже приємно навчати тих, хто хоче все знати.


ІІ Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.

Матеріал з якого виготовляється виріб називається – деревина

  1. Гра «Хто більше?»

 Завдання знайти і написати найбільшу кількість назв дерев.

 

КУБЯСОНГЕЛИРЗАДЕРТ

2. Гра «Ланцюжок»

Учні називають предмети інтер’єру з деревини, які є в класі передаючи хід торканням долоні до долоні.

 

ІІІ. Мотивація учбової діяльності

 

Саме вироби  ручної роботи володіють дивовижною здатністю створювати в будинку надзвичайно теплу душевну атмосферу і викликати захоплюючі емоції гостей. Створити цікавий виріб - сувенір своїми руками - справа непроста, але якщо у вас  є оригінальна ідея, задум і сильне бажання втілити її у життя, то все у вас вийде. Кожна річ виготовлена власноруч дозволить прикрасити й захистити нашу оселю або ж  зробити оригінальний подарунок знайомим, друзям, рідним.  Сьогодні ми разом долучимось до мистецтва  декорування виробу- сувеніру .

 

ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку

Технологічний процес виготовлення виробу. Опорядження і оздоблення.

 

Як відомо існує декілька опоряджувальних робіт. Дайте їм назву відгадавши ребус.

 

C:\Users\Света\Desktop\ребус.jpg

 

  • Шліфування
  • Фарбування
  • Лакування

Розглянемо більш ширше ці поняття. У нас працювали дослідники в бібліотеці і ось що вони дізналися.

Шліфування – це технологічний процес зняття верхнього шару деревини і надання поверхні чистого, гладенького вигляду.Інструмент – шліфувальний папір.

 

Фарбування -  це технологічний процес нанесення фарби на поверхню вироба за допомогою пензликів, валиків, спреєм.

 

Буває прозоре і непрозоре покриття.

Лакування - це технологічний процес покриття поверхні захисним шаром для збільшення строку служби та захист виробів від пошкоджень комахами.

 

Декорування - це набір технік, художніх прийомів, за допомогою яких можна підсилити виразні властивості виробу, тобто прикрашання виробу з використанням образотворчих засобів.

Можна декорувати вироби з деревини, металу, скла, пластику, кераміки та інших конструкційних матеріалів.

Декорування виробів умовно можна розділити на два види - за матеріалом виготовлення декоративного елементу (дерев’яний декор, текстильний декор тощо) та за технікою виконання оздоблення (різьблення, випалювання, карбування, інкрустація, декупаж, батик, печворк.

 

  Багато хто сьогодні обирає «хенд-мейд» - декор, що зроблений власноруч. Для цього використовують безліч підручних матеріалів, поєднання яких у кінцевому підсумку дає оригінальний ефект. 

 

V. Формування  умінь і навичок учнів

    Практична робота: Декорування та  оздоблення  виробу. Скринька.

    1. Забезпечення необхідними інструментами та матеріалами.

Для того, щоб виконати декорування потрібні інструменти і матеріали.

Назвіть, які матеріали та інструменти ви підготували  на сьогоднішній урок.

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Света\Desktop\клей.png

- ескіз

- клей

- матеріали для оздоблення (блискітки, бісер, зерна кави, тощо)

2.    Вступний інструктаж.

- учитель  пояснює виконання практичної роботи.

 3.Правила безпечної праці, організація робочого місця та санітарно-гігієнічні вимоги під час виконання завдань практичної роботи.

А ще треба дотримуватись певних правил безпечної праці. Отже, пригадаємо і повторимо їх.

 Вправа «Незакінчене речення»

1.У процесі роботи слід сидіти (рівно, не сутулитись)

2.Необхідно використовувати лише (справні інструменти)

3. Вказівки вчителя виконувати (уважно й чітко)

4. Сидіти на закріплених місцях, не вставати (без дозволу вчителя)

5.На робочому столі слід зберігати (порядок та чистоту)

 6. В кінці заняття (прибрати своє робоче місце)

  4.Самостійне виконання завдань практичної роботи за інструкційними картками .

  5. Контроль учителя з метою виявлення недоліків у вміннях учнів

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

 

VI. Підбиття підсумків практичної роботи:

Оцінювання результатів практичної роботи. Взаємооцінювання робіт.

Учні аналізують виконану роботу за критеріями, заповнюючи рейтингову таблицю оцінки якості виробу:

Критерії

1

2

3

  Середній бал

Оригінальність виробу

 

 

 

 

Дотримання вимог і правил ТБ

 

 

 

 

Чистота й акуратність виробу

 

 

 

 

VI. Рефлексія.(2хв)

Діти , скажіть чи здійснилися ваші очікування?

-Які навички удосконалив (ла) на сьогоднішньому уроці?

- Чи задоволений (на) ти результатом своєї роботи?

- Чи сподобалось вам виріб?

- Які складнощі виникли під час виготовлення виробів?

-Поясніть призначення ваших скриньок.

 

VІI. Підсумок уроку (1хв)

Учитель.

Як кажуть в народі:

 

Добра господиня, коли повна скриня

 

Ось і я хочу, щоб сьогодні ваша скриня наповнилась знаннями, вміннями, навиками. Щоб все що ми дізналися сьогодні і навчилися стали вашим скарбом на все життя!

Ваші скриньки чудові, неповторні, оригінальні. Робота кожного із вас на сьогоднішньому уроці – ваш маленький шедевр, ваш успіх, розкриття творчого «Я». Зроблені власноруч, з великою любов’ю ці вироби несуть позитивну енергетику і прикрасять будь-чию оселю, даруватимуть  тепло ваших рук і сердець.

VІIІ. Виставлення та мотивація оцінок

ІХ. Домашнє завдання

Скласти банк ідей виробів - сувенірів, які можна створити своїми руками.

 

 

Х. Прибирання робочих місць.(2 хв)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Технологічна картка

виготовлення «Скриньки»

 

Назва операції

Ескіз

Інструменти, пристосування

1

Розмічання

 

 

Лінійка, олівець

2.

З’єднання елементів між собою

Дерев’яні палочки, клей «Дракон»

3.

Оздоблення виробу

Фарби, стрічки, паєтки

4.

Перевірка і контроль

      

Лінійка

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Ярмак Анна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
30 жовтня 2020
Переглядів
11754
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку