Урок з українська мова та читання
Тема. Вже осінь на порозі.
Мета. Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати в учнів здатність використовувати набутті знання і способи дій для виконання завдань, активно відтворювати необхідну інформацію, виявляти ініціативу під час виконання завдань;
комунікативної: удосконалювати навички роботи в групі;
соціальної: учити продуктивно співпрацювати з членами групи;
загальнокультурної: удосконалювати вміння дотримуватись норм мовленнєвої культури, ефективно застосовувати навички мовлення під час спілкування.
формування предметних компетентностей: актуалізувати знання учнів про осінні місяці; учити описувати красу природи восени; формування вміння використовувати результати власних спостережень у різних видах роботи на уроці; розвивати уяву, фантазію, мовлення; закріплювати вміння ділити слова на склади; розвивати орфоепічну чуткість учнів; вчити переносити слова із рядка в рядок; виховувати старанність, охайність у роботі та бережливе ставлення до природи.
Очікувані результати:
- описує природу восени;
- висловлює свої думки і почуття з приводу простих медіатекстів;
- використовує власні спостереження у роботі на уроці;
- має власну думку та поважає думку інших;
- вправляється над інтонацією мовлення, чіткістю дикції, виразністю міміки і жесту;
- співвідносить зображення об’єктів живої і неживої природи;
- вміло працює у парі чи групі;
- описує побачене.
Обладнання: ілюстрації із зображенням осінніх пейзажів, мікрофон, шість капелюхів, відеозаписи Ф. Шопен «Мелодії осені», І. Синіцина «Наша осінь щедра, наша осінь мила»
Хід уроку
I. Етап орієнтації. Мотивації діяльності
Дзвоник весело співає,
Учнів всіх сюди скликає,
Що ж цікаве нас чекає?
Навіть ще сова не знає.
Інтерактивна вправа «Очікування»
Вправа «Мікрофон»
- Чого кожен з нас очікує від уроку?
- Яким має бути наш урок?
(Цікавим, навчальним, трохи казковим, продуктивним, веселим).
- А ви на уроці якими повинні бути?
(Уважними, активними, вправними, наполегливими)
- Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо цікавий, творчий, продуктивний урок. А він у нас сьогодні дійсно незвичайний. Адже на ньому ми будемо читати, писати, співати, танцювати. Чи цікавий буде урок? Отже, все залежить від вашої активності, уважності, творчості.
- Посміхніться, діти один одному і працюватимемо з гарним настроєм під гаслом:
Щоб робота в нас кипіла
Працювати будем:
Швидко! Дружно! Вміло!
II. Етап цілепокладання
Мовна розминка
1. Читання складів по таблиці.
2. Робота з чистомовкою.
Лі – лі – лі – відлетіли журавлі.
Ли – ли – ли – дні осіння прийшли.
Ни – ни – ни – будем ждати ми зими.
Ло – ло – ло – вже все снігом замело.
3. Скоромовка
Лис малий і більший лис
По гриби ходили в ліс.
4. Робота в парах
Учні в парах промовляють на швидкість вивчені на попередніх уроках скоромовки.
III. Етап цілереалізації
Загадка
У гаях, парках блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Метод «Мозковий штурм»
- Якою буває осінь? (Осінь буває ранньою, золотою, пізньою)
- Після якої пори року приходить осінь?
- Назвати місяці осені.
- Чому вони мають таку назву?
Отже, сьогодні ми будемо говорити про чудову пору року – осінь. Про її красу і щедрість. І тема нашого уроку «Вже осінь на порозі»
Учень. Розповідь легенди про Осінь
Легенда
За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі четвертою порою року. Посилаючи осінь на Землю, Сонце сказало їй: «Забирай все моє багатство. Я віддам усе своє золото. Будь щедрою і люди любитимуть тебе».
- Якою повинна бути осінь, щоб її любили? (Бути щедрою)
- Чому осінь називають багряною, золотою, щедрою?
- Дійсно, осінь прекрасна, мила, щира. Так про неї говорять люди.
Мистецька хвилинка
- Чи є в осені мелодія? Якщо є, то якою вона може бути? Багато композиторів таких як Ф. Шопен, А. Вівальді, П. І. Чайковський, І. Пустовий передавали настрій осені у своїх творах. Перегляд відеозапису Ф. Шопен «Мелодії осені». 1.
https://www.youtube.com/watch?v=VqdxhJXWyaU
- Що побачили? Що відчули?
І художники оспівували осінь. Свої враження від цієї пори року вони переносили на полотно.
Автора картини «Золота осінь» І. Левітана називали поетом природи. Подивіться на картину і скажіть:
- Якими кольорами зображує художник осінь?
- Чому?
Метод «Шість цеглинок»
На різнокольоровому аркуші паперу вивішую написані речення про осінь на дошці. Учні читають речення. Якщо твердження правильне, беруть цеглинку такого кольору, якого кольору аркуш паперу. Якщо твердження неправильне - цеглинку не беруть.
1. Осінь називають золотою порою.
2. Восени на деревах зеленіє листя.
3. Осінь приносить щедрий урожай.
4. Жовте листя опадає на землю.
5. Горобці відлітають у теплі краї.
6. Восени ліплять снігову бабу.
Скільки цеглинок у вас вийшло?
Розповідь учителя
Початок осені завжди чарівний. Повітря стає прозоре, мов кришталь, а небо голубе – голубе. Горобина весела червоніє кетягами ягід поміж золотого листу. І гаї, і садки в багрянці. Пожовкло листя на кленах і осиках. Ледь повіває вітер – закружляє воно в повітрі над землею легкими зграями. І враз нагадає, що настала осінь. Пахне спілими яблуками, опеньками, осінніми квітами.
А які осінні квіти ви знаєте?
(Чорнобривці, жоржини, айстри, троянди, братики...)
Робота в парах
Гра «Склади квітку»
На кожній парті лежить конверт з розрізаними картинками квітки. Учням потрібно скласти квітку і назвати її назву. Чи подобається вам ця квітка? Чому?
Розв’язати задачі:
1. У Оленки було 9 гладіолусів і 8 троянд. Скільки квітів у Оленки?
9 + 8 = 17 (кв.)
2. На клумбі росло 26 кущів чорнобривців, а братиків – 14 кущів. На скільки кущів чорнобривців було більше, ніж кущів братиків?
26 – 14 = 12 (кущ.)
Хвилинка поезії
Учень 1
Осінні квіти
Щедра осінь стоїть на порозі
До людей вона добра й ласкава.
Квіти вмилися ранком у росах,
І вдягли собі барви яскраві.
Учень 2
Айстри, ніби манісінькі зорі,
Головами своїми кивають,
Листям плескають, наче те море,
І на радість усім розцвітають.
Учень 3
Чорнобривці накрили подвір’я,
Мов оранжевий килим – стежина.
Гладіолусів вибух – сузір’я
І гортензії наче перлини.
Учень 4
Далі ока зеленії луки
Польовими квітками палають
Наче добрі слухняні онуки
Літо в довгую путь проводжають.
Августо
Робота над текстом «Осінні квіти» за В. Пархоменком
1. Читання тексту учителем.
- Чому автор назвав текст «Осінні квіти»?
2. Словникова робота.
Пояснення слів та читання їх у швидкому темпі.
порожньо пелюстки
приємно мимоволі
низькорослі злакові
наполовину луки
3. Читання тексту мовчки.
4. Виразне читання тексту учителем.
5. Читання «ланцюжком».
- Що цікавого ви дізнались з тексту?
6. Вибіркове читання.
- Які рослини можуть цвісти двічі на рік?
Знайди в тексті речення, у яких пояснюється, чому рослини цвітуть навесні й восени? Виразно прочитай цей уривок.
Фізкультхвилинка
(Виконання пісні І. Синіцина «Наша осінь щедра, наша осінь мила» з танцювальними рухами) (2)
https://www.youtube.com/watch?v=jTGDegPI_Vs
Робота в зошитах
1. Каліграфічна хвилинка.
ОО ос ов нь осінь
До нас прийшла чарівниця осінь.
- Підкреслити головні члени речення (підмет і присудок).
- Знайти іменники (чарівниця осінь).
- Зробити звуко - буквений аналіз слова осінь.
Осінь [о с` і н`], [•`|= • = ], 5 букв, 4 звуки, два склади.
2. Виконання вправи 4.
- Знайди і прочитай слова. Що означають ці слова? Запиши назву першого осіннього місяця.
(Вересень – пояснення написання словникового слова)
- Що робити, коли слово не поміщається в рядку?
- Як правильно його перенести?
- Дослідити, як потрібно переносити слова з рядка в рядок.
3. Ділення слів на склади для переносу.
Вере – сень, ве – ресень, кві – ти, яго – да, осінь, так, мак.
4. Читання правила переносу слів.
5. Виписати з тексту «Осінні квіти» виділені слова, поділити їх на склади для переносу.
(Вог – ники або вогни – ки, умо – ви, удру – ге)
6. Виконайте завдання на вибір.
- Підкреслити слово, у якому звуків більше, ніж букв.
- Підкреслити слово, у якому звуків менше, ніж букв.
Інноваційний метод «Шість капелюхів мислення»
Об’єднайтеся, будь ласка, в шість груп, оберіть собі колір і отримайте завдання.
Завдання: скласти асоціативний кущ до слова осінь.
рання золота похмура дощова тепла пізня
м’яка сумна мінлива Осінь суха щедра
мила багата краси
Завдання: назвати позитивні сторони осені. Записати на аркуші свої твердження.
Завдання: назвати негативні сторони осені. Записати на аркуші свої твердження.
Завдання: скласти прислів’я. Про який місяць у них згадується?
Вересень червоне літо проводжає, просить осінь в гості.
У вересні синиця та й та гірка горобина.
У вересні одна ягода, золоту осінь зустрічає.
Завдання: скласти і прочитати народні прикмети про осінь.
Чим тепліший і сухіший вересень, тим пізніше прийде зима.
Опало листя з верхів’їв дерев – на ранню зиму.
Пізній гриб – пізній сніг.
Завдання: підбиття підсумків. (Осінь прекрасна пора року. Вона щедра, мила, барвиста, жовтокоса, роботяща, багата на урожаї овочів та фруктів, грибів).
IV. Етап рефлексійно – оцінюючий
- Чи сподобався вам урок?
- Чи виправдав він ваші очікування?
- Які рослини можуть цвісти двічі на рік?
- Як правильно переносити слова?
Діти, ви молодці! Всі впоралися із завданням.
Сьогодні ми показали Осені, як ми її любимо. Розгадували загадки, читали вірші, прислів’я, оповідання, слухали мелодії, милувались картинами. Хотілося б, щоб ви завжди берегли та любили природу, розповідали про свої спостереження, намагалися передати у словах і малюнках власні почуття.
V. Домашнє завдання
Проскануй GR – код і виконай домашнє завдання