Методична розробка на містить презентації і музичного супроводу як зазначено в обладнанні до уроку. Кожен вчитель самостійно може підібрати матеріали в Інтернеті.
Урок підготувала: Козаченко Ольга Василівна – вчитель Назарівської ЗФ КЗ «Карлівське НВО І-ІІІст», Кіровоградської області
Тема. Життя кожної людини є шлях до самої себе.(За повістю М.Павленко «Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських»)
Мета: - удосконалювати навички аналізу художнього твору;
Обладнання : портрет М.Павленко, ілюстрації до твору, родовідні дерева героїв, музичне оформлення..
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Активізація життєвого досвіду учнів. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
Погляньте на тему і поясніть як ви розумієте її. Запишіть в зошити тему.
ІV. Робота над темою уроку.
1а. За малюнком коротко згадати уривки
Гордій Кулаківський – обманом відібрав маєтності Данила міщенка та інших дворян
Фрол- випадково застрелився
Франя – вийшла заміж за Корнія(нареченого Клави) приворожила його
Яків –помер вдавившись картоплею на чужому обіді. Жінку заморив голодом.
Василь – 40 років просидів в погребі, дезертир
Іван – рано помер, люди побили, що лазив по людських городах
Катерина –добра, вихована. Згоріла від удару блискавки
Толик – все життя тиняється, хотів продати хату разом з бабою
Дядько Вадима – помер від наркотиків
Батько Вадима – не піклується сином
Вадим – лихий, зухвалий хлопчина
Данило Міщенко – двоїста душа, пропив своє і чуже майно
Михайло – брехун, потайки вивіз Юзефу
Онук-вусань –
Правнук Валентин Білий – брехун, цурається своїх дітей
Син у Вишнополі
Дочка Іринка в Києві
Клава – бідна сирота від якої відвернувся коханий
Горпина(Павло) – були щасливі, людяні, порядні
Ніна – людяна, любить тварин
Ліна (Максим) – вчителі,піклуються про інших
Тетяна(мама Софійки) – взаєморозуміння, взаємодопомога в сімї
Ростик, Софійка
Сніжана (Сергій Кавун) – чесність у родинних стосунках
V. Узагальнення вивченого.
1Вікторина «За уривком»
- Зараз проведемо вікторину «За уривком» За цитатами ви маєте взнати героя.
1. «А він уже сидів на пеньку, під кущем квітучої жовтої акації. Сидів і димів цигаркою» (Вадим)
2.. «У дверях класу з …Та й собі пройняла Софійку очима…» (Ірка)
3. «Якби моя воля – видала б закон: заборонити нещасливі фінали в казках!» (Софійка)
4. «Жодне з прізвищ не пасувало до її імені!» ( Сніжана)
5. «- Привіт! А в мене сьогодні зважилося людей на цілих 800 кілограмів…» (Сашко)
6. « Не могла .Хоронила брата: застрелився ненароком!- пояснила… (Франя)
2.Визначення проблематики твору.
3. Дослідження понять «людина», «дружба», «родина»
- Як ви можете пояснити слово «людина». Якими якостями повинна бути наділена справжня людина?
- Як ви можете пояснити слово «дружба». Чи важливо людині мати друга?
- Як ви можете пояснити слово «родина». Коли родина спражні щаслива? За якими людськими нормами має жити?
- Хто з героїв повісті-казки є справжнью людиною? А хто справжнім другом? Яка зродин є справжньою?
4. Запис в зошиті
Запишіть в зошит правила життя справжньої родини
VI. Підсумок уроку
«На уроці я зрозумів…»
«Я не зовсім зрозумів…»
VII. Оцінювання і ДЗ
1