Урок з української літератури."Л.Українка. Улюблені поезії"

Про матеріал
формувати ключові компетентності (загальнокультурну, комунікативну, громадянську, спілкування державною та іноземними мовами, інформаційно-комунікаційну, вміння вчитися упродовж життя); поглибити знання школярів новими фактами з біографії Лесі Українки; ознайомити учнів з поезією «Мрії», формувати вміння аналізувати поезію, визначати тему та ідею, досліджувати художні засоби, з’ясовувати ідейно-художній зміст поезії;
Перегляд файлу

 

Тема: ПЧ   Л.Українка. Улюблені поезії. Виразне читання віршованих текстів. Л.Українка  «Мрії». Знаходження у тексті засобів художньої виразності. 

Мета:

навчальна: формувати ключові компетентності (загальнокультурну, комунікативну, громадянську, спілкування державною та іноземними мовами,  інформаційно-комунікаційну, вміння вчитися упродовж життя);   поглибити знання школярів новими фактами з біографії Лесі Українки; ознайомити учнів з поезією «Мрії», формувати вміння аналізувати поезію, визначати тему та ідею, досліджувати художні засоби, з’ясовувати ідейно-художній зміст поезії;

розвивальна: розвивати вміння виразного читання та вміння аналізувати прочитане, розвивати асоціативне й логічне мислення, творчу уяву, збагачувати лексичний запас учнів;

корекційна: корегувати зв’язне мовлення, фонематичний слух, зорову і слухову пам’ять, образне мислення, навички логічного мислення, удосконалювати висловлювання власної думки з приводу прочитаного;

виховна: прищеплювати любов до літератури, цікавість до творчої спадщини Лариси Петрівни Косач, виховувати почуття співпереживання, прагнення бути мужнім, впевненим, цілеспрямованим, волелюбним.

Обладнання: дошка, на якій написано епіграф, портрет  Лесі Українки;     хмаринки тегів до творчості поетеси;  картки для індивідуальної роботи,  картка  «Художній паспорт поезії «Мрії» для кожного учня, плакат з висловами про Лесю Українку, ромашки з побажаннями, виставка малюнків учнів на тему «Мої мрії», виставка творів Лесі Українки,   презентація до уроку.

Тип уроку: комбінований. 

Найбільше багатство людини – міцність духу.

Й.В. Гете

 Хід уроку

 Мотиваційний етап

   1. Забезпечення емоційної готовності.

               Прийом «Спіймай мій настрій»

Учитель.

    Доброго дня,  дорогі діти.  Подивіться один на одного і посміхніться. Спробуємо відчути,як  посмішка зігріє кожного своїм теплом.   Я щаслива бачити вас усміхненими і бадьорими .

   Бажаю вам гарного настрою, легкого засвоєння теми. 

   Почнемо наш урок.

 Актуалізація опорних знань.

1. Продовжи думку:

1.На минулому  уроці Леся Українка постала в моїй уяві як людина…

2. Коли і де народилася Леся Українка? 

3. Де здобувала освіту Леся?

4.Хто для неї склав відповідну програму і був домашнім учителем?

5.Що найбільше полюбляла майбутня письменниця в дитинстві?

6. На якому музичному інструменті Леся навчилася грати ?

7. Який день для Лесі Українки став фатальним і назавжди змінив її життя?

8.Як називалася перша збірка Лесі Українки ?

9.Перелічіть мови , якими володіла поетеса ?

10.  Як називається поезія , у якій є рядки…

    Безпощадній зброї сміху

    Я боюся піддаватись,

    І, забувши давню гордість,

    Плачу я, щоб не сміятись.

2. Літературна гра  «Розсипанка»

Учитель. Леся Українка любила в дитинстві дуже гратися. Ми зараз теж пограємося в  літературну гру  «Розсипанка».  Гляньте на епіграф і відновіть вислів, який розсипався.

-    духу, багатство, міцність, найбільше, людини. (Найбільше багатство людини – міцність духу)

  • Про яку рису характеру йде мова у вислові? (мужність)
  1.   Слово вчителя .

       Перебування на самоті спонукало Лесю до мрії й фантазування.  Досить було побачити дівчинці якийсь малюнок чи світлину — і в її уяві складалася ціла історія.

Думки її постійно блукали високо – високо в небі між зір, глибоко – глибоко в глибинах морських, а сама вона дуже часто опинялася в ліжку, прикута хворобою. Яку ж силу духу треба мати, щоб не зламатися, не впасти у відчай, знайти в собі сили підтримувати інших ? Тому дуже часто поезію Лесі Українки називають мужньою.

   Спогади про Лесю засвідчують, що в дитинстві вона була мрійливою дівчинкою.

    Бавлячись серед руїн Луцького замку, уявляла себе мужньою Жанною Д'Арк, а своїх товаришів – відважними лицарями.

  Про це ми поговоримо з вами на сьогоднішньому уроці.

 

ІІ Цілепокладання

Оголошення теми і мети уроку.

Мотивація класного колективу.

Очікувані результати.

 

ІІІ Цілереалізація

Опрацювання навчального матеріалу.

 Слово вчителя

  • А хто такі лицарі?

Лицар - 1) Самовідданий захисник когось або чого-небудь.

2) Вихований, витончено чемний чоловік.

Лицарство - це кодекс поведінки й честі, яких офіційно дотримувалися за Середньовіччя. Лицарство походить із середньовічної Франції й Іспанії, згодом поширюється на всю Європу. 

Можливо, саме в лицарів вона вчилася великої мужності, яка потім так потрібна була їй у житті, щоб боротися з власною недугою та різними негараздами.

         Одну із поетичних збірок  Леся Українка назвала «Думи і мрії». І є в ній вірш «Мрії», який вона написала в Ялті 18 листопада 1897 року.

  • Чи знаєте ви, що означає мрія?

Мрія – це уява людини про майбутні події, настання яких вона бажає.

  •          Діти, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте це слово?
    ( діти називають)

МРІЯ –

Вправа «Передай квітку мрій»

  •          Яка ваша мрія?

Діти, кожен одним-двома реченнями розкажіть про свою мрію, передаючи квітку мрій наступному.

 

Виразне читання поезії «Мрії»  вчителем. 

Відеопрезентація  до  поезії Лесі Українки «Мрії»

https://www.youtube.com/watch?v=ig3kgJQVPSg

Розминка для очей.

Самостійне читання твору.

Опрацювання змісту поезії Л. Українки «Мрії» за питаннями:

 

  • Діти, чи сподобалась вам поезія «Мрії»?
  • Намалюйте словами, що ви уявили, слухаючи поезію.

Читаючи поезію, ми зустріли слова, які ми не вживаємо у нашій мові.

Робота з підручником  

«Будь уважним до слова». Стор. 73

  • А як ми називаємо такі слова? ( застарілі)
  • Доберіть до слова корогва  синоніми (стяг, прапор)
  • А корогви були тільки у лицарів? ( ще у козаків)
  •  В яку епоху ми поринули? ( У епоху Середньовіччя)
  • Про які періоди життя ліричної героїні  розповідається в поезії?
  • Чим пояснити те, що героїня твору захоплювалася віком лицарства?
  • Як ви вважаєте, чому ліричній героїні вірша «Мрії» ближче до серця переможений, а не переможець?

(Леся багато знала про лицарство, однак "очарував розум" її не переможець, а переможений, той, що уже відчуваючи на своєму серці гострий кінець списа, не благав пощади, а безстрашно відповідав: «Убий - не здамся»)

Хто, на вашу думку, сильніший переможець чи переможений?

  • Доберіть якомога більше епітетів до слів

Переможець (злий, жорстокий, безпощадний, самовпевнений, бездушний, гордий)

           Переможений (незламний, безстрашний, мужній, нескорений, вільнолюбивий, гордий)

  • Створимо Інформаційне гроно              Лицар
  •          Через що бранка не сприйняла пишного лицаря? Яку відповідь вона надала йому?
  •          Про які кайдани повсякчас говорить Леся Українка у творі?

           (закута у кайдани невидимою рукою)

Леся Українка як лицар, не здається.

 

  • Дослідження художніх засобів
  •          Які художні засоби використала поетеса у вірші?

 ПОРІВНЯННЯ:
Так і хочеться гукнути,
Наче лицар мрій дитячих

Мріє стеля надо мною,
Мов готичнеє склепіння

Роки любії, дитячі,
Як весняні води, зникли
 

А гілки квіток сплелися
На вікні, неначе грати.

МЕТАФОРИ:
Хай джерелом кров поллється
Корогва хрещата наша
Не шумить гарячка в жилах

ПЕРСОНІФІКАЦІЯ:
дитячі мрії грали
в крові гарячка грає

  • Робота з   карткою  «Художній паспорт поезії «Мрії»
  •          Яка тема ідея, основна думка твору?

 

Тема: зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов’язково вірити в жадану перемогу.

Ідея: уславлення мужності, героїзму, впевненості віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

Основна думка: необхідно вміти боротися з життєвими труднощами навіть тоді, коли це неможливо; чоловік — це віра, сподівання, впевненість у перемозі.

Життєстверджуючий мотив твору.

Ти мене убити можеш,
Але жити не примусиш.

Висновок

Робота з епіграфом до уроку

- Давайте знову повернемося до епіграфу уроку.

- Якої життєвої мудрості вчить нас поетеса в своїй творчості?

ІV Рефлексивно – оцінювальний етап

  1. Творча робота. Робота в парах

Складемо сучасний кодекс честі хлопчика-лицаря.

Орієнтовний зразок:

               -    Бути сміливим.

  •          Поважати дівчат,старших.
  •          Брати на себе відповідальність.
  •          Шанувати своє чесне ім’я.
  •          Бути вірним у дружбі.
  •          Прагнути до самовдосконалення.

Сенкан

Леся Українка

Сильна, вольова

Живе, творить, надихає.

Долає всі життєві перешкоди

Дочка українського народу.

 

  1. Інтерактивна вправа «Мікрофон».
  •          Продовжте речення « Я зрозумів, що Леся Українка  навчила мене…»

Самооцінювання.

Оцінювання учнів вчителем.

Домашнє завдання. 

Виразно читати вірш «Мрії»;  

зробити ілюстрації до твору (за бажанням).

 

 

 

 

 

 

 

 

Матеріали до уроку

 

 

Художній паспорт поезії

Назва поезії

«Мрії»

Історія написання

Поезія написана поетесою в Ялті 18 листопада 1897 року

Тема

зображення мрій ліричної героїні, роздумів над сенсом життя, за яке необхідно боротися до останньої краплі крові і обов'язково вірити в жадану перемогу.

  «Ти мене убити можеш, Але жити не примусиш».

  «Убий – не здамся», - девіз життя Лесі Українки.

Головна думка (ідея)

уславлення мужності, героїзму, впевненості віри в перемогу лицаря, його критика тих, хто пролив «кров не за рідний край».

Художні образи

епітети, метафори

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

doc
Додано
8 грудня 2024
Переглядів
542
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку