Урок-подорож у „Мовну країну"
Тема: Правопис префіксів з-, с-.
Мета: Ознайомити учнів з правилами вимови та написання слів з префіксами з-, с-. Формувати вміння грамотно писати слова з префіксами з-, с-.
Розвивати зв'язне мовлення; повторити та закріпити правопис префіксів роз-, без-.
Виховувати культуру письма, повагу до народних зимових свят.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки, сигнальні картки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організація класу.
Лиш дзвінок на урок продзвенить-
Стане кожен серйозним в ту мить,
Бо роботи багато у нас,
І активно працює весь клас.
II. Повторення вивченого.
1. Гра „Пригадай і чітко відповідай".
- Що називається префіксом?
- Для чого служать префікси?
- Що знаєте про правопис префіксів?
2. Перевірка домашнього завдання. Підручник, с. 82, впр. 192.
Зачитують складені речення, називають головні члени в цих реченнях.
3. Хвилинка каліграфії.
- Зима приносить багато свят.
- Які свята ви любите?
св вя то свято
- Запишемо споріднені слова до слова свято
- Які слова називаємо спорідненими?
- Що таке корінь слова? ( визначити корінь)
Святкувати, святковий, відсвяткувати.
4. Фронтальна робота. Індивідуальна робота (картки)
а) - Яке свято зображене на малюнку? (слайд)
Підберіть слова з префіксом роз-, які означають дію.
Розповів, розвісили, розвеселилися, розсміялися, розділилися, роздивилися.
- Яке правило потрібно пам'ятати, коли пишемо слова з префіксом роз-?
індивідуальна робота (картки)
1. Вставте префікс роз- або без- і запишіть слова.
-фарбувати -хмарний
-помилковий -шумний
2. Дібрати антоніми з префіксом роз-або без- і записати.
- Склеїв, - збив,
- Сніжний, - хмарний.
Хто справиться, той складає речення з одним із слів, яке утворили.
б) - А зараз повторимо з вами де-які словникові слова: (слайд)
*що дітки можуть побажати на Новий рік у подарунок?
*що смачненьке подасть мама до святкового столу?
*яке слово ви скажете за отриману радість?
- Перевірте, чи правильно ви записали ці слова?
III. Мотивація навчальної діяльності
У цю країну ви потрапите тоді, коли навчитесь правильно писати слова з префіксами з-, с-.
2. Робота за таблицею.
- Прочитайте слова 1 стовпчика: (слайд)
Скопати Спитати Стиснути Сформувати Схопити |
|
Зламати Збирати Здавати Згортати Зварити |
- З яким префіксом записані слова першого стовпчика?
- Як ми вимовляємо префікс с- ? (чітко)
- Ви сказали 1 секрет Мовної країни.
В українській мові префікс с- у словах треба вимовляти чітко і писати так, як ми вимовляємо.
- Префікс с- пишемо не з усіма буквами, а лише з 5.
- Назвіть їх: ка, пе, те, еф, ха.
- Ви сформулювали 2 секрет Мовної країни.
Префікс с- пишемо перед буквами ка, пе, те, еф, ха.
Повтріть це правило.
Прочитайте слова 2 стовпчика.
- Який префікс у цих словах?
- Як вимовляємо префікс? (чітко)
- Це ще один секрет.
Префікс з- - також вимовляється чітко. (слайд)
3. Опрацьовують правила за підручником. С. 82
4. Повторюють правило 2-3 учні.
5. Тренувальні вправи
а)вправа 193
- Прочитайте слова з префіксом с-.
- Запишемо у зошит такі слова, виділимо префікс. (з коментуванням)
Схиляються, скинути, зрубати, сформувати, зрізати, спитав, зшити, стихнув.
- Перед якими буквами пишемо префікс с- ?
Фізкультхвилинка
б) самостійна робота за варіантами ( з дошкою)
- Запишемо слова у колонки: з префіксом з- та з префіксом с-. Виділимо префікс.
спустити, змолоти, зливати, скосив, схованка, зчистив, стискання, змовчати, сформулювати.
6. Гра „Не помились" з- чи с- ? (слайд)
- Покажіть сигнальними картками, який префікс напишете у словах:
Кипіти, гадати, творити, ходити, ліпити, дати, шити, писати,
цідити.
IV. Підсумок уроку.
- Коли пишемо префікс с- ?
- Які слова з префіксом с-, з- запам'ятали?
- Ви гарно попрацювали. Подорож по „Мовній країні" стала для вас
корисною.
V. Домашнє завдання.
Правило. Вправа 195. вивчити правило на с.82.