. Урок "ВЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ "

Про матеріал
вчити учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови.
Перегляд файлу

Дата _________

Урок № 76

Тема. ВЖИВАННЯ ЗАЙМЕННИКІВ З ПРИЙМЕННИКАМИ 

Мета: вчити учнів дотримувати правил уживання займенників з прийменниками; розвивати логічне мислення; підвищувати культуру мовлення; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної мови. 

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота над прислів’ями 

— Прочитайте, поясніть зміст. Визначте рід, число, відмінок займенників. 

1) Шапка велика, та під нею порожньо. 2) Про людину ти можеш судити тоді, коли був з нею в дорозі чи жив під однією покрівлею. 3) Щоб віл допомагав тобі, доглядай за ним. 4) Ми з тобою, як риба з водою. 

2. Каліграфічна хвилинка 

Дд До оч ча єн ня ння до побачення 

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова. Доберіть антоніми. 

3. Словникова робота 

Гра «Склад загубився» 

ме...нік телег...ма тем...ра...ра фа...ра 

4. Робота над загадкою 

- Ти без друзів не існуєш, 

Поважаєш та цінуєш, 

І як треба заміняєш, 

І в біді не залишаєш, 

Не прикметник, не іменник, 

Звуть тебе усі... (займенник). 

— Які займенники є в тексті загадки? 

— Що ви про них можете розповісти? 

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як пишуться займенники з прийменниками. 

IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 

1. Спостереження за мовним матеріалом 

Робота в парах 

— Визначте особу і число займенників. 

Йому мені      з нами 

тебе   тобі      у вас 

нам         його      з тобою 

вам         нас      з ними 

— Які частини мови використані в цих записах? 

Висновок. Займенники з прийменниками пишуться окремо: зі мною, на мені, з нами, у нас, серед нас. Після прийменників у займенниках 3-ї особи пишеться буква н: після нього, біля неї, на них. В орудному відмінку займенники 3-ї особи пишуться з буквою н і без прийменників: ним, нею, ними. 

2. Робота за підручником (с. 128–129) 

Вправи 251–254 

3. Фізкультхвилинка 

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 

1. Робота в парах 

— Розкрийте дужки. Визначте особу і відмінок займенників. 

Я не можу приїхати (до) вас, тому що непокоюся за своє життя, мене всі хочуть з’їсти. Я вухатий ваш дружок, (у) мене сірий кожушок. 

2. Робота в групах 

— У якій формі вжито займенник? 

1-ша група                                 2-га група 

Дай мені (1-ша ос. Д. в.)                Несуть нам (1-ша ос. Д. в.) 

Дякую тобі (2-га ос. Д. в.)                Летить над нами (1-ша ос. О. в.) 

Дружу з ним (3-тя ос. О. в.)         Привіт від мене (1-ша ос. Р. в.) 

Весело з тобою (2-га ос. О. в)         Дарую їй (3-тя ос. Д. в.) 

3-тя група 

Вітаю вас (2-га ос. З. в) 

Живе в ньому (3-тя ос. М. в.) 

Приніс вам (2-га ос. Д. в.) 

Цвіте на ній (3-тя ос. М. в.) 

3. Словниковий диктант 

— Визначте особу і число займенників. 

Він, ти, нас, мене, ми, з ним, до неї, вони. 

4. Самостійна робота 

1) Спишіть текст, замінивши займенники 1-ї особи однини на займенники 3-ї особи однини. Поясніть роль займенників у реченні. 

Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів. Мені найбільше подобаються уроки математики та природознавства. 

Висновок. Займенник може виступати головним і другорядним членом речення. 

2) Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть, розкриваючи дужки. Поясніть правопис прийменників із займенниками. Визначте число і відмінок займенників. 

Що (без) нас було — чули, що (при) нас буде — побачимо. Не будь зарозумілим — і друзі (від) тебе не відвернуться. Рідне місце за семи землями (до) себе кличе. Всяк по собі й (про) інших судить. Цвіркун вогник бачить та (до) нього скаче. 

5. Запитання-жарти 

- Хто швидше назве займенники з двома буквами е? (Мене, тебе) 

- Хто швидше здогадається, у яких займенниках є буквосполучення ьо, йо? (У нього, у ньому, його, йому) 

- Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? (Зо-я) 

VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 

— Що нового дізналися на уроці? 

— Яке завдання найбільше сподобалося? 

— Як пишуться займенники з прийменниками? 

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 

Вправа 255 (с. 129). 

 

docx
Додано
14 листопада 2019
Переглядів
939
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку