Апостроф. Правило вживання апострофа
Мета: поглибити знання учнів про апостроф; вчити правильно вимовляти, читати і списувати слова з апострофом; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; формувати пізнавальні інтереси.
Хід уроку
Стали, дітки, вісі рівненько,
Усміхнулися гарненько.
Настрій на урок взяли
Й працювати почали.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 2 класі
Діти просто молодці!
Сідайте, діти.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 64, вправа 173)
— Які слова з подовженими м'якими приголосними ви підкреслили?
— Яке слово ви поділили для переносу по-різному?
— Чому не підкресленим залишилося слово неодмінно?
2. Гра «Порівняй»
Визначте кількість звуків у словах і поставте знаки ˂; ˃; =
Рак мак
Син синь
Сон дощ
Щітка кішка
Вчитель.
Молодці. Діти, до нас на урок завітали різні казкові герої, які приготували для нас завдання . Ми маємо їм допомогти. Перший казковий герой, який до нас завітав це – Незнайко. Він прохає нас допомогти йому з каліграфічною хвилинкою. Відкриваємо зошити та запишемо число та вид роботи.
3. Каліграфічна хвилинка
Діти, подивіться та скажіть, будь ласка, що це за кома, ускочила до нас?
Хто пригадав?
1) Письмо буквосполучень з апострофом: м’я, в’ю, п’є, в’ї
2) Письмо слів з апострофом: сім’я, п’ять, пір’я, м’яч .
3) Творче завдання
Діти, складіть речення взявши для себе слова з каліграфічної хвилинки.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми будемо вчитися читати і писати слова, у яких букви я, ю, є, ї позначають два звуки після твердих приголосних.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
До нас завітав їжачок. Який прохає вас допомогти йому з загадкою.
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в совах української мови
Я пишусь не внизу,а в горі.
Спробуй лиш написати ім’я –
Зразу стану потрібен і я.
Дмитро Білоус
— Відгадайте загадку. (Апостроф)
— Запишіть слово з апостроф. Зробіть звуко - буквенний аналіз слова.(один учень біля дошки, інші самостійно в зошитах)
Робота з підручником.
Вправа 175
— Прочитайте слова. Після апострофа на місці букв я, ю, є, ї чітко вимовляйте по два звуки: [йа], [йу], [йе], [йі].
— Спишіть слова. Підкресліть букви, між якими стоїть апостроф.
— Зробіть висновок, після яких букв і перед якими ставиться апостроф.
— Звірте свій висновок з правилом на с. 67.
Вправа 176
Учні читають і списують словосполучення, пояснюють уживання апострофа в словах.
Усно складають речення з поданими словосполученнями.
Візьміть до уваги!
Букви перед апострофом позначають тверді приголосні звуки.
Вправа 177
— Прочитайте і спишіть слова вставляючи де потрібно, апостроф.
— Назвіть однакові букви в словах пір'я і моря. Зробіть висновок, чи однакові звуки позначено цими буквами?
— Складіть звукові моделі цих слів.
Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Обведи потрібне»
— Обведіть букви, після яких може ставитися апостроф.
д, г, б, п, в, л,ф, м, т, р Гра «За алфавітом»
Спишіть слова за алфавітним порядком. Поставте наголос.
П'ять, б'ють, солов'ї, м'ята.
— Поясніть уживання апострофа в словах.
Складіть звукову модель слова б'ють.
VI. Підбиття підсумків.
— Як вимовляються приголосні перед апострофом? Наведіть приклади.
— Перед якими буквами пишеться апостроф? Наведіть приклади.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 65, вправа 178.