Урок з української мови для 3 класу "Узагальнення знань про прикметник"

Про матеріал
Мета: узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати критичне мислення, усне і писемне мовлення; виховувати повагу до рідної мови, моральні цінності. Формувати ключові компетентності: спілкування рідною мовою, уміння навчатися впродовж життя, громадянські та соціальні.
Перегляд файлу

                                                   Комунальний заклад освіти «Покровський ліцей»

Покровської селищної ради Синельниківського району

Дніпропетровської області

Покровської селищної об'єднаної територіальної громади

                                                                                             Турчина Ірина Вікторівна

учитель початкових класів

                                                  3 клас

                                       Урок української мови

Тема. Узагальнення знань про прикметник.

Мета: узагальнити знання учнів про прикметник як частину мови, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати критичне мислення, усне і писемне мовлення; виховувати повагу до рідної мови, моральні цінності. Формувати ключові компетентності: спілкування рідною мовою, уміння навчатися впродовж життя, громадянські та соціальні.

 

                                                Хід уроку

І. Організація класу.

- Приготувалися всі до уроку. На столиках – робочий зошит, тренажер, ручка, різнокольрові олівці для самооцінювання,  зошит для правил, цеглинки лего.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

- Любі діти, рада всіх вас бачити і щаслива від того, що зараз ми знову помандруємо в Країну Знань до прикметника.

Хай сьогоднішній урок української мови принесе всім задоволення від дуже потрібної роботи. Адже ми узагальнимо  знання про прикметник.

ІІІ. Виявлення очікуваних результатів.

- А ви очікуєте якими  бути на уроці?  Називаємо один прикметник.

Сподіваюся, що наші очікування здійсняться і ви будете справжніми мовниками. А потяг знань у вагончиках привіз завдання для любих третьокласників.

Отож, наш потяг знань вперед летить,

Взяти друзів він спішить.

Скажем лагідно: «Щастя тобі

Я бажаю всім і собі!»

Заплющили оченята і побажали одне одному успіху!

Розплющили очі.

Пам’ятаємо про самооцінювання за рівнями, робимо кольорові позначки на полях зошитів.

Працюймо!

ІV. Каліграфічна хвилинка

- Отож, перший вагончик нашого потягу «Каліграфічна хвилинка»

Словникове слово вдячний.

  Вдячний – той, який виправдовує покладені на нього надії,  ставлення до нього.

Промовили: вдячний. Записуємо в зошит. Пишемо каліграфічно, дотримуємося нахилу, однакових розмірів літер.

Складаємо речення з цим словом. (Діти називають складені речення. Записуємо одне з них)

Записали речення. (Речення записую на дошці). Визначаємо головні члени речення.

Як підкреслюємо підмет? Як підкреслюємо присудок?

Тепер оцініть свої роботи, керуючись зразком. Зробіть позначки в зошиті за кольором, кольором цеглинки просигналізуйте, як ви впорались із завданням.

Дякую всім. Молодці!

Діти, запам’ятайте це нове словникове слово, прикметник вдячний. Разом промовили: вдячний.

Використовуйте його в мовленні, а головне - будьте завжди вдячними дітками.

V. Закріплення та узагальнення знань.

     1. Повторення теоретичного матеріалу.

- Наступний вагончик – «Чарівний кубик». (На гранях кубика записані запитання).

           1. Яка частина мови називається прикметником?

           2. Як змінюються прикметники в однині?

           3. У множині можна визначити рід прикметників?

           4. Які закінчення мають прикметники чоловічого роду?

           5. Які закінчення мають прикметники жіночого роду?

           6. Які закінчення мають прикметники середнього роду?

 - Дуже вдячна вам, діти, за правильні відповіді. Молодці!

   2. Вправа «Добираємо прикметники»

- Діти, щоб наше мовлення було милозвучним  і красивим, щоб ви успішно склали іспити у випускних класах, ви повинні все знати про прикметник.

І наступний вагончик «Добираємо прикметники» саме для таких знавців мови.

Взяли тренажери. Розгорнули на с.78. Вправа 4. (До поданих іменників дібрати якнайбільше прикметників і записати.

Квітка (яка?) …, …, … .

Хлопчик (який?) …, …, … .

Сонечко (яке?) …, …, … .

Горобці (які?) …, …, … .)

3 хвилини на виконання завдання. (Таймер)

Перевіряємо.

У кого більше 4 прикметників- високий рівень, 3- достатій.

Покажіть цеглинки відповідного кольору, зробіть позначки на полях зошита.

Усі є знавцями мови. Молодці!

- Встали. Пантоміма «Сильні. Веселі. Швидкі. Вдячні».

Сідаємо. Продовжуємо роботу.

3. Вправа «Змінюємо за числами»

- Наступний вагончик «Змінюємо за числами».

У множині прикметники мають які закінчення?

Запишіть прикметники, які бачите на наступному слайді, у множині, позначте закінчення прикметників. (Зелений ліс - …;  красиве слово - … .)

Перевіряємо. (Зелені ліси, красиві слова.  Закінчення прикметників у множині - і)

Бажаю, щоб ви у своєму мовленні вживали тільки красиві слова.

4. Робота з цеглинками лего.

Наступний вагончик – «Цеглинки Лего». (Червона цеглинка – чоловічий рід, зелена – жіночий, синя – середній). Сигналізуємо цеглинками.

Червона хустка, тепле літо, близький друг, веселе свято, цікава книжка.

Молодці,  правильно визначили рід прикметників і підготувалися до самостійної роботи.

5. Самостійна робота. Вправа «Вставляємо закінчення. Визначаємо рід»

- Наступний вагончик «Вставляємо закінчення. Визначаємо рід».

(Завдання на наступному слайді.

Блактн… небо, швидк… потяг, народн.. пісня)

Записуємо в зошит. (Час. Таймер)

Перевіряємо. Хто не припустився жодної помилки- високий рівень, одна помилка– достатній, 2- середній. Покажіть цеглинки того кольору, на який рівень виконали завдання. Зробили позначки в зошиті.

Вітаю вас, ви справжні знавці мови!

6. Вправа «Визначаємо рід прикметників»

- Зараз робота в тренажерах. Розгорнули на с. 85, взяли прості олівці. Хлопці підкреслюють прикметники чоловічого роду, дівчатка- жіночого роду, я- середнього роду. (Веселий хлопчик, веселе обличчя, весела зустріч, кисле молоко, кисла капуста, кислий огірок, голубий костюм, голуба фарба, голубе небо).

Перевіряємо. Сигналізуємо цеглинками.

Фізхвилинка під музичний супровід.

7. Вправа «Синоніми. Антоніми»

- Наступний вагончик «Синоніми. Антоніми»

Що називаємо синонімами, антонімами? (Слова на слайді: вихований, широкий, солодкий, ввічливий, вузький, чемний, кислий. Діти відповідають. Про свої результати сигналізують цеглинками).

Хто вважає себе вихованим- поплескайте в долоньки.

Хто вважає себе ввічливим- погладьте по голівці.

Хто вважає чемним – посміхніться.

Згодна з вашими думками.

Ви - виховані, ввічливі, чемні та вдячні учні!

8. Вправа «Переносне значення».

- Наступний вагончик «Переносне значення».

Прочитайте  словосполучення. (На слайді: золота обручка, золоте серце, залізний характер, залізне колесо)

Знайдіть прикметники, вжиті в переносному значенні. Як ви розумієте їх значення?

Дякую вам, мої маленькі, за ваші золоті серця!

9. Складання сенканів

- Останній вагончик «Сенкани». Це було ваше домашнє завдання.

Хто бажає зачитати?

Прикметник.

Мелодійний, різнобарвний.

Описує, прикрашає, доповнює.

Збагачує нашу рідну мову.

Важливий!

-Діти, хто вважає, що прикметник дійсно важливий у нашому мовленні- поаплодуйте! Розумнички! Усі якісно впоралися із завданнями, які привіз Потяг знань.  Ви отримуєте чарівні квитки у Потяг  знань, який вирушає   в країну Числівника.

VI. Домашнє завдання. Інтерактивна вправа на  https://learningapps.org/

VII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Самооцінка целинками. Вправа «Мікрофон».

Сьогодні на уроці я навчився/навчилась…

На уроці запам’ятав/ запам’ятала…

Найкраще вдалося…

Труднощі виникали…

Урок завершую з… настроєм.

-Дякую всім за роботу! Досліджуйте і пізнавайте нове!

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

docx
Додано
6 квітня 2025
Переглядів
217
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку