Тема. Письмо великої букви "Ж" (же), складів, слів із нею
Мета. Закріплювати в учнів навички написання вивчених букв, з'єднань з іншими буквами; вчити писати малу букву "ж" (же), правильно поєднувати її з іншими буквами; закріплювати їх знання про багатозначність слова.
Обладнання. Зразки писаних і друкованих літер; предметні малюнки.
Зміст уроку
I. Організаційний момент.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Загадки.
Така велика, довгошия
1 вища за найбільшу шафу.
У зоопарку є ... (жирафа).
Вгорі тремтить сіренька пташка
Й пісні співає голосні.
Та жаль, що тільки навесні!
Ну ... Називай же без відмовок,
Що пташка ця... (жайворонок).
2. Звуко-буквений аналіз слів "жирафа", "жайворонок".
3. Гра "Впіймай звук [ж]".
Пиріжечки, пиріжки,
Має кожен два ріжки.
Надкушу один ріжок...
Ой смачненький пиріжок! (А. М'ястківський)
ІІІ. Робота за малюнком у зошиті (с. 20).
1. Розгляд малюнка.
2. Складання речень за малюнком.
На полі росте жито. Там повзе їжачок. Він зустрів жука. На пеньочку сидить жайвір. Біля нього — жабка. Вони уважно слухають журавля. Він читає книжку.
3. Аналіз звукової моделі слова "жаба".
- о - о
4. Складання речень за схемою.
Журавель читає книжку. Жабка слухає журавля. Жайворонок заспівав пісню, їжак зустрів жука. Виросло густе жито.
IV. Робота над новим матеріалом.
/. Демонстрація та порівняння друкованої малої літери ж (же) з відповідною писаною, з раніше вивченими літерами.
2. Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці.
Буква "Де" сказала "Be":
— Поміж нами жук живе!
— Нісенітниця! Невже
— Не впізнали букву "Же"? (І. Січовик)
— Елементами букви "ж" (же) є два елементи з букви "х" — перший і третій. Другий елемент складається з трьох прямих паличок, які поєднуються, утворюючи гострі кути.
— Починаємо писати нижче верхньої рядкової лінії, ведемо до неї вгору, заокруглюючи праворуч, потім униз, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо ліворуч і ведемо вгору. Трохи нижче середини цього елемента ведемо пряму вгору до верхньої рядкової лінії, не відриваючи руки, пряму похилу до нижньої рядкової, звідти знову, не відриваючи руки, ведемо вправо пряму похилу лінію, яку не доводимо до верхньої рядкової. Відступивши, пишемо третій елемент, схожий на букву с (ее), який торкається другого елемента.
— Пишемо під лічбу і-раз-і, і-два-і, і-три-і.
3. Написання у повітрі, пробні і тренувальні вправи у зошиті, обведення зразка, поелементне написання.
4. Написання по пунктирах (1 рядок).
5. Написання складів — жа, жу, іж, ож.
6. Написання слів — жук, жито.
7. Хвилинка-цікавинка. Робота над багатозначністю слова "журавель".
а) Загадки.
Дивний ключ у небі лине,
Не залізний, а пташиний.
Цим ключем в осінній млі
Відлітають ... (журавлі).
Біля нашої криниці
Проживає дивна птиця.
Довгоноса, довгошия,
У криниці дзьоба миє.
Набира цебром водицю ...
Як зовуть цю дивну птицю? (Журавель)
— Чим вони різняться? (Один — живий, справжній, другий — дерев 'яний.)
б) Вірш.
Облітав журавель
Сто морів, сто земель,
Облітав, обходив,
Крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкращая земля? —
Журавель відповідає:
— Краще рідної — немає! (П.Воронько)
8. Написання слова "журавель".
V. Фізкультхвилинка.
Косить в лузі журавель
Конюшину та щавель.
А журавлики малі
Узялися за граблі.
Хоч журавка і не косить,
Так джерельну воду носить.
Носить воду ще й обід,
Щоб косилося як слід.
VI. Продовження роботи в зошиті.
1. Загадка.
Я маленький, я гладенький,
Впав із гілки на горбок.
Як не візьмеш в козубеньку —
Тут шумітиме лісок! (Жолудь)
2. Написання слова "жолудь" після попереднього звукового аналізу.
-о-о=
3. Написання слів "вуж:", "ніж:", "лижі", поданих друкованим шрифтом.
VII. Розфарбовування малюнка.
VIII. Підсумок уроку.
— Яку букву ви навчилися писати?
— Назвіть склади з нею.
— Які слова з цією буквою запам'ятали?