Конспект уроку допоможе вчителеві дати повне уявлення учням про пряме і переносне значення слова; закріпить уміння самостійно вживати слова із прямим і переносним значенням у своєму мовленні;
закріпить відомості про головні члени речення, зв'язок між словами у реченні,уміння працювати в групі; формувати вміння зіставляти, аналізувати, порівнювати, робити висновки; виховувати любов до рідної мови
Предмет Української мова
Клас 3 клас
Тема уроку: Слова з прямим та переносним значенням.
Мета уроку:
вчителя;
Обладнання: картки для роботи в парах, ілюстрації про осінь.
Хід уроку.
1) Психологічний настрій на урок:
Встаньте, діти, усміхніться,
До сусіда поверніться.
Один одному всміхніться.
Гостей наших привітаймо
І навчання починаймо
2. Гра „Пароль”:
— Може одержати перепустку на урок той, хто назве слова, що означають терміни, які ми використовуємо на уроках рідної мови. Наприклад: іменник, присудок...підмет
2. Актуалізація опорних знань учнів.
Гра «Доповни речення»
3.Пояснювальний диктант ( . Запис речень на дощці. Визначити яке це речення за метою висловлювання, інтонацією. Визначити основу речення.
Загорнувся у листячко їжачок.( Розповідне, неокличне)
Діти, оберігайте мурашники!( Спонукальне, окличне)
Пташки перестали співати у лісах?( Питальне, неокличне)
31...Каліграфічна хвилинка
Урок почнемо без зупинки з каліграфічнох хвилинки
Пп пр пш еш ця ни
Сл. робота Кросворд ПШЕНИЦЯ,
Складіть словосполучення золота пшениця.
3.2. На полі достигли золоті колоски пшениці. (Синтаксичний розбір речення)
4.ЛІТЕРАТУРНА ХВИЛИНКА
4.1.Загадка
– Без пензлика, без олівця розфарбувала деревця. (Осінь).
— Розгляньте ілюстрації про осінь і знайдіть зайву. (Зайва ілюстрація про літо).
Легенда про Осінь
За народним переказом, Осінь – старша дочка Сонця. Вона останньою залишила батьківський дім і стала на Землі – четвертою порою року. Посилаючи Осінь на Землю, Сонце сказало їй:
- Забирай все моє багатство. Я віддаю тобі і все своє золото. Будь щедрою і і люди полюблять тебе.
І Осінь, як ви бачите, виконує наказ Сонця, і кожного року дарує нам свої щедрі дарунки полів, садів, лісів та чарує нас своїм осіннім золотом.
— Чому осінь називають золотою?
— Який із осінніх кольорів нагадує золото?
— Чи насправді вони золоті? Чому їх так називають.
— Яку властивість металу (золота) перенесено на листя дерев?(жовтий колір) на колір пшениці.
5. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
На ці та інші питання допоможе відповісти тема , яку ми сьогодні розпочинаємо вчити.
Ми вирушимо до чудової мовної країни Лексикології, а править тією країною Слово. Лексикологія – наука про слова.(познайомити дітей з розділами , які будуть вивчатися.)
Помічником у правителя Слова є слова з прямим і переносним значенням. Слова відіграють у нашому мовленні важливу роль. Ми можемо висловити свої думки, своїї емоції, враження від побаченогоі почутого. А ось слова вжиті в переносному і прямому значенні нам допомагають у цьому, роблячи наше мовлення красивим, милозвучним і мелодійним.
Цей урок навчить нас:
1) знаходити слова у прямому і переносному значенні;
2) вживання їх у своєму мовленні;
3) працювати в парах;
4) любити свою рідну мову.
5.1.Слухання вірша про СЛОВО з програми Розумник
5.2.Пояснення значень словосполучень: каштанове листяі каштанове волосся( РОЗУМНИК)( н-д пшеничне колосся і пшеничне волосся)
Запам’ятайте! Слова вживаються в прямому і переносному значеннях. У словосполученні каштанове листя — тобто листя з дерева каштана — слово вжито у прямому значенні; а у словосполученні каштанове волосся — тобто волосся кольору каштанових плодів — у переносному значенні.
— Отже, слова в прямому значенні — це звичайна, повсякденна назва чогось. Наприклад, назва предмета: холодна вода, солодкий чай. Переносне значення з’являється тоді, коли справжнє значення слів переноситься на інші за схожістю ознак: холодний погляд, солодкі слова, золота осінь
6.Осмислення (Робота над новим матеріалом).
6.1. Робота з мовним матеріалом підручника впр. 77 -78
Списати. Підкреслити підмет і присудок. Пояснити вякому значенні вжиті словосполучення
6.2. Робота з правилом у підручнику.
6.3. Робота в парах за картками.
Створіть павутинку: (з’єднати стрілочкою словосполучення з його значенням).
золота ложка солодкий мед
золоті руки Переносне весела дівчина
веселі сніжинки значення гострий ніж
золотий ланцюжок Пряме сумує небо
гострий ніж значення сумує мама
Складемо речення з одним із словосполучень
У моєї мами золоті руки .
Веселі сніжинки пурхали за вікном.
ФІзкультхвилинка
6.4. Гра „ Третій зайвий".( Впіймати і записати зайве словосполучення )
1) сумує ліс, сумує дитина, сумує небо;
2) золота прикраса, золоті руки, золота обручка;
3) срібний голос, срібна ложка, срібне волосся.
6.5. Вибірковий диктант.( письмово)
— Дівчатка виписують словосполучення, у яких слова вжиті у прямому значенні, а хлопчики – в переносному.
Гострий ніж, гостре слово, гостра коса, солодкий цукор, плаче небо, плаче дитина, висока гора, високі досягнення, вишневе варення, вишневе плаття.
7. Закріплення вивченого матеріалу.
7.1.. Робота в парах(на картках)
Підкреслити словосполучення вжиті в переносному значенні.
— Прочитайте текст.
Прийшла до беріз осінь. Принесла їм золоті стрічки. Вплели берези ті стрічки в зелені коси. Подивилося сонце на берези і не впізнало їх. Сміється сонечко, а берези сумують. (За В. Сухомлинським)
— Діти, а хто (або що) може прийти? (Люди прийшли),
7.2.. Гра „Перевтілення”.
— З чим можна порівняти осінні листочки?
— Уявіть себе листочком. Листочком якого дерева ви хотіли б стати? Чому?
(Я б хотіла стати листочком_________ тому, що ...) .
8.КОНСОЛІДАЦІЯ - закріплення . Спробуємо побути в ролі автора і скласти загадку, вживаючи слова в переносному значенні.
8.1. Складання загадки. ( про листочок) Прийом «Два, чотири, всі разом.»
— Попрацюйте знову в парах і складіть загадку про осінні листочки.
Золоті___________ (метелики, сережки, пір’їнки)
З дерева летять.
Крильцями своїми
Весело __________ (шелестять шарудять, мерехтять ).
Назвіть словосполучення вжиті в переносному значенні , ( крильцями мерехтять)
8.2. Підсумок уроку.
Діти, хочу вам зізнатися, що дуже пишаюся вами. Мені подобається ваша старанність на уроці.
РЕФЛЕКСІЯ Прийом «Скринька знань»
Я навчилась добре визначати....
Я розібралася....
Я н евмів, а тепер умію...
Я змінив свою думку...
Я запам’ятав....
6. Домашнє завдання.
С. 40 Вправа 79 .
Спасибі всім, хто працював,
Уважно слухав, відповідав.
Хто мені у всьому помагав,
Та тим, хто в гості завітав.