УРОК 11 клас
з української мови
ТЕМА Просте ускладнене речення.
МЕТА: - систематизувати й узагальнити знання про ускладнювальні елементи простого речення: звертання, вставні та вставлені конструкції, відокремлені члени речення, однорідні члени речення; перевірити рівень пунктуаційної та орфографічної грамотності;
- удосконалювати вміння визначати вказані вище конструкції у реченнях, правильно їх інтонувати, виконувати синтаксичний розбір простого речення; розвивати усне й писемне мовлення, творчу уяву та мовлення, навички групової роботи;
- прищеплювати почуття зацікавленості зимовими традиціями українського народу, захоплення поезією. Виховувати культуру спілкування.
ТИП УРОКУ: урок узагальнення й систематизації знань, умінь, навичок
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: наочна схема «Просте ускладнене речення»,картка самореалізації учня, репродукції картин на зимову тематику, поле для гри «Хрестики-нулики».
МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВЯЗКИ : народознавство, українська література.
КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ: правильна будова та інтонування простих ускладнених речень, виразне читання поезій, культура спілкування.
ТЕХНОЛОГІЇ: інтерактивна, проблемного навчання, ігрова, тестова.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
1. Вступне слово вчителя ( створення «Ситуації успіху» ).
- Доброго ранку, любі діти. Я дуже рада, що мені випала нагода з вами поспілкуватися, обмінятися думками та емоціями.
Людина ніколи не повинна зупинятися ні в своєму навчанні, ні в творчості. Невпинний розвиток – це потреба душі. Сьогодні ми спробуємо потребу реалізувати, хоч частково.
А допоможе в цьому рідне слово, бо воно є схованкою людського духу, його багатою скарбницею.
Нам знадобляться ваші наполегливість, творчість, ясний розум і гарний настрій.
- А який у вас зараз настрій?
- Чи зміниться він до кінця уроку?
2. Прийом встановлення емоційного стану учня «Мордашка».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
(Вплив на емоційну сферу учня)
Епіграф
Ти постаєш в ясній обнові,
Як пісня линеш, рідне слово,
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мово!
Д. Білоус
- Хто знає, кому належать ці слова?
- Назвіть пунктограми, які є в реченні.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
- Сьогодні у нас урок узагальнення й систематизації знань з теми «Просте ускладнене речення».
- Метою уроку є систематизувати й узагальнити знання про ускладнювальні елементи простого речення, перевірити рівень пунктуаційної та орфографічної грамотності.
- Звичаї, традиції українського народу, поетична творчість будуть основою практичної частини.
ІV. Закріплення та узагальнення вивченого.
1 - Напишіть невелику розповідь на лінгвістичну тему «Як відрізняти вставні конструкції від вставлених?»
2 - Напишіть невелику розповідь на лінгвістичну тему «Розділові знаки у реченні з порівняльним зворотом».
- Запишіть уривок з поезії В.Геращенка «Білими пелюстками заіскрився сніг».
Білими пелюстками заіскрився сніг,
Ватяними згустками на подвіря ліг.
Сад, мов диво – музика, аж тамує біль
Ця ніким не тронута біла заметіль.
- Прочитайте виразно, виділяючи логічним наголосом потрібні слова.
- Визначте ускладнювальні елементи речень.
- «Синтаксична хвилинка»
Зробіть повний синтаксичний розбір першого простого речення.
- Доберіть синоніми, антоніми до будь-якого слова в реченні.
(завдання №3 на картці самореалізації учня)
Правильні відповіді
1 в,
2 в,
3 б,
4 в,
12 1-в, 3-г,
2-а, 4-б.
V Підсумок уроку.
«Незакінчене речення».
- Сьогодні на уроці ми узагальнили й систематизували…..
- Мені сподобалося…
- Я дізнався…
VI Оцінювання
- в групах,
- індивідуальне.
VII Домашнє завдання.
«Вибери завдання сам»
1. Скласти й записати 6-12 тестів з теми «Просте ускладнене речення».
2. Підготувати презентацію (групову або індивідуальну ) за темою «Просте ускладнене речення».
- Заключне слово вчителя.
-Діти, на сьогоднішньому уроці ми перегорнули одну, я сподіваюсь, з незабутніх сторінок вивчення рідної мови. Не забувайте, що мова – це наше багатство.
Хотілося б закінчити словами Дмитра Білоуса
Плекаймо в серці кожне гроно,
Прозоре диво калинове.
Хай квітне, пломенить червоно
В сімї великій, вольній, новій!
Дякую, мені надзвичайно сподобалося з вами працювати. А вам?
Підніміть, будь ласка, смайлік, який передає ваш настрій.
Урок закінчено, на все добре.
ДОДАТОК №1
Просте ускладнене речення
Просте двоскладне Просте односкладне
- звертання,
- однорідні члени речення,
- вставні конструкції ,
- вставлені конструкції,
- відокремлені члени речення,
- уточнюючі члени речення.
Картка самореалізації учня
ТЕМА Просте ускладнене речення.
МЕТА: - систематизувати й узагальнити знання про ускладнювальні елементи простого речення: звертання, вставні та вставлені конструкції, відокремлені члени речення, однорідні члени речення; перевірити рівень пунктуаційної та орфографічної грамотності;
- удосконалювати вміння визначати вказані вище конструкції у реченнях, правильно їх інтонувати, виконувати синтаксичний розбір простого речення; розвивати усне й писемне мовлення, творчу уяву та мовлення, навички групової роботи;
- прищеплювати почуття зацікавленості зимовими традиціями українського народу, захоплення поезією. Виховувати культуру спілкування.
Завдання №1
- Прочитайте текст, знайдіть прості ускладнені речення, поясніть вживання розділових знаків. Випишіть назву елементу – ускладнення простого речення, співставляючи його з номером речення в тексті.
- Дайте відповідь на поставлене в тексті питання.
- Знайдіть помилки, виправте.
- Дослідіть, з якою інтонацією вимовляються ці ускладнювальні елементи.
1. Ось й прийшла зима із снігами глибокими, із заметілями сипучими.
2. Закружляли у танці тендітні сніжинки, блискнули сяйвом вкриваючи землю пухкою ковдрою.
3. Гарно у нас, на Україні.
4. Перший місяць зими – грудень, але предки називали його я читала, студнем.
5. У народі кажуть зима прийшла і празників пренесла.
6. Справді, в зимку майже щодня – свято.
7. 22 грудня відзначали День Ганни – свято, запроваджене на честь зачаття праведною Ганною богородиці.
8. На Буковині вважали, що з цього дня починається рік.
9. Пригадайте, будь ласка, які ви знаєте релігійно – народницькі зимові свята?
Завдання №2
«Мить творчості».
- Опишіть яку-небудь картину із запропонованих,використовуючи звертання, вставні конструкції, уточнення, дієприкметниковий або дієприслівниковий звороти.
Завдання №3
Тести на закріплення вивченого
1. Виділіть речення із поширеним звертанням:
а) Гетьмани, гетьмани, якби-то ви встали,.
б) Плач же, серце, плачте очі, поки не заснули.
в) Запалай, мій вогнику крилатий, полум’ям привітним.
2. Як називають виділену конструкцію, ужиту в реченні:
Улітку під вербою біля хати (як добре, що скінчилася зима) княгиня почала дітей навчати.
а) вставне словосполучення,
б) вставне речення,
в) вставлене речення.
3. Вставні та вставлені конструкції в реченні виділяють:
а) комами,
б) комами, тире, дужками,
в) тире, комами.
4. Яка схема правильно передає вживання розділових знаків у реченні з дієприкметниковим зворотом:
а) / / , ОС.
б) ОС / /.
в) ОС, / /, …
12. Установіть відповідність: (2 б.)
а) Не стукай, Морозе, посохом своїм. 1 речення з уточнювальними членами,
б) Стояв світанок, туман піднявши 2 речення зі звертанням,
до води.
в) Поволі, нога за ногою, йду я по 3 речення зі вставним словом,
снігу.
г) Кажуть, юність нерозсудлива. 4 речення з дієприслівниковим зворотом.
Оцінювання групової роботи
Види роботи
Члени групи «Хрестики - нулики» «Мить творчості»
ДОДАТОК №2
«Хрестини – нулики»
Ігрове поле
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
Хід гри
Учні команди називають цифру, учитель задає їм питання під № цифри. Даючи правильну відповідь, діти отримують можливість вибирати іншу цифру. У разі поразки право ходу переходить іншій команді. А далі за принципом гри «Хрестики – нулики»
Питання для гри
зустрінемось у центрі міста»
На які групи діляться звертання?
конструкціями?
9. Чим відрізняється вставне речення від вставного слова?