Урок з укранської мови за програмою " Світ чекає крилатих". "Сприймання нового матеріалу. Слова, що співвідносяться зі словами він, вона, воно. Мова твору".

Про матеріал
Поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; довести до свідомості школярів, що хліб-це результат праці багатьох професій; формувати навички свідомого виразного читання; формувати вміння співвідносити іменники за словами він, вона, воно; розвивати мовлення, здатність аналізувати та творчо мислити; удосконалювати вміння давати характеристику персонажам твору за їхніми вчинками, читати за особами, визначати головну думку казки; розвивати пам'ять, увагу, уміння висловлювати оцінні судження, збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати інтерес до читання, любов до рідної мови, бережливе ставлення до хліба, готовність прийти на допомогу.
Перегляд файлу

Українська мова

Урок 88, с. 16, 17

Тема.  Сприймання нового матеріалу.  Слова, що співвідносяться зі словами він, вона, воно.  Мова твору.

Мета уроку: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості; довести до свідомості школярів, що хліб-це результат праці багатьох професій; формувати навички свідомого виразного читання; формувати вміння співвідносити іменники за словами він, вона, воно; розвивати мовлення, здатність аналізувати  та творчо мислити;  удосконалювати вміння давати характеристику персонажам твору за їхніми вчинками, читати за особами, визначати головну думку казки; розвивати пам'ять, увагу, уміння висловлювати оцінні судження, збагачувати активний словниковий запас учнів; виховувати інтерес до читання, любов до рідної мови, бережливе ставлення до хліба, готовність прийти на допомогу.

 

Хід уроку

  1. Організація класу до уроку.
    1.          Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок,

Тож і ми часу не гаймо,

Працювати починаймо!

  1. Повторення матеріалу.

Гра «високо – низько» (вчитель говорить приклади власних і загальних іменників а учні коли чують загальний іменник – присідають, а власний - встають):

 Будинок, дівчинка, Київ, слива, Марія, дядько, машина, Сергій Іванович, дерево, пиріг, Мурка, озеро, Карпати, Тарас Шевченко, слон, хліб.

  1. Вчитель

Діти, в українські й мові ми слова можемо розрізняти за родами. Як відрізнити який це рід? Дуже просто. (Чується стукіт) Хто там?

Вовк

У-у-у!  Вибачте, будь ласка, за запізнення.  Дуже цікаво дізнатися, якого ж роду, я?

Вчитель

Вибачаю за запізнення. Заходь до нас і слухай уважно. Слова, до яких можна додати слово  він -  чоловічого роду.  Вовчик – до нього можна додати слова він. Вовчик мій. Він сіренький, голодний, хижий звір.

Вовк

Ура! Я, Вовчик – братик, чоловічого роду.  Вовчик - він.

Лисичка

Я зрозуміла. Лисичка - він. Хм! Щось не виходить. Що ж робити? Як дізнатися, якого я роду.

Вчитель

Ти, як завжди, не терпляча. Не дослухаєш пояснення до кінця, а потім видумуєш нісенітниці.

Лисичка

Вибачте, будь ласка.

Вчитель

Іменники, до яких можна додати слова  вона -  жіночого роду. Лисичка –слово жіночого роду, бо до нього можна додати слова  вона. Лисичка вона. Вона руденька, хитренька, улеслива, хижа тварина.

    Лисичка

  •          Ура! Я, Лисичка - сестричка, жіночого роду. Лисичка вона.

Поросятко(плаче)

Вчитель

Чого, любе поросятко, плачеш?

Поросятко

Як же мені не плакати, коли я не чоловічого роду і не жіночого роду.

Вчитель

Чому?

Поросятко

Ось послухайте.  Поросятко - він. Не підходить. Поросятко – вона. Теж не виходить. Що ж мені робити?

Вчитель

Поросятко, годі тобі плакати. Слухай далі. Слова, до яких можна додати слова  воно -  середнього роду.  Поросятко – іменник середнього роду, бо до нього можна додати слова  воно. Поросятко воно. Воно маленьке, рожевеньке, потребує допомоги.

Поросятко

Дякую, вам, за допомогу. Я, Поросятко, середнього роду. Поросятко - воно.

  1.  

 

3.Співвіднесення іменників зі словами він, вона, воно.

Робота над завданнями в посібнику, с. 16

1. Прочитай. Закресли в кожній колонці «зайве» слово. Поясни свій вибір. За якою темою дібрано слова у завданні?

 

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.

1. Прийом «Мозаїка».

-Що таке казка?

-Які бувають казки в залежності від того, хто їх написав?

- Які бувають казки в залежності від того, про що в них розповідається?

 

Фізхвилинка для очей

 

ІV. Робота над вивченням нового матеріалу.

1.Робота над текстом

1. Первинне сприймання тексту

Завдання 2. Прочитай текст. Познач і запиши одним словом відповіді на запитання.

  •          Послухайте уважно, які незрозумілі вам слова зустрінуться в тексті?

Читання тексту вчителем

2.Словникова робота

Вижав жито- скосив

Змолотив – вибив з колосків зернятка спеціальною палицею.

А слова почастував і морока з’єднайте з їх поясненнями.

Почастував   морока, турбота   

Клопіт    пригостив

Буханець    хлібина  

 

3. Бесіда за прочитаним

- Хто з героїв вам особливо сподобався? Що вас привернуло в цій людині?

Яким був чоловік? (роботяший, трудолюбивий)

Яким був вовк? (лінивим)

Робота в парах

  •          Дайте відповіді на запитання після твору. Тест
  •          Про кого йдеться в казці?
  •          Що посіяв у землю чоловік?
  •          Яке речення виражає головну думку твору?
  •          Який жанр твору?
  •          Яка форма твору – прозова чи віршова?

Самоперевірка. Самооцінювання.

Чому казка так називається?

Яким реченням твору можна підписати малюнок? Поясни свій вибір.

  1.               Читання «Буксиром»
  2.               Читання в особах. (В масках)

 

Фізхвилинка

-

2. «Він, вона, воно»

1. Постановка проблеми 

  •          Лаксики ще ненавчились, до яких слів можна співвідносити слова він, вона, воно. Ви спробуєте їх навчити?
  •          Виконання вправи 5

V. Рефлексія

  •           

1

 

docx
Додано
3 травня
Переглядів
22
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку