Інтегрований урок навколишній світ. Технологія на тему:
“ Чим ліс нас пригощає. Горіхи ”.
Мета: сформувати уявлення про види горіхів на Україні, сприяти розвитку життєвих і предметних компетентностей; збагатити знання учнів про використання горіхів у житті людей; розвивати логічне мислення, увагу, уміння робити висновки, інтерес до дослідницької діяльності; виховувати бережливе ставлення до природи.
Матеріали до уроку: електронна презентація, пластмасові тарілки, насіння, зерно, волоські горіхи, лісові горіхи, мигдаль, пластикові стаканчики з водою, паперові стаканчики з математичними прикладами, картки з розмальовками, заготовки волоських горіхів для виготовлення ялинкових прикрас, фольга, стрічки.
Хід уроку:
І. Актуалізація знань і фіксація утруднення.
1. Самовизначення до діяльності.
- Діти, до нас сьогодні завітав Лісовичок і приніс гостинці.
- Назвіть, які гостинці у нього?
- Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь які гостинці ми будемо сьогодні досліджувати.
У зеленім кожушку
Костяній сорочечці
Я росту собі в ліску. (Горіх).
2. Вправа "Мікрофон"
- Яка буде тема нашого уроку?
- Розкажіть лісовичку, що ви знаєте про горішки?
- Що ви хочете нового дізнатися про горіхи?
ІІ. Відкриття нових знань.
1. Ознайомлення з видами горіхів на Україні.
Розповідь учителя про три види горіхів: волоські, ліщина, мигдаль.
Розподіл їх за видами рослин : дерева і кущі. Спостереження за цвітінням горіхів.
2. Практичне дослідження горіхів.
Вправа "Сортування".
У кожної групи є тарілочка з горіхами, насінням і зерном.
Завдання для груп: вибрати все, що не є горіхами, а залишити на тарілці горішки.
Перевірка виконання завдання із проговоренням назв у мовленні:
на тарілці повинні залишитись 3 волоських горішка, 3 мигдаля і 10 ліщин.
Відкриття будови горіхів.
Діти знайомляться із складовими частинами і їхніми назвами: ядро і шкаралупа.
3. Робота у підручнику над завданням 1. (с. 38)
– Назвіть одним словом зображені плоди. (Горіхи)
Запис назв у підручник.
4.Мовна розминка.
-Послухайте, скоромовку.
В горішнику горішина
Горішками обвішана.
Оришка і Тимішко
Струшують горішки.
Г. Бойко
- Про кого розповідається?
- Де відбуваються події?
- Що таке горішник?
- Який звук найчастіше повторюється?
Вправляння у швидкочитанні скоромовки.
5. Спостереження за ростом горіхів.
Обговорення і демонстрація того, як з горішка виростає нова рослина.
- Як же "мандрують" горішки, коли відриваються від гілочки?
Способи розповсюдження горіхів:
Проблемне питання: - Чи тонуть горіхи у воді?
6. Лабораторне дослідження "Чи тонуть горіхи у воді?"
Робота у групах.
Діти кладуть волоські горіхи у стаканчики з водою, спостерігають і роблять висновки: горішки у шкаралупі не тонуть у воді.
7. Знайомство з тваринами, які харчуються горіхами.
Горіхами ласують: кабани, борсуки, миші, хом'яки і білки.
Р О З М И Н К А від білочки.
Виконання фізичних вправ.
8. Математика від Білочки. Робота у групі.
- Білочка дуже любить лісові горішки і вона приготувала для вас математичне завдання.
- Допоможіть білочці обчислити приклади і покладіть у кожен стаканчик стільки ліщинок, скільки у вас вийшло у відповіді.
9. Виконання малюнку "Горішок для Білочки".
Робота у парі.
- На першому малюночку знайдіть лише горішки і зафарбуйте їх.
- А на другому - домалюйте горішок в лапки для Білочки.
10. Які добрі справи роблять горіхи для людей. Робота за презентацією.
а) Збагачують наш організм вітамінами.
б) Зміцнюють здоров'я та лікують.
в) Дарують засоби для краси нашого тіла.
г) Додають приємного смаку у тістечка, цукерки та тортики.
11. Як люди віддячили горіху.
У селі Волоське, що на Дніпропетровщині, мешканці встановили пам'ятник волоському горіху.
12. Як горішок може подарувати нам красу?
- З горіхів можна виготовляти різноманітні поробки та ялинкові прикраси.
- Сьогодні на уроці ми виготовимо ялинкові іграшки з горіхів і прикрасимо нашу маленьку ялиночку, яку приніс із лісу Лісовичок.
(Діти за зразком учителя обмотують затовку з горішка у фольгу і прив'язують червону стрічку на місце кріплення. Хто справляється швидше, надає допомогу однокласникам).
ІІІ. Рефлексія.
- Які види горішків нам приніс сьогодні Лісовичок?
- Яке звірятко нам теж приготувало свої завдання? Яке з них вдалося виконати найкраще?
- Що нового ви дізналися про горішки?
- Яка робота на уроці вам сподобалась найбільше? Чому?