Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
2 клас
(за програмою О.Савченко, підручник Т.Г.Гільберг)
ТЕМА. Правила поведінки під час грози.
Мета:
• формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з правилами поведінки під час грози; розвивати вміння поводитися під час грози в полі, в лісі, вдома; виховувати уважне ставлення до правил і розуміння необхідності їх виконання;
• формування ключових компетентностей: спілкування державною мовою; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: мультимедійне обладнання, відеоролик,ілюстративний матеріал.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Освітні галузі: природнича, мовно-літературна
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Психоформула
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
Тож і ми часу не гаймо,
наш урок розпочинаймо.
2. Вправа «Привітання»
- Здрастуй, Сонце, здрастуй, небо!
- Здрастуй, школо дорога!
- Здрастуй, вся шкільна сім’я!
(Звучить музика, діти об’єднуються в пари, вітаються один з одним різними способами під аудиозапис персонажу Читалочки)
3. Щоденні новини (пора року, дата, день тижня, погода, особливості дня)
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Вправа «Банани»
- Вилучити назву пори року (весна) і відгадати ключове слово
Вгерсонзаа (гроза)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.
1. Робота над загадкою:
Навпіл небо розтинає,
У цей час іде гроза.
Діток гуркотом лякає.
Жалить землю, як оса. (Блискавка)
2. Перегляд відеоролику (https://yotu.be/UGOOKifQqVk)
- Які явища природи показали( грім і блискавку).
- Що ви можете розказати про них?
- Сьогодні на уроці ми познайомимося з правилами поведінки під час грози.
IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Вправа «Навчаючи – вчуся»
Міні-лекція від Чомучок (підготовлені діти)
2. Робота з підручником с.42-43
Метод «Кероване читання»
Учні об’єднуються в чотири групи. Кожній групі дається конкретне завдання
Прочитати про блискавку, грозу, грім. Потім можна іншим групам або придумати загадку, про яке явище вони читали, або пограти в гру «Показуха»
3. Фізкультхвилинка («Австралійський дощ»)
4. Робота в групах. Складання правил поведінки під час грози.(У конвертах розрізані речення, діти складають їз і наклеюють на листочках. Якщо буде час, малюють ілюстрацію)
І група «Вдома»
• Зачинити всі двері і вікна, щоб не було протягів.
• Триматися подалі від електроприладів, антен, проводів.
• Вимкнути телефон і телевізор
ІІ група «На вулиці»
• Скласти парасольку.
• Уникати високих дерев, металевих парканів.
• Не заходити у калюжі, припинити бігти, їхати велосипедом.
ІІІ група « У полі»
• Знайти суху ямку і залягти в неї.
• Не лягати в повний зріст (скрутитись в калачик).
• Не стояти в повний зріст (присісти)
ІV група «У лісі»
• Не ховатися під одинокими деревами.
• Ховатися під кущами, низькими деревами.
• Не бігати!!!!
Висновок: Під час грози ховатися не від води, що падає з неба, а від блискавки, бо саме вона вбиває.
V. Узагальнення і систематизація знань
1. Вправа «Міркуємо!»
- Чи можемо передбачити грозу?(відповіді дітей)
2. Робота з підручником с.43.
Вправа «Прикметам вір, але перевір» (вибрати прикмети, які попереджають про наближення грози)
3. Самостійне застосування учнями знань у стандартних ситуаціях.
(діти в групах застосовують на ляльках, або на учневі правила надання допомоги потерпілому від грози)
Пам’ятка
1. Покласти потерпілого на тверду поверхню в горизонтальне положення.
2. Якщо у людини шок, вивести з шокової ситуації (є нашатир – дати понюхати, немає – поплескати по щоках)
3. Подзвонити на 103.
4. Якщо удар блискавки був прямим і сильним, якнайшвидше зробити непрямий масаж серця, штучне дихання.
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1.«Ромашка Блума»
Квітка з шести пелюсток.
1 пелюстка (проста) – Як поводитися, коли гроза застала тебе в полі?
2 пелюстка ( уточнювальна) - Що може допомогти тобі в лісі?
3 пелюстка (пояснювальна) – Як можна вивести людину від шоку під час грози?
4 пелюстка (творча) – Які є правила поведінки вдома під час грози?
5 пелюстка (оцінювальна) – Як можна врятуватися від грози на вулиці?
6 пелюстка (практична) – Як зробити штучне дихання людині, у яку влучила блискавка?
2. Творча розминка. Складання Сенкана
2. Гроза
2. Блискуча, гримуча
3. Блискає, гримить
4. Грім жив у хмарі.
5. Негода.