Я досліджую світ Година А.В.
Тема уроку: Як звірі готуються до зими.
Мета уроку:
продовжувати ознайомлювати учнів з осінніми змінами в житті тварин; досліджувати, як тварини пристосовуються до умов середовища з настанням холодів; поглибити знання учнів про причинно-наслідкові зв’язки між змінами в живій і неживій природі; розвивати спостережливість, уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; виховувати інтерес та дбайливе ставлення до тварин;
спілкування державною мовою; уміння навчатися впродовж життя; компетентності в природничих науках і технологіях.
Обладнання: ноутбук, відеоролик, тематичні малюнки, картки.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
Дзвоник всім нам дав наказ:
До роботи швидше в клас!
Біля парти станем чемно –
Плине час хай недаремно.
Будемо уважні і старанні всі.
Сядемо рівненько на місця свої.
2. Актуалізація опорних знань.
- Пригадайте, яких тварин називають звірами. (Звірі – це тварини, тіло яких укрите шерстю. Усі звірі народжують малят і вигодовують їх молоком).
- Як звірі готуються до зими? (З настанням осені звірі починають готуватися до зими. Ʌісові миші збирають жолуді, насіння різних рослин і ховають їх у норах або дуплах повалених дерев).
3. Повідомлення теми та мети уроку.
- Ви, напевно, здогадалися, якою буде тема нашого уроку. (Відповіді дітей).
- Сьогодні ми дізнаємося про особливості життя звірів восени, підготовкою їх до зими.
Довідкове бюро.
Звірі:
Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування та добування корму.
Робота за підручником (с. 120).
Ви дізнаєтеся більше, коли прочитаєте текст у підручнику.
Перегляд відеоролика.
Діти переглядають відео «Як звірі готуються до зими» (https://youtu.be/Trx86kplw9E), аналізують його зміст.
Дидактична гра “Ставлення дитини до тварини».
Учитель показує малюнок тварини, дитина має передати свої емоції та почуття, до яких її спонукає ця тварина.
Охочі пояснюють свою думку: «Подобається, тому що…», «Я її / його боюсь, тому що…».
Руханка.
Словникова робота.
Линяння – зміни забарвлення й густоти хутра у тварин.
Робота за малюнками.
Довідкове бюро.
Дикі тварини в помірній і холодній зонах зазвичай двічі на рік змінюють свій волосяний покрив. Ця зміна шерсті – линяння – буває весняною та осінньою.
Линяння не відбувається одночасно на всіх частинах тулуба звіра. Послідовність зміни шерсті на окремих ділянках у різних видів тварин також різниться.
Час линяння залежить також від віку тварини.
Більшість видів хутрових звірів линяє двічі на рік. Звірі, які впадають у зимову сплячку, линяють раз на рік. Кріт линяє тричі на рік.
Дворазове линяння протягом року буває у білки, водяного щура, ховраха тонкопалого, зайця-біляка, зайця-русака, соболя, куниці, колонка, горностая, песця, норки.
Вправа «Хто як зимує?».
Хвилинка-цікавинка.
А чи знаєте ви, що:
Висновок. Звірі восени запасають корм, линяють. Деякі звірі готуються до зимової сплячки. Підготовка звірів до зими – це приклад осінніх явищ у живій природі.
Робота в парах. Вправа «Допиши речення». Діти отримують картки, де потрібно прочитати текст та доповнити його словами з довідки.


Вправа «Силует».
Діти отримують картки, їм потрібно з’єднати зображення звіра
з відповідним силуетом.
III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА.
Підбиття підсумків уроку.
Домашнє завдання.
Виконати в зошиті завдання 1-4, ст. 56
1