За добро добром платять
Тема: За добро добром платять. Українська народна казка «Кривенька качечка»
Мета: поглиблювати знання учнів про чарівні казки; розвивати вміння ділити текст на частини за змістом, складати план твору; удосконалювати навички вибіркового читання; розвивати вміння свідомо переказувати зміст твору; учити об’єктивно оцінювати вчинки героїв; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне мислення; виховувати шанобливе ставлення до інших людей та до чужого майна.
Обладнання: комп’ютер, проектор, аудіозаписи, відеозаписи, підручник, роздатковий матеріал, картинки, сюжетні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
В цей чудовий осінній день
До нас завітало багато гостей.
Тому, будь ласка, до них поверніться,
і їм гарненько посміхніться
Привітайтесь " Добрий день!"
А тепер - часу не гаймо,
Урок літературного читання починаймо!
Коли з дерев листочки облітають?
Коли на південь птахи відлітають?
- Восени
- Так, а ще восени люди збирають щедрі дари осені.
- Які це дари?
(Яблука, груші, виноград, помідори, моркву, буряк...)
- А чи любите, ви збирати гриби?
- Я теж люблю збирати гриби, тому принесла на урок цілий кошик грибів, але мої гриби незвичайні, а чарівні. Кожен гриб, який потрапив до мого кошика, підготував для вас завдання. Ну що, починаємо?
(Діти які будуть активними на уроці отримуватимуть за кожне завдання 1 гриба)
ІІ. Мовленнєва розминка. (1 гриб)
1. Робота зі скоромовкою
Казав казку - казочку,
Приказку - приказочку
Косарикам - косарям
Казкарикам - казкарям
- читання разом
- читає Ведмідь
- читає Лисичка
- Читає Заєць
2. Гра «Рими»
З’єднай слова, щоб утворилась рима.
Дочка в’язочка
Змій бочка
Казочка ключі
Злива слива
Вночі смій
3. Гра «Плутаниця»
Вірний, як вовк.
Голодний, як їжак.
Неповороткий, як пес.
Хитрий, як ведмідь.
Впертий, як лисиця.
Полохливий, як осел.
Працьовита, як бджілка.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання. (2)
Бесіда
1. Над якою темою ми працюємо на уроках читання?
- (Усна народна творчість)
2. Твір якого жанру читали на попередньому уроці?
- (Казка)
3. Що таке казка?
- (Казка - це цікава вигадана історія про події, яких не може бути в реальному житті. Рослини й тварини в ній вміють розмовляти і робити все, що й люди? У казках трапляються незвичайні, чарівні пригоди. Казки мають повчальний характер.)
4. Які бувають казки?
-( Літературні, народні.)
5. Що вам відомо про народні казки?
- ( Народна казка це результат колективної творчості)
6. А що відомо про авторські казки ?
- (Авторські казки мають одного автора)
7. Які бувають види казок?
- (Про тварин, соціально-побутові, чарівні)
8. Хто є героями казок про тварин?
- (У казках про тварин дійовими особами є тварини)
9. Хто є героями соціально - побутових казок?
- ( Побутові казки відтворюють звичайне життя. У них описуються щоденні клопоти людини несправедливе ставлення багатіїв до бідних)
10. Що відомо про чарівні казки?
- (Герої чарівних казок наділені надприродною силою, мають чудодійні предмети)
11. Діти, яку казку ми читали на попередньому уроці?
- (Кирило Кожум'яка)
12. Хто є автором цієї казки?
- (народ) тобто ця казка народна або літературна.
2.Технологія «Інтерв’ю».
Яку дань збирав змій із людей? (Молоду дівчину або молодого парубка.)
Чому змій не з’їв князівну? (Вона була дуже гарна і змій її полюбив.)
Якого чоловіка боявся змій? (Кирила Кожум’яки.)
Хто приніс князеві вісточку про дочку? (Голубок.)
Що подумав князь, коли побачив голубка? (Змій загубив його дочку.)
Чому Кирило погодився на бій із змієм? (Стало жаль дітей.)
3. Гра «Знайди і прочитай».
Прочитайте. Як змій розповідав про Кирила Кожум’яку?(Від слів «Як за- топить у хаті …» і до слів «… тільки мені й страшно».)
Як описала князівна Кирила у листі до батька? Прочитайте. (Від слів « … у вас, батенько, є в Києві…» і до слів «…щоб не образився він за яке незвичайне слово!».)
Прочитайте. Як готувався до бою богатир? (Від слів «Обмотавсь коноплями, обсмолився …» і до слів «… та й пішов до змія».)
IV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
На сьогоднішньому уроці, ми продовжимо працювати над казками народної творчості. Ми поглибимо знання про чарівні казки, навчимось визначати головну думку казки, вдосконалимо вміння правильно інтонувати вимову дійових осіб. Ознайомимось ще з однією казкою, назву якої дізнаєтесь із загадки.
Відгадай загадку.
В неї ноги наче ласти,
Дзьоб плескатий, червонястий,
Кря-кря-кря – пливе по річці,
Їсть зерно, скубе травичку…
Ви вгадали цю босячку?
Хто це діти? Звісно… (Качка)
Що ви знаєте про качок? (Качки є дикі, свійські)
Що ви знаєте про диких качок? (Дикі качки відлітають у теплі краї)
Отже, сьогодні на уроці ми будемо працювати з українською народною казкою, яка має назву «Кривенька качечка».
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання української народної казки «Кривенька качечка».
1. Словникова робота.
- Щоб вам у казці все було зрозуміло, я ознайомлю вас з окремими словами, які будуть зустрічатися у казці.
Веретенце – дерев’яний пристрій для ручного прядіння.
Починочок – пряжа намотана на веретенце.
Кужілочка – частина прядки у вигляді кілка, на який намотують пряжу.
Іва-діва – звертання до дівчини.
Полинули – полетіли.
Жалувати – шанувати.
Галочка – пестливе звертання до дівчини.
Коромисло – дерев’яна дугоподібна палиця для перенесення двох відер води.
Слухання казки.
Сьогодні на вас чекає чарівна казка
Вона, кажуть, дуже гарна
І цікава, і повчальна.
Хто тихесенько сидить
Не пустує й не шумить,
Той найпершим зрозуміє
Чого казка вас навчить
- Вчитель читає казку, учні слідкують.
Фізкультхвилинка
Я веселе каченя,
Бо танцюю я щодня,
І співаю я щодня:
«Кря-кря, кря-кря»
Подивіться бегемот,
Величезний бегемот
Дуже розкриває рот
«Кря-кря, кря-кря»
Приспів:
Радісно навколо
Безтурботно нам.
Йди до нас у коло
І стань маленьким
Ти каченям!
Читання казки.
Для того, щоб ви краще зрозуміли зміст казки, прочитаємо її.
А) І частина казки – до слів «… а самі знов пішли по грибки».
Читання «Бджілками»
Чому дід і баба сумували?
Кого вони знайшли у лісі?
Що трапилось із качечкою?
Як би ви назвали цю частину казки?
Б) ІІ частина казки – до слів «Так і зробили».
Читання «Рибками»
З чого дивувалися дід і баба?
Кого помітили сусіди?
Як назвемо цю частину?
В) ІІІ частина казки – до слів «… вона не схотіла».
Читання «Парами»
Кого побачили дід і баба біля своєї хати?
Де взялася дівчинка?
Чому дід і баба спалили гніздо?
Чи схвалюєте ви їх вчинок?
А як би ви вчинили?
Як назвемо цю частину
Г) ІV частина казки – до кінця.
Читання «В особах»
Скільки разів пролетіли табуночки каченят?
Чи полетіла дівчинка перший раз?
Чи полетіла другий раз?
А третій?
Чому в казці тричі звертаються каченята до дівчини і на третій раз вона зробилася качечкою і полетіла з табуночком?
Число три вважається магічним, чарівним. Тому на третій раз все у казці збувається. Триразовий повтор якоїсь дії є характерним для чарівних казок.
Які дійові особи цієї частини казки?
Як назвемо цю частину?.
4. Робота в парах.
- Закресли словосполучення яких у казці немає
Ніжка переламана, хліба спечено, зерно зібране, кашка зварена, починочок стоїть, дівчина з коромислом, зробив кужілочку, плив на човні, злий змій, ходімо до лісу.
Метод порушеної послідовності.
Попрацюємо у групах. Завдання – із розсипанки плану казки встановіть правильну послідовність.
План
Самотні дід і баба.
Знахідка у лісі.
Кривенька качечка у діда й баби.
Допомога дівчини.
Хитрість старих.
Таємниця викрита.
Спалене гніздечко.
Веретенце для дівчини.
Падає пір’ячко.
Качечка полетіла.
Старі залишилися одні.
"Гра Так чи ні"(використовуючи сигнальні картки
1. Дід з бабою пішли в ліс по дрова. (-)
2. Дід і баба знайшли качечку з переламаною ніжкою. (+)
3. 1. У діда і баби було троє дітей. (-)
4. Кривенька качечка виявилася лінивою дівчиною. (-)
5. Качечка не захотіла лишатися у діда і баби. (+)
6. Події у казці відбувалися взимку. (-)
7. Дід і баба лишилися самі. (+)
VІ. Підсумок уроку
Скажіть, будь ласка, що схвалюється у цій казці, а що засуджується?
Чого ця казка нас навчила?
Висновок: Такі ситуації, коли треба зробити нелегкий вибір, виникають і в житті. Завжди потрібно думати про наслідки, до яких приведе той чи інший ваш вчинок. Робіть добро. За добро добром платять. Саме в цьому і повчальний зміст казки. Сподіваюся, що після цього уроку ви будете робити тільки добрі та обдумані вчинки.
VІІ. Оцінювання.
Дітки які були активними протягом уроку, і отримали грибочка виходять і вішають свої грибочки на дошку.
VІІІ. Домашнє завдання.
Уявіть собі, що ви потрапили у казку і можете її змінити. Напишіть продовження до казки. «Що було б якби дід з бабою не спалили гніздечка?»