10 клас
Тема: Система персонажів. Образи «двійників» та «антиподів» Раскольникова. Втілення християнських цінностей в образі Соні Мармеладової.
Мета:продовжити роботу над текстом твору, показати особливості життєвих шляхів «сильної особистості» і «маленької людини» в романі «Злочин і кара»; розвивати вміння логічно мислити, порівнювати художні образи твору; виховувати в учнів потребу творити добро, додержуватись моральних настанов Біблії.
Записи на дошці: (центральна)
Мене називають психологом, неправда, я лише реаліст у вищому сенсі, тобто, зображую всі глибини душі людської.
Ф.Достоєвський
Бог посилає дише миті, коли я цілком спокійний; і в ці миті я склав собі символ віри. Цей символ віри дуже простий, ось він: вірити, що немає нічого прекраснішого, глибинного, сипатичнішого, розумнішого, довершенішого за Христа.
Ф.Достоєвський
Зліва:
Герої – «двійники» пародіюють «теорію» центрального персонажа, вияскравлюють окремі її елементи, доводячи їх до «хімічної» чистоти» вигляду та логічної завершеності.
Антипод – повна протилежність
Страждання – фізичний або моральний біль
Хід уроку
І.Ознайомлення з темою і метою уроку.
ІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Для творчості Ф. Достоєвського характерне зображення двоїстості людської вдачі, в якій «добро» бореться зі «злом».
Герой романів - носій певної філософської теорії, які він перевіряє ціною власного життя. А ще «герої-двійники», що пародіюють «теорію центрального персонажа, вияскравлююють окремі її елементи, доводячи їх до «хімічної чистоти», вигляду та логічної завершеності.
А ще – широке використання християнських сюжетів, зосередженість на питаннях християнської моралі та віри в Бога.
Все це характерно і для роману «Злочин і кара».
Ми продовжуємо працювати над текстом роману, над аналізом художніх образів твору. Тема сьогоднішнього уроку: «Образи двійників» та «антиподів» Раскольникова. Втілення християнських цінностей в образі Соні Мармеладової.
ІІІ.Робота над темою і метою уроку.
1.Робота з епіграфом.
Епіграфами я взяла слова Достоєвського (читанння епіграфів)
-Чому саме ці слова? До кого ми віднесемо перший епіграф? До кого другий?
2.Актуалізація опорних знань учнів.
-Хто ж такий Родіон Раскольников?
-В чому суть його теорії?
-Чому він здійснив злочин?
Цей роман сам Достоєвський назвав «Роман про право на кров»
-Чи має людина право пролити кров іншої людини, не захищаючи своє життя?
-Чому ж проливає кров Родіон?
-Що відчуває герой після вбивства? Чого боїться?
3.Робота з опорною схемою.
Перед вами опорна схема «Герої твору»
-Кого з них ми назвемо «двійниками» Раскольникова?
-Кого «антиподами»?
Свидригайлов Разуміхін слідчий Порфирій
Лужин Петрович
Мати Раскольников лихварка Олена
Сестра Дуня Іванівна
Лизавета
Родина Мармеладових
Соня
-До кого віднесемо Разуміхіна?
-Порфирія Петровича ?
ІІІ. Робота в групах
Підготуйте характеристику героя, якого обрали і заповніть таблицю
«Визначальні риси героїв твору»
Відповіді учнів
1.Лужин
2.Свидригайлов
3.Соня
Питання для контролю
Лужин
-Що спільного у Раскольникова і Лужина?
(індивідуалізм – «Возлюби, перш за все, одного себе «)
-Чи була б щаслива за ним Дуня? Чого він в ній шукав?
Свидригайлов
-А що єднає Родіона з Свидригайловим (переступає закон моралі, «все дозволено»)
-З чого видно, що Свидригайлов не рахується з поняттями «добро» і «зло»
-Чому він покінчив життя самогубством?
Соня
-Чому саме Соні Родіон зізнається у злочині?
-В чому сенс її поради?
-Чи можливе для Родіона прощення за Біблією?
-Яку саме історію з Біблії читала Соня? Чому?
2. Робота з текстом.
Давайте послухаємо, як Соня читала цей уривок.
. Соня читає про «воскресіння Лазаря».
3.Бесіда з учнями.
-Що таке «правда Раскольникова і «правда Соні»?
-Чи можна назвати Соню втіленням християнських моральних цінностей?
-Яке слово є ключовим для героїні? (Страждання)
Читання запису на дошці « Страждання - …
Слово вчителя
Саме страждання , як його розумів Достоєвський, відрізняється від усних душевних та фізичних мук, бо, страждаючи, людина очищається, стає кращою. Страждання включає в себе і каяття, і кару, і самовдосконалення.
-Кому з героїв потрібне самовдосконалення?
Слово вчителя
Кожна людина повинна прагнути стати кращою протягом усього життя.
-До якого ідеалу прагнула Соня?
-Раскольников?
-А до якого ідеалу варто прагнути нам?
-Чи дає Достоєвський відповідь на це запитання?
4.Робота з опорною схемою.
Совість Бог
Любов самовдосконалення
Світобудова
ІУ.Рефлексія
Бліц-турнір
Кому належать ці слова?
1.На який бруд, здатне, одак, моє серце.
2.Але ж треба, щоб кожній людині хоч куди-небудь можна було піти.
3.Возлюби у першу чергу самого себе, бо все на світі на особистому інтересі побудоване. (Лужин)
4.Ну а тим, справді геніальним, отим, кому різати право дано, тим дозволено і не страждати зовсім, навіть за кров пролиту. (Разуміхін)
5.Хіба я ту, нікчемну стару вбив? Я себе вбив, а не її.
6.Адже разом страждати підемо, разом і хрест понесемо. (Соня)
7.Священника? Не треба… На мені немає гріхів… Бог і без того мусить простити… Сам знає, як я страждала!... А не простить, то й не треба
(Катерина Іванівна)
8.А ви ж он вашій теорії вже більше не вірите, з чим ви втечете?
Порфирій Петрович
9.Хіба не можуть її переконання не бути тепер і моїми переконаннями?
У. Підведення підсумків уроку.
-Як ви ставитель до героя твору?
-За кого ви його вважаєте: за злочинця чи за жертву?
-Чого більше в романі: злочину чи кари? Чому?
УІ. Домашнє завдання.
Дати письмову відповідь на запитання:
1.Чому саме до Бога звернувся автор у творі?
2.Підготувати доповідь «Місце Достоєвського у світовій літературі»
(за бажанням)
3.Підібрати цитати до наступного уроку «Петербург Достоєвського».