Урок за темою "Числівник"

Про матеріал
Розробка допоможе вчителям при вивченні з учнями теми "Числівники прості, складні та складені"
Перегляд файлу

                                                        Урок

Тема. Числівники прості, складні і складені. Роздільне написання складених

Мета: поглиблювати знання учнів про числівник, розряди числівників за будовою та значенням, вчити учнів розрізняти розряди числівників, знаходити числівники у текстах, складати з ними речення, закріплювати знання на практичних вправах;

розвивати уяву, творчі вміння, зв’язне мовлення, мислення, пам’ять, вміння складати речення з числівниками;

виховувати любов до природи, повагу до оточуючих.

Обладнання: таблиця «Розряди числівників за будовою»

Тип уроку: урок осмислення нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань; метод наочного та практичного навчання.

                                                 Хід уроку

І. Організаційний момент

 * Перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Перевірка домашнього завдання

  * Правило «Кількісні та порядкові числівники».

  * Фронтальна перевірка вправи (декілька учнів зачитують виписані числівники та їх розряди)

ІІІ. Актуалізація набутих знань

 * Словниковий диктант                                                                                                     (Учень записує на дошці. Записати слова, підкреслити числівники, визначити їх розряд за значенням): ліс, п’ять(кількісний), небо, зірка, сольовий, хлібами, сьомий(порядковий), чотири п’ятих(кількісний), сніговий, ніч, тисяча дев’ятсот вісімдесят другий(порядковий), двадцять три(кількісний), морський, вдома, число, багато(кількісний), тисячний(порядковий), торф, серце, шість(кількісний).

*Записати речення, підкреслити  числівники, поставити до них питання, назвати граматичні основи.

    Кожен кит дає від десяти до тридцяти тонн жиру, який іде на харчові продукти і технічні потреби. Наш клас зібрав п’ятдесят кілограмів макулатури. Висота хвиль цунамі сягає більше тридцяти метрів. Білий ведмідь витримує  до вісімдесяти градусів морозу.

IV. Повідомлення теми, мети уроку

V. Опрацювання теоретичного матеріалу

*Робота з таблицею «Розряди числівників за будовою»

              Прості

               Складні

             Складені

1) мають один корінь: три, десятеро, сотий;

2) один - десять, сто, сорок, тисяча, нуль, мільйон, мільярд;

3) збірні: обоє, двоє, троє, четверо, п’ятеро, шестеро -десятеро(двійко, трійко, п’ятірко);

4) неозначено -кількісні: кілька, декілька, багато, небагато, мало, чимало, немало

 

 

1) одинадцять -      дев’ятнадцять;

2) двадцять – дев’яносто;

3) двісті – дев’ятсот;

4) збірні: обидва, обидві, одинадцятеро – дев’ятнадцятеро, двадцятеро, тридцятеро;

5) дробові: півтора, півтори, півтораста;

6) неозначено – кількісні: кількадесят, кільканадцять, стонадцять

1) десятки з одиницями: двадцять шість;

2) сотні з десятками: чотириста сорок;

3) сотні з десятками і одиницями: п’ятсот сімдесят три;

4) тисячі з сотнями: три тисячі двісті;

5) тисячі з сотнями і десятками: три тисячі чотириста десять;

6) тисячі з сотнями, десятками та одиницями: три тисячі сімдесят вісім;

7) дробові: одна третя

 

VI. Закріплення вмінь на практичних вправах

*Записати числівниками в три стовпчики --- прості, складні та складені: один, двадцять, п’ятдесят три, сто сорок чотири, десять, одинадцятеро, півтори, мільйонний, дев’яносто, триста, тисяча двісті сьомий, двоє, одна сьома, багато, тридцятий, три цілі і три десяті, дев’ятеро, кількасот, мало, шість.

*Фізхвилинка-гра «Хто більше»

  Клас ділиться на команди(за рядами). Кожна команда на дошці має записати якомога більше числівників заданої групи, за певний проміжок часу( перша команда – прості, друга – складні, третя – складені).

*Завдання --- дати письмові відповіді на питання (числівники записати словами).

1. О котрій годині ти прокидаєшся?

2. Скільки хвилин витрачаєш на ранкову гімнастику?

3. Коли виходиш з дому до школи?

4. Скільки часу витрачаєш на дорогу до школи?

5. О котрій годині розпочинається перший урок?

6. Коли лягаєш спати? (учні записують відповіді на питання)

*Скласти речення з числівниками шість, дві тисячі перший, багато. Числівники підкреслити, визначити їх розряд, усно розібрати за членами речення.

      Моїй сестрі виповнилося шість років. Я народився у дві тисячі першому році. У моїх батьків є багато друзів.

*Гуморески (діти розповідають заздалегідь підготовлені гуморески, знаходять в них числівники) 

                                                         Учень

 Батько питає свого Івася:

   — Чому ти тільки двійки та трійки приносиш?

   — Треба, тату, з найменшого починати...

                                                        Учениця

 —Назвіть шість тварин, які живуть в Арктиці.

   Два тюлені і чотири білих ведмеді.

                                                       Учень

 — Миколо, якщо у тебе є гривня і ти попросиш у брата ще одну гривню,  скільки у  тебе буде грошей?

    Одна гривня.

    Та ти просто не знаєш математики!

— Це ви не знаєте мого брата.

                                                       Учениця

 — Василю, скільки буде, якщо розділити вісім наполовину?

 — Якщо ділити впоперек, то буде два нулі, а якщо вздовж — дві трійки.

                                                       Учень

— Нашому вчителеві не можна вірити.

— А то чому?

—Вчора він говорив, що 5 і 5 буде 10. А вже сьогодні твердив, що 7 і 3 ---  також 10.

                                                       Учениця

  Гість:

— Коли у вас обідають?

  Хлопчик:

—Завжди о третій годині, а коли в нас хтось є, то після того, як він піде.

VII. Підведення підсумків уроку, узагальнення вивченого

VIII. Пояснення виконання домашнього завдання

Вивчити таблицю на сторінці…. Вправа….

docx
Додано
2 лютого 2023
Переглядів
921
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку