Form 3.
ТЕМА: “ My room”
МЕТА: ввести нову лексику з теми “armchair”, “carpet”, “ floor”, “bath” практикувати у її вживанні; представити прийменники місця “ next to”, “in front of”, “near”, “above” та відпрацювати їх вживання; відпрацювати структуру “Where is the…?” “It is …”; активізувати монологічне та діалогічне мовлення; розвивати інтонаційний слух, шляхом аудіювання, розвивати навички читання; розвивати уяву, логічне мислення, зорову та слухову пам’ять.
Тип уроку: урок засвоєння знань.
ОБЛАДНАННЯ: PB, AB, PB Audio, flashcards, song, https://www.youtube.com/watch?v=tFBCeOYZFjw
ХІД УРОКУ
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Привітання й повідомлення теми та мети уроку.
Т. Good afternoon children! Ps. Good afternoon, teacher!
T. I’m glad to see you! Ps. We are glad to see you, too!
T. So, let s start our lesson.
The topic of our lesson is « My room ».
2. Warm up. Уведення в іншомовну атмосферу.
Use flashcards to revise vocabulary from previous lesson.
Use flashcards number 20-100 to revise numbers from previous lesson.
3 Presentation
Play the recording all the way through for Ps to listen and then repeat the words in chorus. Introduce new words from task 1.
4 Practice
T: Draw the pictures according to the each phrase.
T: Let’s solve the crossword in task 2 together!
Encourage pupils to work in pairs.
Play PB Audio/Ps listen and read the questions and answers. Write prepositions
“ next to”, “in front of”, “near”, “above” on the board . Read this words and ask Ps repeat them.
5 Ending
Display to the screen video song to revise vocabulary https://www.youtube.com/watch?v=tFBCeOYZFjw
T: Dear children! We’ve done a lot of work. Thank you. You are very active and clever! What do you like the most today? What activities?
The lesson is over. Good bye, children.