Конспект уроку з української мови в шостому класі за темою "Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль"
Тема. Займенник : загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.(Слад№1).
Мета: поглибити й розширити знання учнів про займенник; вивчити розряди за
значенням; ознайомити з морфологічними ознаками та синтаксичною роллю,
поповнювати словниковий запас учнів, виховувати повагу до рідного краю, загальнолюдські цінності.
Обладнання: підручник, таблиця,презентація.
Хід уроку
І.Активізація пізнавальної діяльності учнів.(Слайд №2).
Шановні пани та панове!
Сьогодні тема в нас нова: Займенник - це частина мови,
Яка об'єднує слова,
Що ні особи, ні предмета
Ні рис прикметних будь-яких,
Ні якості не називають,
А тільки вказують на них.
(Л. Лужецька)
II Перевірка домашнього завдання.
III. Організація засвоєння нового матеріалу
Займенники вживаються замість (Слайд №4):
іменників ( хлопець- він, береза - вона, поле - воно);
прикметників ( гарний - який, такий; батьків - чий, його); числівників( шість - скільки, стільки; сьомий — котрий, цей, той).
Отже, займенник - це самостійна частина мови, що вказує на предмети, ознаки або кількість, не називаючи їх, і відповідає на питання: хто? що? який? чий? котрий? скільки?(Слайд № 5).
Робота в парі.
Прочитайте прислів’я, пояснює зміст один учень, інший учень вказує займенники.
№ 1 Мудрий ніхто не вродився, а навчився.
№ 2 Тяжко тому жить, хто не хоче робить.
№ 3 Указувати іншим можна тоді, коли сам безгрішний.
№ 4 Не шукай у других правди, як у тебе її нема.
№ 5 Захочеш іншому шкоду зробити, сам собі нашкодиш.
№ 6 Як ти до людей, так і вони до тебе.
№ 7 Матері своїх дітей жаль, хоч найменшого, хоч найбільшого.
№ 8 Шануй батька й неньку, буде тобі скрізь гладенько.
№ 9 Того мені бажається, чого дома не мається.
№ 10 На своїй голові й снігу не помічає, а на чужій навіть іній бачить.
№ 11 Вода все сполощить, а злого слова - ні.
№12 Не хвали себе сам, хай тебе інші похвалять.
№ 13 Ти йому - „ стрижене", а він тобі - „ голене".
ІІІ Практична робота.
1. Спостереження над синтаксичною роллю займенника.
Хто мовчить, той двох навчить. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. Кожне діло любить свого майстра. Не хвали сам себе.
2) Прочитати текст "Усе своє ношу з собою", виписати займенники .( Слайд № 6).
Маленька Греція протягом тривалого часу зазнавала нападів могутніх сусідів. Особливо тривалі були війни з Персією. Під час однієї з таких воєн, у VI ст. до н. є.,
углиб країни потяглися сотні возів, навантажених різним добром. Це мешканці міста
тікали від своїх ворогів. І тільки один біженець йшов пішки, спираючись на ціпок. Більше в руках він нічого не мав. Це був філософ Біас.
-А де ж майно твоє? - здивовано його запитували інші подорожні.
-Усе своє ношу з собою, - лаконічно відповів філософ , маючи на увазі свій розум.
Виписані займенники: таких, нашої, це, своїх, він, нічого, твоє, його,інші,усе,своє, собою, свій. (Слайд № 7).
3) - Що ми називаємо фразеологізмами? Продовжте фразеологізм, підкресливши займенник. (Слайд № 8).
4)У поданих реченнях знайдіть мовні недоречності.(Слайд № 10).
Хлопчик гладив песика. З його очей котилися сльози.
Ми з татом ходили в зоопарк. Він дуже гарний.
Яблука порозкладали в ящики. Їх було багато.
Дібрати потрібний займенник .. рина,... кола,...мофій,...нок,... ирій,...сто,...вір.
Довідка: я, він, ти, ми, ви, ті, я.
Рефлексія. (Слайд №11).
1. Який займенник складається з однієї букви? (Я.)
2. Який займенник жіночого роду став спортивним терміном? (Нічия.)
3. Які два займенники заважають їздити по дорозі? (Ями.)
4. Як за допомогою трьох займенників можна зробити руки чистими? (Вимити.)
VI. Підсумок уроку.
• Незакінчене речення.
Сьогодні на уроці я…… (слайд №12).
VII. Домашнє завдання. Опрацювати §38, виконати вправу407(І, ІІ*)
1