Урок української мови (3 клас, Л.Варзацька)
Тема. Загальне поняття про іменник. Іменники – назви істот і неістот
Мета:
Формування предметних компетентностей:
- розширити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови;
- познайомити з термінами «назви істот» і «назви неістот»;
- учити розрізняти їх за характеристиками, ознаками;
- розвивати вміння класифікувати предмети, ставити запитання до слів,
- розвивати мовлення, пам`ять, пізнавальний інтерес;
- збагачувати словниковий запас учнів і вдосконалювати навички каліграфічного і грамотного письма.
Формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду діяльності на інший; розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;
комунікативної: розвивати зв’язне мовлення, вміння доводити власну думку,правильно формулювати висловлювання; дотримуватися етичних норм мовлення, культури спілкування.
самоосвітньої: через самостійну роботу;
здоров’язберігаючої: розпізнає правильне і неправильне сидіння за партою;
соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;
загальнокультурної:дотримуватися правил поведінки на уроці;бачити прекрасне у природі і житті людей, берегти природу;виховувати любов до рідної мови та її багатозначності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Створення позитивного психологічного настрою.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів і мотивація навчальної діяльності.
- Над якою темою працюємо?
- Які знаєте самостійні частини мови?
- На які питання відповідає іменник? Що означає?(Наведіть приклади)
- На які питання відповідають прикметники? На що вказують? (Наведіть приклади)
- На що вказують дієслова? На які питання відповідають? (Наведіть приклади)
- Як називаються частини мови, до яких не можна поставити запитання?
- Яке сьогодні число?
- Який це день осені?
- А завтра, що настане?
- Давайте згадаємо назви місяців зими.
- Сьогодні ви дізнаєтесь , я у давнину називали місяць лютий.
(За вправою 163 діти записують каліграфічно склади, зяких утворюють слова. Вони є назвами лютого)
Сніжень, крутень, бокогрій.
(Пояснити дітям значення цих слів)
Робота з прислів’ям:
Лютий сніг весною пахне.
- Як розумієте це прислів’я?
- Визначте граматичну основу речення та другорядні члени речення.
- Якою частиною мови вони виражені?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
1.Отже, сьогодні на уроці ми розширимо свої знання про іменник, дізнаємось, чим відрізняються іменники – назви істот від іменників – назв неістот. На які запитання відповідають іменники – назви істот і іменники – назви неістот.
2. Асоціативний кущ « Що я знаю про іменник»
- Діти, давайте згадаємо, що ви вже знаєте про іменник?
3.Пошукове завдання.
- Розподілити назви малюнків на дві колонки: слова, які відповідають на питання хто?, і на слова, які відповідають на питання що?
Білка, сніжинка, заєць, лисиця, літак, береза, лікар, портфель.
ПЕРЕВІРКА:
- До якої частини мови належать?
- Які іменники відповідають на питання хто?
- Які предмети вони називають?
- Які іменники відповідають на питання що?
- Які предмети вони називають?
- Як можна відрізнити іменники назви істот від іменників назв неістот?
ВИСНОВОК (Робота з правилом)
ІУ. Закріплення знань, вмінь і навичок.
(Робота з текстом за завданнями вправи)
- Діти, запишіть слова стовпчиком.
- На яке питання вони відповідають? Є назвами істот чи неістот?
- Як можна їх оживити?
- Утворені слова є назвами істот чи неістот? Чому?
Сніг - сніговик
трактор - тракторист
кухня - кухар
ліс - лісник
футбол - футболіст
(Учитель називає слова назви істот і неістот, а діти сигналізують зеленим сигналом на слова, які відповідають на питання що?, а червоним – на питання хто?)
Метелик, парта, їжак, учень, олівець, дошка, лисичка, дерево, лінійка.
У. Підсумок уроку.
1. Метод «Вузлик» (продовжити речення)
- я дізнався, що……….
- я зрозумів, що ………
- я запам’ятав, що ……..
УІ. Домашнє завдання.
с.68 вивчити правило, вправа 166