Дана розробка може бути використана на уроках - До Міжнародного Дня Рідної мови - виховна година - позакласний захід - до Дня писемності
Заняття на тему «Мова моя солов»їна, ти мій - найцінніший скарб»
Мета: виховувати в учнів любов та повагу до української мови, бажання вивчати, розмовляти та спілкуватися рідною мовою; розвивати мовлення учнів, їхні творчі здібності і формувати мовну культуру учнів.
Обладнання: конверти із завданнями, прислів»я, фразеологізми, дипломи.
Хід заняття:
І. Організація класу. Створення емоційного настрою. Сьогодні, 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови!
1.Бесіда з учнями
- Всі живі створіння на Землі спілкуються між собою. Одні мовою жестів, інші - мовою звуків. Лише нам, людям, подарований Богом дорогоцінний скарб- мова. Дякуючи цьому дару, ми можемо порозумітися, розказати про свої почуття і переживання. За допомогою мови ми бережемо свою історію, передаємо з покоління в покоління набуті знання і досвід. Чи замислювалися ви, скільки мов живе на Землі? (Вислухати припущення учнів). - Нині їх близько 5000, точної ж кількості не встановлено. Досконало вивчено біля 500 мов, 1400 на межі вимирання. Серед живих мов світу бринить срібним дзвіночком і наша рідна мова.
-А яка наша рідна мова?
- Українська.
1.Учень: Моєю рідною мовою є українська. Вона лунала у колискових мого дитинства, нею спілкуються мої батьки. Дзвенить вона і в школі, бібліотеці, на вулиці, адже це мова жителів мого краю. За допомогою мови я пізнаю світ, можу помріяти, передати свої відчуття, заспівати чудову пісню. А якою мовою мрієш Ти?
2. Гра «Слово про слово»
- Доберіть слова, якими можна змалювати нашу мову.
(Рідна, милозвучна, солов’їна, барвінкова, чудова, дорога, велична, чарівна, дивна , сонячна, мудра, чиста, співуча, казкова, світанкова, кольорова, вічна, чиста … .)
ІІ. Повідомлення теми і мети заняття
- Сьогодні ви матимете змогу показати свої:
* Знання * Уміння * Навички * Кмітливість
1. Гра: Уважно прослухайте правила гри. Перевіримо знання української мови, швидкість вашого мислення. Я буду називати тлумачення понять, а ви - називати їх одним словом. Сподіваюсь, ваш словниковий запас багатий.
Конкурс 1 «Назви слово».
Конкурс 2 «Закінчи прислів’я та приказки». Поясни їх значення.
Конкурс 3 «Поясни фразеологізми». ( На дошці слова, що пояснюють фразеологізми)
Ловити гав - відволікатися, набрати в рот води - мовчати,
пекти раків - почервоніти,
накивати п’ятами - побігти,
викинути із голови - забути,
пасти задніх - відставати,
прикусити язика - замовкнути,
п’яте через десяте - як-небудь,
байдики бити - лінуватися.
Конкурс 4 «Відшукай риму»
1. Дзвінок у школі продзвенить, дітвора до класу … (мчить, вмить, біжить).
2.Біжить лугом їжачок,
В нього шубка з... (ниток, дроту, колючок). 3. Мають учні гарну звичку, класти книги на … (парту, поличку).
4. Фізкультура, спорт і гра до вподоби … (дітлахам, школярам). 5. По дорозі равлик повзе,
На спині листок... ( малює, везе, )
Конкурс 5«Збери прислів»я». Робота у групах . Кожна група отримує частини прислів»їв, складають та пояснюють значення кожного прислів»я. Блок 1: Яка тема об»єднує ці прислів»я? (Про любов до праці).
1 Маленька праця краща за велике безділля.
2 Без труда нема плода.
3 Хочеш їсти калачі- не сиди на печі.
Блок 2: Яка тема об»єднує ці прислів»я? (Про рідну мову)
1 Хто мови своєї цурається, хай сам себе стидається.
2 Птицю пізнати по пір'ю, а людину по мові.
3 Рідна мова - слово рідне!
4 Добрим словом мур проб'єш, а лихим і в двері не ввійдеш.
5 Будь господарем своєму слову.
6 Хто багато обіцяє, той рідко слова дотримує.
7 Слово - не горобець, вилетить - не спіймаєш.
8 Від солодких слів кислиці не посолодшають.
9 Від теплого слова і лід розмерзається.
Блок 3: Яка тема об»єднує ці прислів»я? (Любов до своєї Батьківщини)
1 У рідному краї - і сонце ясніше світить.
2 Людина без Батьківщини - як соловей без пісні.
3 Нема в світі краще, як своя країна!
Блок 4: Яка тема об»єднує ці прислів»я? (Про дружбу).
1. Дерево міцне коріння, а людина друзями. 2. Нема друга - шукай, а знайшов - бережи. 3. Не той друг, хто медом маже, я той, хто правду каже. 4. Сонце зігріває повітря, друг - душу. 5. Дружбу - дружбою шукають. 6. З добрим дружись, а лихих стережись.
Конкурс 7 «Склади нові слова». Робота у групах. Кожна група отримує одне із слів, складають слова з літер, які є у цих словах, записують їх. Сторінка, скоромовка, підвіконня. Вам потрібно зі слів скласти нові слова: Сторінка - ранок, стіна, сто, рік, нірка, кіно, рот, кіт, нора, сік, ніс, кора, Ніка, Кіра, Тіна, кір,… Скоромовка – мова, мак, рак, Марко, Марк, сова, кора, коса, Підвіконня- вінок, вікно, доня, ковід, коні, дві, нові, півдня.
Конкурс 8 «Конкурс читачів». Вірші про мову!
1.Як воду п'ю із чистої криниці,
З-поміж людей вишукую слова.
І наша рідна мова-чарівниця
У віршах повнозвучних ожива.
Цвіте, як квітка маку серед поля.
Дзвенить, як пісня пташки чарівна.
І хоч нелегка в Україні доля,
Та вірю все ж відродиться вона.
І буде людям Україна мати,
І мову рідну будуть шанувати,
Як найбагатіше надбання своє. (Людмила Савчук)
2.Любіть рідну мову
Мова — краса спілкування,
Мова — як сонце ясне,
Мова — то предків надбання,
Мова — багатство моє.
Мова — то чиста криниця,
Де б'є, мов сльоза, джерело,
Мова — це наша світлиця,
Вона, як добірне зерно.
Мова — державна перлина,
Нею завжди дорожіть:
Без мови немає країни —
Мову, як матір, любіть! (Федір Пантов)
3.Рідне слово
Ти постаєш в ясній обнові,
як пісня, линеш, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
кохана материнська мово!
Плекаймо в серці кожне гроно,
прозоре диво калинове.
Хай квітне, пломенить червоно
в сім'ї великій, вольній, новій. (Дмитро Білоус)
Мово моя українська —
Батьківська, материнська,
Я тебе знаю не вивчену —
Просту, домашню, звичну,
Не з-за морів прикликану,
Не з словників насмикану.
Ти у мені із кореня —
Полем мені наговорена,
Дзвоном коси прокована,
В чистій воді смакована. (Валентин Бичко)
Буду я навчатись мови золотої...
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Буду я навчатись мови-блискавиці
В клекоті гарячім кованої криці,
В корневищі пружному ниви колоскової,
В леготі шовковому пісні колискової.
Щоб людському щастю дбанок свій надбати;
Щоб раділа з мене Україна-мати! (Андрій Малишко)
Мова кожного народу —
Неповторна і своя;
В ній гримлять громи в негоду,
В тиші — трелі солов’я.
На своїй природній мові
І потоки гомонять;
Зелен-клени у діброві
По-кленовому шумлять.
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту — на віки —
Українську рідну мову
В дар мені дали батьки.
Берегти її, плекати
Буду всюди й повсякчас,
Бо ж єдина — так, як мати, —
Мова в кожного із нас! (Любов Забашта)
ІІІ. Підсумок заняття: Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
Я зумів…
Я знав…
Я зрозумів, що…
Найбільші труднощі я відчув…
Мені б хотілося ще …
Яке завдання було найскладнішим?
Яке завдання було найцікавішим?
Використана література: Інтернет-ресурси.