МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ З ПРЕДМЕТУ «ЗАХИСТ ВІТЧИЗНИ»
НА ТЕМУ: КЛАСИФІКАЦІЯ СУЧАСНОЇ СТРІЛЕЦЬКОЇ ЗБРОЇ. ПРИЗНАЧЕННЯ ТА ЗАГАЛЬНА БУДОВА АК
Розробив викладач
Шило О.Ф.
Тема уроку: Класифікація сучасної стрілецької зброї. Призначення та загальна будова АК.
Мета уроку: (формування компетентності):
- предметні: викласти призначення та бойові властивості автомата АК-74 у тісній взаємодії із теоретичними основами балістики; порядок неповного розбирання та складання автомата; подати будову частин і механізмів автомата із опорою на їх автоматичну дію;
- ключові: формування уявлення про будову, принцип дії та бойові властивості автомата; набуття учнями первинних навичок у розбиранні та складанні автомата; формування навичок підготовки автомата до стрільби;
- загальнокультурні: виховання любові до Вітчизни, поваги до сучасних збройних сил; підготовки до військової служби.
Ціннісний компонент
дотримується правил безпеки при поводженні зі зброєю і боєприпасами
Очікувані результати Учень:
характеризує: бойові властивості та загальну будову автомата;
порівнює основні характеристики сучасної стрілецької зброї;
має уявлення про призначення, загальну будову та бойові властивості автомата.
пояснює принцип роботи автоматичної зброї;
дотримується: заходів безпеки під час розбирання автомата.
називає основні частини і механізми автомата.
розпізнає основні частини автомата;
називає призначення частин та механізмів автомата.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Вид уроку: відеоурок
Навчальні питання: 1. Передісторія розвитку автоматичної стрілецької зброї.
2. Призначення, бойові властивості та загальна будова автомата.
3. Поняття про автоматичну дію автомата
4. Класифікація стрілецької зброї.
Час проведення: 45 хвилин.
Місце проведення: кабінет Захисту Вітчизни.
Метод проведення: розповідь з показом використовуючи комп’ютерні посібники з залученням учнів до співбесіди. ( постановка мети уроку в активних діях учнів).
Матеріальне забезпечення: Комп’ютерна енциклопедія зразків світової стрілецької зброї, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
Шикування особового складу:
- Рапорт командира взводу про готовність взводу до заняття,
- Вітання з учнями групи
- Виконання Державного гімну
- Перевірка наявності учнів за списком
-Тренування у виконанні стройових прийомів.(повороти на місці, перешикування, вихід зі строю та постановка в стрій).
Основна частина
1.Передісторія розвитку автоматичної стрілецької зброї.: (показ відеороликів з коментарями та обговореннями)
Важливим етапом, революційною подією у розвитку зброї та збройної боротьби стало застосування пороху як метального засобу і виникнення вогнепальної зброї.
Офіційною датою виникнення вогнепальної зброї, принаймі серед європейських народів, вважається XIY ст. На Русі вперше про неї згадує “Софійський временник” у 1382 році під час оборони Москви від татар та “Галицький часопис” у 1389 році.
Перші зразки нарізної зброї були створені ще у XYI ст., але через складність виготовлення на озброєння вони потрапили тільки у 60 роках XIX ст.
Важливим етапом у розвитку стрілецької зброї було створення автоматичної зброї. Вона з’явилась наприкінці XIX ст. Першість у серійному виготовленні і практичному застосуванні належитить Росії. У 1913 році В.Г.Федоров запропонував свій автомат, яким була озброєна рота 189 – го Ізмаїльського полку під час першої світової війни.
В 1974 році на зміну АКМ на озброєння офіційно приймається АК – 74
під малокаліберний патрон 5,45 мм. На сьогоднішній день АКМ найбільшрозповсюджена зброя, яка має репутацію самої надійної зброї.
АКМ пройшов безліч випробувань у збройних конфліктах на всій планеті і який по сьгоднішній день стоїть на озброєнні в арміях багатьох держав світу.
2.Призначення, бойові властивості та загальна будова автомата
Запитання до учнів: Дайте визначення для чого призначено автомат Калашникова.
Автомат Калашникова калібру 5,45 мм або 7,62 мм є індивідуальною зброєю і призначений для знищення живої сили ворога вогнем, а у рукопашному бою до автомата прикріплюється штик-ніж.
З автомата ведеться автоматичний або одиночний вогонь.
Тому в Збройних силах панує вираз, що автомат призначений для знищення живої сили ворога вогнем, а у рукопашному бою штиком і прикладом.
А тепер дізнавшись трішечки про автомат різних модифікацій, ми можемо порівняти їх характеристики і бойові можливості
Учні заносять дані таблиці собі в зошити, а потім самостійно порівнюють характеристику АКМ і АК-74
Робочий зошит для учня
Тема уроку: Класифікація сучасної стрілецької зброї. Призначення та загальна будова АК.
Призначення АК- 74:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Загальна будова автомата та призначення складових частин:
Доповни речення:
Якщо перевідник вогню встановлений у положення автоматичного вогню, то стрільба_____________________________________________________________ ________________________________________________________________________________________________________________________________________ _______
Характерпстика автомата АК-74. (заповніть таблицю).
Характеристики |
АК-74 |
Калібр ствола, мм (патрон) |
|
Прицільна дальність стрільби, м |
|
Ефективність вогню, м По одиночних та(повітряних) цілях По наземних групових цілях |
|
Дальність прямого пострілу, м: по грудній (нерухомій) цілі по ростовій (рухомій) цілі |
|
Темп стрільби, пострілів/хв. |
|
Бойова швидкострільність одиночними чергами |
|
Гранична дальність польоту кулі |
|
Убивча дальність кулі, м |
|
Початкова швидкість кулі, м/с |
|
Місткість магазину |
|
Вага, кг: … неспорядженого … спорядженого / з набоями (30) багнету / з піхвами |
|
Вага патрону, г |
|
Вага магазину, г |
|
Класифікація автомата АК-74. (заповніть схему).
Опорна таблиця
Бойові властивості автомата Калашникова
Характеристика |
АКМ |
АК- 74 |
Калібр ствола, мм |
7,62 |
5,45 |
Прицільна дальність стрільби м |
1000 |
1000 |
Найдієвіший вогонь, м |
400 |
500 |
Дальтність прямого пострілу, м: по нерухомій цілі по рухомій цілі |
350 525 |
440 625 |
Темп стрільби, пострілів за хвилину |
до 600 |
до 600 |
Бойова швидкострільність, пострі- лів за хвилину: одиночними чергами |
40 100 |
40 100 |
Вага із зірядженим магазином, кг |
3,6 |
3,6 |
Вага штик – ножа, г |
450 |
490 |
Місткість магазина, патронів |
30 |
30 |
Гранична дальність польоту кулі, м |
3000 |
3150 |
Убивча дальність кулі, м |
1500 |
1350 |
Початкова швидкість кулі, м/с |
715 |
900 |
Вага патрона, г |
16,2 |
10,2 |
Розглянувши малюнок автомата Калашникова в розібраному вигляді та електронний опорний конспект учні заповнюють в зошиті загальну будову автомата та призначення складових частин
Автомат Калашникова складається з десяти основних частин: ствол із ствольною коробкою, прицільним пристроєм і пістолетною рукояткою; кришка ствольної коробки; поворотній механізм; затворна рама з газовим поршнем; затвор; газова трубка зі ствольною накладкою; ударно – спусковий механізм; цівка; магазин; компенсатор ( в АКМ ) або дуловий гальмо – компенсатор в (АК – 74 ). У комплект автомата входять:
штик – ніж, приладдя для чищення і змащення, ремінь, шомпол і підсумок для магазинів.
Електронний опорний конспект для учнів
3. Поняття про автоматичну дію автомата
► Перегляд змонтованого відео «Принцип роботи автомата»: з поясненням та уповільненою зйомкою ведення автоматичного вогню
► Заходи безпеки при користуванні автоматом
4. Класифікація стрілецької зброї (учні заповнюють схему в робочому зошиті)
У нинішній час на озброєнні армій знаходиться велике різноманіття зразків стрілецької зброї. Для вивчення і оцінки можливостей її бойового використання потрібна класифікація, яка дасть змогу звести все до визначення видів.
Види стрілецької зброї можна поділити за такими ознаками:
-призначення;
-ступінь автоматизації;
-калібр;
-бойові можливості.
Крім того, іноді ще виділяють види стрілецької зброї за кількістю обслуги, за способом тримання під час стрільби, за конструкцією ствола, за характером джерела енергіі для метання куль, за кількістю стволів.
ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА:
Узагальнення і систематизація знань
ПИТАННЯ ДЛЯ ФРОНТАЛЬНОГО ОПИТУВАННЯ УЧНІВ
ВИКОНАННЯ ВПРАВ З ВИКОРИСТАННЯМ ПК
Знайти відповідність між назвою та малюнком
Розгадай ребус
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Підсумки уроку
Вправа «Рефлексивний екран»
Учні по колу висловлюються одним реченням:
Сьогодні я дізнався… Було цікаво…
Я виконував завдання… Було складно…
Тепер я зможу… Я зрозумів…
У мене вийшло… Я відчув, що…
Мене здивувало… Я навчився…
Я придбав… Я зміг…
Я спробую… Мені захотілося…
Урок дав мені для життя…
Оцінювання роботи окремих учнів, праці всієї групи.
VIII. Домашнє завдання.
- основне — засвоєння змісту викладених навчальних питань.
- для учнів із середнім рівнем знань: ст. 109 – 116, ст. 124 – запитання і завдання № 3, 4, 6, 12
- для учнів з достатнім рівнем знань: підготувати доповідь: «Затримки і несправності автомата під час стрільби та способи їх усунення»;
- для учнів з високим рівнем знань: підготувати презентацію на тему: «Порядок чищення та мащення автомата».