Тема уроку: «Закон збереження маси речовини»
Цілі: ознайомити із законом збереження маси речовини й дослідами, що його підтверджують; розкрити суть хімічної реакції; сформувати уявлення про работи А. Лавуазье та М Ломоносова в цій галузі; пояснити значення цього закону в хімії, продовжувати розвивати вміння робити висновки на основі виконаного експерименту.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Матеріали та обладнання: реактиви, терези, наважки, двоколінні пробірки
Хід уроку
I Актуалізація опорних знан.
а) Записати формули речовин, якщо молекула складається:
- з двох атомів Гідрогену та одного атома Оксигену;
- одного атома Купруму та одного атома Оксигену;
- двох атомів Алюмінію та трьох атомів Оксигену;
- одного атома Нітрогену та трьох атомів Гідрогену
б) укажіть кількість атомів та молекул;
в) визначте валентність
I I Мотивація( тема, цілі)
Ознайомлення учнів з основними цілями:
I I I Сприйняття
а) Мідну пластинку прожарили. Які зміни відбуваються?
б) Мідну пластинку занурили в розчин хлоридної кислоти.( Розчин набуває зеленкувато-блакитного коліру )
в) В одержаний розчин занурили залізні цвяхи
Cu CuO CuCl2 Cu
Висновок: суть хімічної реакції полягає в перегрупуванні атомів
а) основні роботи Р. Бойля
б) праці М. Ломоносова
в) поширення закону збереження маси речовини завдяки роботам А.Лавуазье
Барій хлорид та Натрій сульфат поміщаємо у двоколінну пробірку, внаслідок змішуваємо і одержуємо осад.
● Що свідчить про те, що реакція відбулася?
● Чи змінилася маса речовин після реакції?
5. Значення закону
а) Подальший розвиток хімії як науки;
б) Спираючись на цей закон , можна складати хімічні рівняння та проводити розрахунки
в) Виконувати практично важливі обчислення:
Магній + Кисень == Магній оксид
90 г 60г = 150г
40 г ? г = 160г
120г
IV Систематизація
V Домашнє завдання
«Життя та діяльність вчених: Р. Бойля, М. Ломоносова, А. Лавуазьє»