Урок "Закріплення букви З, з її звукового значення, уміння читати вивчені букви в словах і реченнях. Рукописна велика буква З. Безвідривне поєднання складників великої букви З".

Про матеріал
Розробка уроку з навчання грамоти у 1 класі на заявлену тему, метою якого є продовжити роботу зі звуками [з] , [з'] , буквою З, що їх позначає; формувати навички читатння і письма складів, слів з буквою «зе»; розвивати фонематичний слух, уміння сприймати і обговорювати медіапродукти, уміння будувати коротке зв’язне висловлювання за поданим початком і серією малюнків; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати чуйне ставлення до тварин.
Перегляд файлу

Тема уроку: Закріплення букви З, з її звукового значення, уміння читати вивчені букви в словах і реченнях. 

Рукописна велика буква З. Безвідривне поєднання складників великої букви З.

Мета уроку: продовжити роботу зі звуками з , з , буквою З, що їх позначає;

формувати навички  читатння і письма складів, слів з буквою «зе»; розвивати фонематичний слух, уміння сприймати і обговорювати медіапродукти,  уміння будувати коротке зв’язне висловлювання за поданим початком і серією малюнків; збагачувати  словниковий запас учнів;

виховувати чуйне ставлення до тварин.

Хід уроку:

(СЛАЙД 1 - тема)

  • Організація учнів до уроку 
  • Діти, чим ви здивовані? (На партах у дітей з’явились сніжинки.)
  • Цікаіво, хто ж це нам зробив такий сюрприз?

(СЛАЙД 2 - сніжинки) Казкова мелодія

 

ІІ. Досліджуємо мовні явища. Артикуляційно – слухові вправи.

  1. Робота над загадкою
  • А ось і підказка.

Не сидить вона без діла,

дуже любить колір білий:

Землю посипа сніжком,

 наче білим порошком. (Зима)

  • Правильно. Ось вона, яка красива, чарівниця-зима.

 

  1. Вправи для розвитку артикуляційного апарату
  • Уявіть, що ми попали зараз у зимовий ліс.

(СЛАЙД 3 - Фото зимового лісу)

  • Спробуємо показати, як дме вітерець; (У-у-у)
  • Завива заметіль; (С-с-с)
  • Шумлять зимові дерева; (Ш-ш-ш)
  • А ось сніжинка упала вам прямо на  долоньку.  Вдихніть свіжого зимового повітря. А тепер здуйте сніжинку з долоньки.

 

  1. Побудова асоціативного куща до слова «зима».

Зима  - дуже красива пора року. Сніжна, біла, пухнаста, весела, загадкова, щедра на подарунки.

  • Чи любите ви зиму?
  •  А яка вона для вас? Що ви уявляєте, коли вимовляєте слово ЗИМА?

(Відповіді дітей)

(СЛАЙД 3)

       Сніг                  Ковзанка        мороз

  Новий рік              Зима             Різдво

Подарунки            Розваги       Канікули

  • Так, дітям взимку весело. Ось і дівчинка Зіна радіє зимі.

Бачила Зіна, як зірка упала,

Зразу бажання вона загадала:

«Взимку на землю хай випаде сніг,

Зіна хай буде завзятіша всіх»

 

4.   Робота над значенням слова зірка.

- Про яку зірку говориться в даному віршику?

(Зірка, яка знаходиться на небі)

 (СЛАЙД 4 – зірки)

  • Які ще можуть бути зірки. Де вони існують? (Морська зірка)
  • Кого ще називають зіркою? (Відома людина, артист кіно, естради)
  • Слово одне, а значень має багато. Як називають такі слова?

 

  1. Робота над виділенням звука [ з ], [ з’], їх характеристика.
  • Зима, зірка, Зіна. Який перший звук у цих словах?
  • Давайте прислухаємось, який перший звук у слові  зима? 

 (приголосний, твердий, дзвінкий)

  • З яким звуком він дружить? (с)
  • Так, вони створюють пару.
  • То які це звуки? (Парні)
  • Побудуйте звукову  модель до слова зима. (учень самостійно біля дошки)

- Побудуйте звукову  модель  до слова  Зіна. (Учень коментує схему)

- Чим відрізняються перші звуки в цих словах?

 

  1. Повідомлення теми  і мети уроку
  • Сьогодні на уроці ми продовжимо працювати над звуками [з], [з’] і навчимося позначати їх великою буквою З.
  1. Гра «Знайди звук [з ].
  • Взимку земля покривається снігом. А хто ж залишив  ці сліди на сніжній ковдрі?

( СЛАЙД 5 - Фото  зі слідами зайчика)

  • Послухайте підказку.

Сам вусатий і у нього

Довгі вуха,  довгі ноги.

Дім його завжди на волі:

Під кущем, у лісі, в полі.

Навіть пень його лякає,

хто лякливого вгадає?     (Заєць)

(СЛАЙД 6 – Зайчик)

  Ляльковий заєць

  • А ось і зайчик. Він не просто прискакав до нас на урок, а щоб розповісти, як живеться йому взимку.
  • Для нас зима – це весела пора року. А ось зайченяткам не до розваг. На кожному кроці їх підстерігає голодний вовк чи лисиця. Тому і прислухається зайчик до кожного шурхоту. І довгі вуха зайця – це дійсно його спасіння.
  • А зараз дізнаємося, чи добре ви вмієте чути звуки?
  • Прослухайте  віршик про зиму. Плесніть у долоні, коли почуєте звук [з].

На засніженій землі

Видно зайченят сліди.

Зима, зимонько, зима,

Запорошена земля.    

  1. Гра «Укажи місце звуків [з], [з’] у словах»

- Взимку зайчики повинні бути особливо уважними, щоб зберегти своє життя.

Тож перевіримо і вашу уважність.

- Виділіть звуки [з], [з’] і вкажіть їх місце у поданих словах:

земля, мороз, візерунок, замети, ковзанка,  Захар.

 

ІІІ. Читання. Взаємодіємо письмово.

  1. Графічний аналіз великої літери З.

(СЛАЙД 7 – діти)

- Вибігли на вулицю дітлахи: Зіна, Злата, Захар. Але не для розваг. Знають вони, що важко тваринам взимку здобути собі їжу. Ось і підгодовують їх.

- Подивіться, що спільного в цих словах.  Всі починаються з великої літери З.

А чому? (Ім’я )

- Сьогодні ми навчимося писати з вами велику літеру З.

 (картка буква Зз)

-  На що схожа велика буква «зе»?

Збоку, знизу і згори

схожа «зе» на цифру «три».

  • З яких елементів складається буква З?
  • Змоделюємо з пальчиків літеру З.

 

  1. Друкування літери З.
  • Приготуйте простий олівець. Відкрийте прописи.

Ось свій зошит я відкрию

І як треба покладу.

Сяду рівно,  не зігнусь

До роботи я візьмусь.

  • Подивіться на малюнки в зошиті. А де ще заховалась літера З?
  • Наведіть по пунктирах літеру З.

 

  1.  Письмо прописної літери З.

- Порівняйте друковану і прописну літери. Чи схожі вони?

- А чим вони відрізняються? (Нахилом)

- Поклали прописи похило.

- Подивіться, як пишеться велика літера З.

(СЛАЙД 8 - Чарівна ручка. Написання літери З .)

  • Приготуйте ручки.

Написання літери З в повітрі.

  • Напишіть розчерк літери з в прописах.

Показ написання літери на дошці учителем.

Написання літери З в зошитах.

ФІЗХВИЛИНКА

(СЛАЙД 10 – танці-зігріванці)

 

  1. Читання складів з літерою з.
  • Від ворогів зайчика спасають не тільки довги вуха, але й  швидкі лапки.
  • Маленький зайчик пропонує побігати  разом з ним по заячих слідах.

(СЛАЙД 9 – склади)

ЗА -ЗА -ЗА   ЗЕ-ЗЕ-ЗЕ  ЗИ-ЗИ-ЗИ   ЗІ-ЗІ-ЗІ

-Які це склади? Чому?(відкриті)

УЗ-УЗ-УЗ    ОЗ-ОЗ-ОЗ   АЗ-АЗ-АЗ

  • Які це склади? Чому?(Закриті)

 

  1. Написання складів з літерою З: За   Зе   Зв

За  - відривне   середнє

Зе  - безвідривне  середнє

Зв – безвідривне  верхнє

Зі – безвідривне  верхнє

Зіна

  1. Читання слів із літерою з.

Читання слів «Луною» за вчителем.

  • На які питання  відповідає слово звірі?
  • На які питання  відповідає слово замети, ковзани?
  • Що ви можете сказати про ці слова? (слова предмети)

 

Читання другого стовпчика.

  • Що позначає слово зимно?

Читання третього стовпчика.

  • Які слова вам не зрозумілі?
  • На які питання  відповідають ці слова?
  • Що це за слова?
  • Прочитайте ці слова ще раз «бджілками».

Читання «луною» 4 і 5 стовпчиків.

Читання стовпчиків слів парами. Повільно, як равлики. Потім швидко, як ракета.

  • Хто може прочитати серед цих слів «зимові» слова?
  1. Гра з пазлами.

З’єднай слово и малюнок. 

(СЛАЙД 11-14 – пазли)

 

ІV. Досліджуємо медіа. (47с-1хв44с)

  • Зайчик вдячний вам за те, що ви знайшли його назву серед слів. І тому хоче  де що вам повідомити про себе.

Відео

  • Чому заєць взимку не мерзне?
  • Що ж допомагає зайчикові скриватися від хижаків?
  • Як називають зайців у яких біла шубка?

 

  1. Досліджуємо мовлення.
  • Дійсно, подивиться лисичка навколо і не помітить зайчика. І «залишиться з носом».  (залишитися без нічого)
  • А ще говорять  «водити за носа»? Що позначає цей вислів? (Обманювати)
  • Є вислів «задирати носа»? (зазнаватися).
  • «Показати носа». (Зайти ненадовго)

ФІЗХВИЛИНКА

 

  1. Читання слів – пірамідок.

Падають сніжинки з неба. Сніжинка до сніжинки, і виростають на землі цілі замети, кучугури. А на уроці – буківка до букви виростають слова, піраміди слів.

Зараз ми побачимо, як утворюються  пірамідки слів.

Робота за букварем с. 96.

Читання вчителем, читання учнями в парі, читання парами.

V. Взаємодіємо усно. Складання тексту за  малюнками.

- А зараз ми спробуємо з вами стати казкарками і казкарями, і спробуємо скласти невеличку казку про зайчика.

Читання початку тексту  учнем.

  • Кого зліпили діти?
  • Хто прибіг до сніговика? (До Сніговика прибіг зайка.)
  • Що він зробив? (Він з’їв морквинку)
  • Який настрій у зайки і Сніговика? У зайки веселий настрій і у сніговика також)
  • Чому у сніговика веселий настрій?
  •  (бо він спас зайчика від голоду.

 

VІ. Рефлексія.

  • Хто був помічником на нашому уроці?
  • З якого звука починається слово заєць, зима?
  •  Який він?
  • А яка буква має два зуба?
  • Які слова зі звуком [з] запам’ятали?
  • Що ви дізнались про життя зайчика? Чому зайчикові взимку не до розваг? 
  • Завдяки чому він спасається від хижаків? (Лапкам, вушкам і шубці)
  • Як ми можемо допомогати тваринам взимку?

Коли ти робиш добрі справи,
В твоїй душі стає світліше.
І жити вже тоді цікаво,
Й на серці зразу веселіше.

docx
Додав(-ла)
Ирина Билоконь
Додано
25 січня 2019
Переглядів
4752
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку