Урок з української мови для 4 класу
Тема: Закріплення правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-
Мета:
-
Закріпити знання учнів про правила правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Удосконалювати вміння учнів правильно писати прикметники з цими суфіксами, розрізняти їх на слух та в тексті.
-
Розвивати мовну компетентність, збагачувати словниковий запас учнів.
-
Виховувати уважність до деталей, культуру писемного мовлення.
Очікувані результати:
-
Учні знають правило правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Учні вміють утворювати та правильно писати прикметники з цими суфіксами.
-
Учні можуть знаходити та виправляти помилки у правописі таких прикметників.
-
Учні використовують набуті знання у власному мовленні.
Обладнання:
-
Підручник "Українська мова" для 4 класу (І. Большакова, І. Хворостяний)
-
Картки із завданнями
-
Ілюстративний матеріал (за потреби)
Хід уроку:
-
Організаційний момент
Привітання
"Мова – це скарб, який потрібно берегти".
Володимир Сосюра.
-
Сьогодні ми з вами будемо збагачувати цей скарб, відкриваючи для себе нові горизонти української мови.
Перевірка готовності до уроку
-
Актуалізація опорних знань
Гра "Мікрофон":
Учитель ставить запитання, учні відповідають, передаючи уявний мікрофон.
-
Які суфікси ми вивчали на попередньому уроці?
-
Які правила написання прикметників із цими суфіксами ви знаєте?".
-
Мотивація навчальної діяльності
Створення проблемної ситуації:
-
На дошці записано речення з помилками у правописі прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
На дошці красувалися слова :
"Київзький", "Парижський" та "Казацький
Знайди та виправ помилки у правописі прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-, які були записані на дошц
-
Учні мають знайти та виправити помилки, пояснивши свої дії.
-
Повідомлення теми та мети уроку
1.Оголошення теми: "Закріплення правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-
2.Формулювання мети: удосконалити вміння правильно писати прикметники з цими суфіксами.
3.Виконання вправа 1 за підручником на с.36.
Познач суфікси в утворених прикметниках.
-
Виконання вправи 2.
Перегляд відео за посиланням
https://www.youtube.com/watch?v=FXP-xaIKATE
-
Що таке литаври? (Відповідь: Це стародавні ударні музичні інструменти, схожі на барабани.)
-
З чого були зроблені литаври? (Відповідь: Вони були виготовлені з металу, такого як мідь або залізо, і покриті шкірою.)
-
Як козаки використовували литаври? (Відповідь: Козаки використовували литаври під час битв. Вони грали на них, щоб давати сигнали та підтримувати бойовий дух.)
-
Що означало, коли литаври переставали грати? (Відповідь: Це означало, що козаки могли бути в небезпеці або відступати.)
-
Чому було важливо, щоб литаври продовжували грати під час бою? (Відповідь: Це допомагало підтримувати бойовий дух козаків і не дозволяло їм панікувати.)
1.Робота з текстом.
- Знайдіть у тексті речення, в яких є прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
- Випишіть ці речення, підкресліть прикметники.
- Поясніть, чому саме такі суфікси використовуються в цих прикметниках.
2. Гра "Хто більше?"
-
Учні по черзі називають прикметники із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-, що зустрічаються в тексті або можуть бути утворені від слів з тексту.
Перемагає той, хто назве останній прикметник.
3.Опрацювання правила за підручником.
5.Виконання вправ на закріплення матеріалу
Вправа 1: (письмово)
-
Утворити прикметники від поданих іменників, використовуючи суфікси -ськ-, -зьк-, -цьк-.
-
Записати утворені прикметники, підкреслити суфікси.
Зразки: Париж - паризький, Запоріжжя - запорізький, козак - козацький.
Слова для вправи: Київ, Харків, Львів, Одеса, Черкаси, Вінниця, Полтава, Дніпро, Кривий Ріг, Донецьк.
Вправа 2: (робота в парах)
Один учень називає прикметник із суфіксом -ськ-, -зьк-, -цьк-, інший учень утворює від нього спільнокореневе слово (іменник або дієслово).
Зразок: сільський - село, козацький - козак.
Вправа 3: (творче завдання)
а)Скласти невеликий текст-опис (5-6 речень) на тему "Моє рідне місто (село)", використовуючи прикметники з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк-.
б)Підкреслити ці прикметники.
-
Підсумок уроку
Бесіда:
-
Які правила правопису прикметників із суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк- ми сьогодні закріпили?
-
Які вправи були для вас найцікавішими?
-
Чи досягли ми мети уроку?
-
Домашнє завдання
Скласти кросворд, використовуючи прикметники з суфіксами -ськ-, -зьк-, -цьк- (5-7 слів).
Рефлексія:
-
Що я зрозумів/зрозуміла найкраще?
-
Які питання залишилися для мене незрозумілими?
-
Як я можу застосувати ці знання у майбутньому?