Тема: Закріплення знань про розповідні та питальні речення. Складання розповіді за малюнком та запитаннями.
Мета: закріплювати та узагальнювати знання учнів про речення, як мовну одиницю, про види речень за метою висловлювання, зокрема про розповідні та питальні, вчити учнів правильно та чітко будувати, інтонувати слова, важливі доля вираження думки, правильно вживати розділові знаки, сприяти розвитку комунікативних якостей учнів; формувати в учнів уміння передавати зміст малюнка і складати за ним розповідь, вдосконалювати граматичний лад мовлення; виховувати бережне ставлення до природи, естетичні смаки, культуру спілкування.
Хід уроку
І. Організація класу
- Доброго дня
– Нехай спочатку в знак поваги сядуть дівчатка – це наша краса, а потім –
хлопчики – наша сила.
– Послухайте цю мелодію, автор якої П.І.Чайковський, і скажіть, які картини постали у вашій уяві?
-Правильно, це мелодія з альбому П.І.Чайковського «Пори року», яка називається «Зима». Тому саме вона завітала до нас на урок.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Асоціативний кущ «Зима»
-Тож яка вона, зима?
ЗИМА
-Ось яка вона! Тому сьогоднішній урок ми присвячуємо саме їй!
Назвіть зимові місяці. Який зараз? Яке число?
Зошит свій я відкриваю,
І похило покладу.
Ручку я ось так тримаю,
Напишу, не підведу.
Сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я візьмусь.
Запис дати
2. Завдання почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
- А як ласкаво ми називаємо зиму ? ( ЗИМОНЬКА )
- Спишіть з дошки каліграфічну хвилинку, гарно, каліграфічно, правильно.
З з з зим онь ЗИМОНЬКА
ГРУДЕНЬ, СІЧЕНЬ, ЛЮТИЙ
- Скільки звуків і букв у слові зимонька ?
- Чому звуків менше, ніж букв ?
ІІІ. Повторення раніше вивченого:
1. Гра “Збери слово”.
Складіть слово, взявши з першого слова першу букву, з другого – другу,
з третього – третю т.д.
РАНОК, ДЕНЬ, ПІЧ, ВІТЕР, НАСІННЯ, ПИТАННЯ, ПОДВІР’Я.
2. Інтерактивна вправа “Асоціативний кущ”.
- Що ви знаєте про речення ?
Виражає___________________ Слова в реченні_____________________
РЕЧЕННЯ
За метою висловлювання : ____________________
____________________
____________________
– Це більша чи менша мовна одиниця, ніж текст? Доведіть
– Як би ви сказали: речення – це мовний автобус, , мовний поїзд чи мовний літак? Доведіть
Чому?
(Речення складається зі слів, а поїзд – з вагонів; в реченні слова пишуться окремо, а поїзді – вагони стоять з’єднані, а в реченні пов’язані за змістом; речення має свій початок і кінець, а поїзд – початок і «хвіст»)
А ще речення так як і поїзд має мету. У поїзда мета – доставити вантаж чи пасажирів до певного пункту призначення, а речення – мету висловлювання.
3.Повторення про розповідні та питальні речення:
-Які є речення за метою висловлювання?
-Які речення називають розповідними?
-Складіть розповідні речення про зиму
-Які речення називають питальними?
-Складіть питальні речення про зиму.
Хвилинка відпочинку. Гра «Художник»
Назвіть зимові фарби.
Уявіть себе фарбою певного кольору і подумайте, що саме ви б намалювали.
ІV.Повідомленння теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми закріпимо знання і вміння, пов’язані з розповідними і питальними реченнями. Будемо вчитися складати текст за малюнками і запитаннями.
1. Складання розповіді за малюнком і запитаннями (с. 94, вправа 243)
Розгляньте картину
План
1. Яку пору року зображено?
2. Куди прийшли діти на прогулянку?
3. Що роблять хлопчики?
4. Що робить дівчинка?
— Які речення записани?
— Вам потрібно скласти речення – відповіді . Які це будуть речення?
— Доберіть заголовок до розповіді.
— Запищіть розповідь у зошит.
— Прочитайте записану розповідь.
— Хто з вас був на прогулянці в зимовому лісі, парку?
— Що цікавого ви бачили?
— Як слід поводитися серед природи?
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Пограємо ще в одну гру “Виправ помилки”.
Ви – вчитель, а я – учень.
1. Слова, зв’язані за змістом називаються текстом ?
2. Речення виражає незакінчену думку.
3. Речення, в якому про щось розповідається називається питальним.
4. Речення, в якому про щось запитується називається спонукальним.
5. Речення, в якому висловлюється спонукання називається розповідним.
— Наведіть зразок питального, розповідного, спонукального речення.
– У вас є можливість звернутись до Зими. Отож, висловіть їй свої прохання й побажання.
Які це речення за метою висловлювання? (Спонукальні)
З цими реченнями ми неодмінно попрацюємо на наступному уроці
– З якими реченнями ми працювали на цьому уроці?
—Хто відчув які труднощі?