Тема уроку. Закріплення звукових значень букви «я». Читання слів. Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко»
Мета уроку: закріпити звукові значення букви я на початку слова, складу, звука [а] та м'якості попереднього приголосного, вдосконалювати навички, виразність читання; розвивати вміння виконувати звуковий аналіз слів, розвивати увагу; виховувати у дітей бажання активно працювати, любов до читання.
Обладнання: предметні малюнки, схеми слів, яблучка, таблиця на розширення кута зору.
Тип уроку: урок – гра.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
- Перед тим, як розпочнемо урок, згадаємо правила поведінки.
1) Правило піднятої руки.
2) Співпраця в парі. (Як це виглядає?)
3) Уміння слухати.
4) Працювати активно.
II. Мотивація навчальної діяльності
1.Загадка.
На базарі їх не купиш.
На дорозі не знайдеш.
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш.
На уроках в книжці, в школі
Почерпнеш ти їх до волі.
І назавжди у житті
Стануть друзями тобі.
2. Гра «Чарівний куб».
Пригадаймо чого ж ми навчилися на попередніх уроках.
-- За допомогою чого спілкується людина? (За допомогою мови).
-- За допомогою чого ми виражаємо свої думки? (За допомогою речення).
-- З чого складається речення? (Зі слів).
-- Які розділові знаки ставимо в кінці речення?
-- Як поділяються звуки в нашій мові? (На голосні і приголосні). Які голосні звуки ми знаємо? Як поділяються приголосні звуки? Які звуки пом'якшують попередній приголосний?
ІІІ Повідомлення теми уроку.
--Яку літеру ми вивчили на минулому уроці? ( Я).
--Який звук позначає ця буква? ([йа] на початку слова, та пом'якшує попередній приголосний та звук [а]).
Сьогодні на уроці будемо продовжувати працювати над умінням розрізняти звукове значення букви Я. Вона зовсім непроста, вона ніби актриса може грати різні ролі.
1. Загадка
Мов маленький м'ячик
Висить, а не скаче,
Рум'яне, гладеньке
На смак солоденьке. (Яблуко)
2. Загадка
Хто це в лісі все ку-ку й ку-ку,ку-ку?
Інших слів не знає зовсім? (Зозуля)
- Давайте зробимо звуковий аналіз цих відгадок і побачимо, яка буква Я актриса.
(Діти викладають звукові моделі на партах, два учня біля дошки.)
3. Бесіда.
Буква Я може мати 2 звука, може мати і 1 звук. За це і назвала я її актрисою.
- Діти, хто це стукає до нас в цей зимовий час?
У зеленому ліску, на високій гірці,
Стара яблунька росте одиноко й сумно.
Скажем яблуньці разом: ми тобі поможем.
Будем в гості бігати до тебе.
А ти яблучком давай нас частенько пригощай –
Це ж хороші вітаміни – для маленької дитини!
- Яблунька завітала до нас на урок з різними завданнями. (На дошці з'являється деревце.)
Діти, давайте працювати так, щоб на кінець уроку наша яблунька була вся в яблучках.
За кожну вірну відповідь будете отримувати її яблучко, а в кінці уроку подивимось, скільки яблучок нам подарувала яблунька.
IV. Актуалізація і систематизація знань учнів.
1. Мовна розминка «Скоромовка»
Яблука на ярмарок
В ящику везла.
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
2. Розчитування: Гра «Кут зору»
Як, яма, яхта, ягода, яблуко, яблучка.
— Яке слово найдовше?
- Ще на дереві яблучок немає, але на листочках щось написано.
Наприклад: У маляток смачні яблучка.
- Запишіть схему цього речення.
Зверніть увагу на виділені слова. Що в них спільного. (Букв однаково, а звуків ні).
- Чому? ( Відповіді дітей).
Зробіть звукову модель цих слів. Порівняйте.
3. Гра «Я в іменах».
Тетяна, Марійка, Мар'яна, Яким, Максим, Ярослав, Мирослав, Святослав, Василь, Ясочка, Валя, Зоя, Лариса, Леся, Ул'яна. (Якщо в іменах є задана літера, показують картку з потрібною літерою).
4. Промовляння чистомовок.
Ла-ла-ла – бігла край села.
Ля-ля-ля – зелене гілля.
Та-та-та – спіймали кота.
Тя-тя-тя – довести до пуття.
Са-са-са – укусила оса.
Ся- ся-ся – малина уся.
Ма-ма-ма – холодна зима.
Мя-мя-мя – не спала сім'я.
Ра-ра-ра – висока гора.
Ря-ря-ря – вранішня зоря.
Яблунька принесла вам ще й таке завдання.
4. Робота в парах. Гра «Склади слово»
З,л,о,з,,у,я (зозуля)
М, а,я ( яма)
Ч, я, л,п,а ( чапля )
В, ш,и,я,н ( вишня )
4. Фізхвилинка.
V. Робота з букварем.
1. Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко».
— Прочитайте заголовок. Як ви думаєте, про шо буде розповідатись у вірші?
2. Словникова робота.
3. Виразне читання вірша вчителем.
-- Про яку пору року розповідає автор?
4. Читання вірша «ланцюжком».
5. Робота над змістом прочитаного.
- Що означає: « медом яблучко налите».
- «примостилось на гіллі».
6. Виразне читання вірша дітьми.
7. Гра «Поклади в кошик слово».
На дошці два кошика. На одному кошику написано [йа], на другому – [а]
СЛОВА: маяк, вишня, Яша, тополя, мишеня, Яна.
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
- Я до вас питання маю: хто на «Я» рослину знає? ( Яблуня)
- Ще спитати хочу «Я»: є на букву «Я» ім'я? ( Яна)
— Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?
— Що для вас було найцікавішим?
2. Нагородження дітей яблучка.
Тема уроку. Закріплення звукових значень букви «я». Читання слів. Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко»
Мета уроку: закріпити звукові значення букви я на початку слова, складу, звука [а] та м’якості попереднього приголосного, вдосконалювати навички, виразність читання; розвивати вміння виконувати звуковий аналіз слів, розвивати увагу; виховувати у дітей бажання активно працювати, любов до читання.
Обладнання: предметні малюнки, схеми слів, яблучка, таблиця на розширення кута зору.
Тип уроку: урок – гра.
Хід уроку
І. Організація класу
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Поверніться обличчям до гостей
І лагідно промовте: «Добрий день».
- Перед тим, як розпочнемо урок, згадаємо правила поведінки.
1) Правило піднятої руки.
2) Співпраця в парі. (Як це виглядає?)
3) Уміння слухати.
4) Працювати активно.
II. Мотивація навчальної діяльності
1.Загадка.
На базарі їх не купиш.
На дорозі не знайдеш.
І не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш.
На уроках в книжці, в школі
Почерпнеш ти їх до волі.
І назавжди у житті
Стануть друзями тобі.
2. Гра «Чарівний куб».
Пригадаймо чого ж ми навчилися на попередніх уроках.
-- За допомогою чого спілкується людина? (За допомогою мови).
-- За допомогою чого ми виражаємо свої думки? (За допомогою речення).
-- З чого складається речення? (Зі слів).
-- Які розділові знаки ставимо в кінці речення?
-- Як поділяються звуки в нашій мові? (На голосні і приголосні). Які голосні звуки ми знаємо? Як поділяються приголосні звуки? Які звуки пом’якшують попередній приголосний?
ІІІ Повідомлення теми уроку.
--Яку літеру ми вивчили на минулому уроці? ( Я).
--Який звук позначає ця буква? ([йа] на початку слова, та пом’якшує попередній приголосний та звук [а]).
Сьогодні на уроці будемо продовжувати працювати над умінням розрізняти звукове значення букви Я. Вона зовсім непроста, вона ніби актриса може грати різні ролі.
1. Загадка
Мов маленький м’ячик
Висить, а не скаче,
Рум’яне, гладеньке
На смак солоденьке. (Яблуко)
2. Загадка
Хто це в лісі все ку-ку й ку-ку,ку-ку?
Інших слів не знає зовсім? (Зозуля)
- Давайте зробимо звуковий аналіз цих відгадок і побачимо, яка буква Я актриса.
(Діти викладають звукові моделі на партах, два учня біля дошки.)
3. Бесіда.
Буква Я може мати 2 звука, може мати і 1 звук. За це і назвала я її актрисою.
- Діти, хто це стукає до нас в цей зимовий час?
У зеленому ліску, на високій гірці,
Стара яблунька росте одиноко й сумно.
Скажем яблуньці разом: ми тобі поможем.
Будем в гості бігати до тебе.
А ти яблучком давай нас частенько пригощай –
Це ж хороші вітаміни – для маленької дитини!
- Яблунька завітала до нас на урок з різними завданнями. (На дошці з’являється деревце.)
Діти, давайте працювати так, щоб на кінець уроку наша яблунька була вся в яблучках.
За кожну вірну відповідь будете отримувати її яблучко, а в кінці уроку подивимось, скільки яблучок нам подарувала яблунька.
IV. Актуалізація і систематизація знань учнів.
1. Мовна розминка «Скоромовка»
Яблука на ярмарок
В ящику везла.
Яблука на ярмарку
Швидко продала.
2. Розчитування: Гра «Кут зору»
Як, яма, яхта, ягода, яблуко, яблучка.
— Яке слово найдовше?
- Ще на дереві яблучок немає, але на листочках щось написано.
Наприклад: У маляток смачні яблучка.
- Запишіть схему цього речення.
Зверніть увагу на виділені слова. Що в них спільного. (Букв однаково, а звуків ні).
- Чому? ( Відповіді дітей).
Зробіть звукову модель цих слів. Порівняйте.
3. Гра «Я в іменах».
Тетяна, Марійка, Мар’яна, Яким, Максим, Ярослав, Мирослав, Святослав, Василь, Ясочка, Валя, Зоя, Лариса, Леся, Ул’яна. (Якщо в іменах є задана літера, показують картку з потрібною літерою).
4. Промовляння чистомовок.
Ла-ла-ла – бігла край села.
Ля-ля-ля – зелене гілля.
Та-та-та – спіймали кота.
Тя-тя-тя – довести до пуття.
Са-са-са – укусила оса.
Ся- ся-ся – малина уся.
Ма-ма-ма – холодна зима.
Мя-мя-мя – не спала сім’я.
Ра-ра-ра – висока гора.
Ря-ря-ря – вранішня зоря.
Яблунька принесла вам ще й таке завдання.
4. Робота в парах. Гра «Склади слово»
З,л,о,з,,у,я (зозуля)
М, а,я ( яма)
Ч, я, л,п,а ( чапля )
В, ш,и,я,н ( вишня )
4. Фізхвилинка.
V. Робота з букварем.
1. Опрацювання вірша В. Крищенка «Сонячне яблуко».
— Прочитайте заголовок. Як ви думаєте, про шо буде розповідатись у вірші?
2. Словникова робота.
3. Виразне читання вірша вчителем.
-- Про яку пору року розповідає автор?
4. Читання вірша «ланцюжком».
5. Робота над змістом прочитаного.
- Що означає: « медом яблучко налите».
- «примостилось на гіллі».
6. Виразне читання вірша дітьми.
7. Гра «Поклади в кошик слово».
На дошці два кошика. На одному кошику написано [йа], на другому – [а]
СЛОВА: маяк, вишня, Яша, тополя, мишеня, Яна.
VІ. Підсумок уроку.
1. Гра «Мікрофон».
- Я до вас питання маю: хто на «Я» рослину знає? ( Яблуня)
- Ще спитати хочу «Я»: є на букву «Я» ім’я? ( Яна)
— Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?
— Що для вас було найцікавішим?
2. Нагородження дітей яблучка.