Розробка комбінованого уроку з теми "Залози внутрішньої секреції"
Мета:
• продовжити формувати знання учнів про ендокринну регуляцію функцій організму людини;
• ознайомити із будовою та функціями гіпофіза, епіфіза, щитоподібної залози надниркових залоз;
• розкрити значення гормонів цих залоз у підтримці життєдіяльності організму;
• розвивати вміння порівнювати, аналізувати, відповідати на різнорівневі запитання;
• формувати вміння працювати в групах; формувати потребу в здоровому способі життя.
Тема: Залози внутрішньої секреції
Мета:
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиця « Залози внутрішньої секреції»
Очікувані результати: учні називають місце розташування гіпофіза, епіфіза, щитоподібної залози та наднирників в організмі людини; характеризують гормони, які вони виділяють, та їхній вплив на процеси життєдіяльності, значення гіпофіза в регуляції роботи ендокринної системи; пояснюють порушення гормональної регуляції в організмі.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Пригадайте зміст параграфа « Гуморальна регуляція» і спробуйте дати відповідь на три запитання:
Що ? гуморальна регуляція
Через що? рідинні середовища: кров, лімфа, тканинна рідина
За допомогою чого? Біологічно активні речовини, гормони
Залози
Народна мудрість мовить:
« Скажи мені, і я забуду.
Покажи мені, і я запам’ятаю.
Дай можливість діяти самому,
і я навчуся» .
Тому я пропоную працювати сьогодні на уроці під таким девізом.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Перегляд відеофрагментів.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Учні об’єднуються у чотири групи і виконують завдання за картками та за планом.
№ |
Назва залози |
Розміщення, будова |
Основні гормони |
Функції гормонів |
Порушення |
|
Гіперфункція |
Гіпофункція |
|||||
1. |
Гіпофіз |
|
|
|
|
|
2. |
Епіфіз |
|
|
|
|
|
3. |
Щитоподібна |
|
|
|
|
|
4. |
Надниркові |
|
|
|
|
|
№ |
Назва залози |
Розміщення, будова |
Основні гормони |
Функції гормонів |
Порушення |
|
Гіперфункція |
Гіпофункція |
|||||
1. |
Гіпофіз |
Невелика(0,35 – 0,65 г), розміщена в порожнині черепа біля основи мозку, під гіпоталамусом |
соматотропін |
Ріст до 25 р. |
гігантизм |
Карликовість |
Акромегалія (поруш. пропорцій тіла) |
||||||
тропні |
Регулюють і координують роботу ЗВС |
|
|
|||
вазопресин |
Зменшує утворення сечі |
|
Нецукровий діабет |
|||
окситоцин |
Скорочення матки |
|
|
|||
2. |
Епіфіз |
Шишковидне тіло в головному мозку (0,2 г) |
мелатонін |
Пігментація шкіри, контролює біоритми тіла |
Надмірна пігментація |
Вітиліго (побіління шкіри) |
3. |
Щитоподібна |
На рівні гортані, має дві частки і перешийок. Одна з найб. залоз (40-60 г) |
тироксин |
Сприяє процесам окиснення в клітинах, регулює обмін речовин, ріст, розвиток |
Базедова хвороба |
Кретинізм |
Мікседема
|
||||||
Зоб
|
||||||
4. |
Надниркові |
Невеликі парні органи, розташовані на верхніх полюсах нирки (15 – 20 г)
Кірковий шар |
кортикостироїди (кортизон)
|
Регулюють водно-сольовий обмін, обмін орг. реч., виділення статевих гормонів |
Раннє статеве дозрівання; Різке припинення росту |
Бронзова (аддісонова) хвороба |
Мозковий шар |
Адреналін - гормон агресивн. |
Зб. частоту серц. скор., розширення судин |
тахікардія |
брадикардія |
||
Норадреналін – гормон страху |
Звуження судин |
|
|
|||
Статеві гормони: андрогени й естрогени |
Розвиток стат. органів у дитячому віці, розвиток вторинних статевих ознак |
Поява ознак іншої статі |
|
ІV. Узагальнення і систематизація опорних знань
Наполеон Бонапарт, який мріяв стати володарем всієї Європи, першим помітив, що більшість вояків, призваних на військову службу з гірської місцевості, страждали на туговухість. Крім того, вони були погано розвинуті фізично й розумово, швидко втомлювались і були майже неспроможними виконувати команди і добре воювати. З якими хворобами пов’язані ці симптоми? Розкрийте причини їх виникнення.
(Це симптоми захворювання щитоподібної залози — ендемічного зобу та кретинізму.)
V. Підведення підсумків уроку
Повернутись до обговорення відео та фотографій, які були продемонстровані на початку уроку.
VІ. Домашнє завдання
Опрацювати §47, 48, робота з таблицею, підготувати повідомлення