Урок зарубіжної літератури на тему "Марк Твен «Пригоди Тома Соєра». Світ дитинства в романі. Життя містечка і пригоди юних друзів"

Про матеріал
Ознайомити учнів із цікавими фактами із життя і творчості Марка Твена; розвивати уміння вільно читати й переказувати прочитане, відповідати на питання до повісті, визначати час і місце дії, переказувати зміст прочитаних розділів твору; висловлювати своє ставлення до зображених у творі героїв, подій, ситуацій тощо
Перегляд файлу

Тема. Марк Твен «Пригоди Тома Соєра». Світ дитинства в романі. Життя містечка і пригоди юних друзів

Мета уроку:

формування предметних і комунікативних компетентностей:  ознайомити учнів із цікавими фактами із життя і творчості Марка Твена; розвивати уміння вільно читати й переказувати прочитане, відповідати на питання до повісті, визначати час і місце дії, переказувати зміст прочитаних розділів твору; висловлювати своє ставлення до зображених у творі героїв, подій, ситуацій тощо.

формування ключових компетентностей: розвиток уміння визначати головну і другорядну інформацію в тексті, визначати в тексті ключові слова і фрази; уміння виявляти в тексті факти, судження і аргументи та використовувати їх у побудові власного тексту; формування навичок висловлювати власне враження про прочитаний твір, викликані ним почуття і емоції.

 

Тип уроку: урок формування нових знань, умінь та навичок

Обладнання: підручники, зошити, ПК, презентація за темою уроку, картки для індивідуальної роботи та роботи в парах, портрет Марка Твена, ілюстрації до повісті «Пригоди Тома Сойєра»

 

Епіграф уроку:                                                                       Всі ми родом з дитинства

                                                                                             Антуан де Сент-Екзюпері

 

 

Перебіг уроку

 

  1.               Організаційний момент (Слайд 1)

          Учителька.

Станьте рівно, як годиться.

Чи все на парті – подивіться,

Дружно назад озирніться,

Мило другу посміхніться.

Додалося вам охоти?

Тож, приступаймо до роботи.

 

  1.           Рефлексія настрою і готовності до уроку

Учителька. Добрий день. Сьогоднішнє наше заняття я б хотіла розпочати із запитання:  

  •          Що для вас дитинство? (кожен  по черзі висловлює свою думку) 

 Підсумок. Дитинство – найкраща пора. Це сміх, радість, веселощі, пустощі. Тож подаруйте один одному усмішку. А, отже заряд бадьорості на весь урок.

  1.       Мотивація навчальної діяльності (Слайд 2)

Учителька. «Всі ми родом з дитинства» - цей вислів Антуана де Сент-Екзюпері, який є епіграфом нашого уроку,  нагадує дорослим про їхні дитячі переживання, радощі й прикрощі. Мабуть, усім хочеться, щоб дитинство завжди було світлим, безжурним, веселим і цікавим.  Кожна людина колись була дитиною. І, мабуть, бешкетували, ганяли м’яча, боялися темряви. Але, дорослішаючи, люди забувають про своє дитинство, стають поважними, нудними та сварливими дорослими. І тоді дитинство йде від них назавжди. На превеликий жаль. Але деякі мудрі дорослі, переважно письменники, залишають свої спогади про своє далеке дитинство у вигляді цікавих книг. Ну, а ми, читаючи їх, дізнаємося, якою ж була їх країна дитинства.

-   На сьогоднішньому нашому уроці мова піде про одного чоловіка. У нього була незвичайна біографія, дивне ім’я і кумедний дім: на одну третину це був пароплав, на другу третину – собор, а решта – годинник із зозулею. Полюбляв він сидіти на «палубі» і згадувати свої дитячі роки, про щось мріяти.   

 

ІV. Оголошення теми і завдань уроку   (Слайд 3)

Учителька.

  •          Діти, сьогодні ми починаємо знайомство з новим твором. Але подивіться: тема у мене не записана. А знаєте чому? Тому що хлопчика, про якого йдеться в цій повісті, знає весь світ. І я впевнена, що ви його впізнаєте, коли послухаєте ось цю тітоньку.

Тітка Поллі:

  •         Том! Том! Де ж це він, шибеник, подівся, хотіла б я знати… Томе, озвися! (пауза).

 Учителька:

  •         Зсунула вниз окуляри, подивилась поверх них, роззирнулася, потім підняла окуляри на чоло і поглянула з-під них. Шукаючи таку дрібницю як хлопець, вона майже ніколи не дивилася крізь скельця: то були парадні окуляри, втіха її душі і призначалися вони для вигляду, а не для діла.

Тітка Поллі:

  •         Ну стривай! Попадешся ти мені в руки!

Учителька:

  •         Так якого Тома шукає тітонька Полі?

Діти відповідають.

 

Учителька:

  •         Так, це славнозвісний Том Сойєр, більшу частину пригод якого автор пережив сам у віці героя. Його ім’ям і названа повість «Пригоди Тома Сойєра». Може хтось з вас і автора цього твору знає?

Діти відповідають.

Учителька:

Вірно, це Марк Твен. Отже, тема нашого уроку: Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра». Світ дитинства в романі. Життя містечка і пригоди юних друзів

  •         Сьогодні ми зустрінемось і познайомимось із всесвітньовідомим письменником і героями його чудової книги.

Запишіть, будь ласка тему.

Учителька: (Слайд 4)

  •         Діти, подивіться уважно на портрет письменника. Я тим часом прочитаю вам, як описала зовнішність  Марка Твена його старша донька Сюзі:

«У нього дуже гарне сиве волосся, не дуже густе і не занадто довге – саме раз; римський ніс, завдяки якому його обличчя здається ще красивішим, добрі сині очі і маленькі вусики!»

  •          Як ви гадаєте, що саме головне в зовнішності Марка Твена?

Добрі очі! Саме добрі очі. Хіба ж може бути злою людина, яка з такою любов’ю писала про дітей?!

  •          То яким же був Марк Твен? Давайте пофантазуємо. Може ось таким? Просимо, містере Твен!

 

  1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу

 

  1. Інтерв’ю з письменником

Марк Твен:

  •         Добрий день, шановні!

Добрий день, діти! Який я радий бачити вас! Як приємно, що і зараз знають і люблять мого розбишаку Тома! Дуже, дуже схвильований!

Учителька:

  •         І ми раді бачити вас, містере Твен! Ви, мабуть, завітали до нас, щоб дещо розповісти про себе?

Марк Твен:

  •         Так! Так!

 Учителька:

  •                    Діти, я хочу вам сказати, що містер Твен – великий гуморист, він любить посміятися і пожартувати. А ще я повинна вас попередити, що йому подобаються таємниці. Я впевнена, що він обов’язково залишить вам яку-небудь таємничку. А щоб її розгадати, потрібно дуже уважно послухати все, що він розповість.

1 учень:

  •          Ми знаємо, що ви народилися у селищі Флорида штат Міссурі. А в якій родині?

Марк Твен: (Слайд 5)

  •          Мій батько, Джон Клеменс, був суддею. Мати, Джеймп Лептон, мала велике серце, що і чуже горе і чужі радощі знаходили в ньому відгук і притулок. Я народився 30 листопада 1835 року холодної сніжної ночі й став п’ятою дитиною у сім’ї.

2 учень:

  •          Розкажіть, будь ласка про ваше селище.

Марк Твен:

  •          Я можу сказати, що там було лише 100 жителів і, таким чином, своїм народженням я збільшив населення міста аж на 1 відсоток. Не кожен історичний діяч може похвалитися, що зробив більше для свого міста.

Учителька:

  •          О, я бачу, що ви таки з почуттям гумору.

Марк Твен:

  •          Проти сміху ніщо не встоїть.

3 учень: (Слайд 6)

  •          Ваше дитинство і юність пройшли в невеличкому містечку, на самому березі річки Міссісіпі. А скільки було вам років, коли ваша родина переїхала до міста Ганнібал.

Марк Твен:

  •         4 роки.

4 учень:

  •          Якою була ваша найзаповітніша мрія у дитинстві?

Марк Твен:

  •          У мене не було сильнішого і найзаповітнішого бажання, ніж стати матросом. Одягти білосніжну форму юнги, затягнутись широким паском та пройтися вулицями Ганнібала ходою лоцмана, звичного до штормів і хитавиці.

5 учень:

  •          Ваше справжнє ім’я «Семюель Клеменс», а псевдонім «Марк Твен». А що означає ваш псевдонім?

Марк Твен:

  •          Розумієте, у ті часи, коли я був лоцманом, на річках не було жодного маяка, а лише буйки, які ставив лоцман, замірюючи жердиною глибину річки, він кричав «Марк твен», що означало «мірка два». Тобто, достатня глибина для безпечного плавання суден. Вперше я підписався цим псевдонімом у травні 1859 року в газеті «Дельта».

6 учень: (Слайд 7)

  •          А коли саме ви одружилися?

Марк Твен:

  •          У1870 році. З Олівією Ленгдон, донькою багатого власника шахт. Ми прожили у шлюбі 34 роки і мали трьох дочок  Сьюзі, Клару і Джип.

Учителька. Шановний, Семюеле Клеменсе, дуже дякуємо, що ви завітали до нас у гості і поділились своїми спогадами.  А ми продовжуємо роботу.

(Слайд 8)

- Марк Твен помер 21 квітня 1910 року. За рік до смерті він сказав: «Я прийшов у 1835 році з Кометою Галлея, через рік вона знову прилітає, і я розраховую піти  разом з нею». Так воно й сталось, хоча живе письменник і досі серед нас завдяки своїм творам.

2. Перегляд відеофільму про цікаві фрагменти із життя Марка Твена  (Слайд 9) 

3. Виконання інтерактивного завдання «Доповни речення» (Слайд 10)

C:\Users\Наталія\Pictures\Screenshots\Знімок екрана 2026-03-31 102954.pnghttps://wordwall.net/uk/resource/110448321/%D0%B1%D1%96%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D1%84%D1%96%D1%8F-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0-%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B0

 

 

 

 

 

 

C:\Users\Наталія\Pictures\Screenshots\Знімок екрана 2026-03-31 103016.png

 

 

 

Звичайно ми не можемо дізнатися про людину багато за 5 хвилин інтерв’ю. Я відкрию вам таємницю, що ми ще багато цікавого дізнаємося про письменника із самого твору. Ви запитаєте мене, що можна дізнатися про життя письменника із його твору? А відповідь ми знайдемо у передмові автора до повісті.

  1. Читання передмови

ПЕРЕДМОВА

Більшість пригод, описаних у цій книжці, сталося насправді: декотрі - зі мною самим, інші - з моїми шкільними товаришами. Гека Фінна змальовано з життя, Тома Сойєра також, але він - персонаж не одноосібний, бо поєднує в собі риси вдачі трьох хлопців, яких я знав, і, отже, належить до мішаного архітектурного стилю.  Чудні забобони, згадувані далі, були дуже поширені серед дітей і негрів на Заході за тих часів, про які йдеться в цій оповіді,- тобто тридцять - сорок років тому.

        Хоч моя книжка написана передусім на розвагу хлопчикам, та дівчаткам, я сподіваюся, що її залюбки прочитають і дорослі чоловіки та жінки, бо мені хотілося б викликати в них приємні спогади про те, якими були колись вони самі, як почували, думали й розмовляли і в які дивовижні історії іноді встрявали.                Гартфорд. 1876 Автор

-  Як автор пояснює для кого написана книга?   Отже, ми ще багато дізнаємося про дитинство письменника, читаючи його твір.

  •                      Скажіть, будь ласка, хто з вас ніколи не бешкетував? 
  •                      А хто чинив такі пустощі, згадка про які викликає у вас посмішку?                                                                  

5. Словникова робота (Слайд 11)                                                                                             Псевдонім – вигадане ім'я.                                                                                                 Автобіографічний твір – це опис власного життєвого шляху; це твір, у якому автор використовує  епізоди з власного життя.                                                                                                                                                                                                     Прототипи – живі люди, з яких списані герої.

6. Аналіз І розділу повісті

6.1. Знайомство з прототипами героїв (Слайд 12-13)

           Том Соєр – це сам Сем Клеменс, його шкільний приятель Віллі Боуен та

           великий бешкетник і зірвиголова  Томас Соєр Співі;

 Мері і Сід – сестра і брат Сема, Памела і Генрі;

 Беккі – подружка Сема Клеменса;

 Тітка Поллі – мати письменника;

         

Інші герої повісті: (Слайд 14)

Гекльбері Фінн – нерозлучний друг Тома;

    Джо Гарпер – ще один приятель і однокласник Тома;

    Індіанець Джо – негативний герой в повісті;

    Вдова Дуглас – добра жінка з вищого суспільства;

    Меф Поттер -  п’яниця і хуліган.

 

6.2. Бесіда за змістом І розділу.

   - З якими героями ви познайомились?

   - Де відбувається дія повісті?

   - Що вам стало відомо про Тома?

   - Де тітка Поллі шукає Тома?

   - А де він був?

   - Як до нього ставилась тітка?

   - Про що хотіла дізнатись тітка в Тома за вечерею?

   - Чому на вашу думку Том не міг порозумітися з Сідом?

7. Робота над II розділом «Чудовий маляр» 

7.1. Інсценізація учнями фрагменту твору.
 (Том зосереджено білить паркан, підходить  Бен )

 

Бен. Гі-гі. Таки спіймався! То що, друже, мусиш  працювати?

                                                                                                                                                                                    

Том. А, це ти, Бене! Я тебе й не помітив.

Бен. Слухай, я йду купатися. А ти не хочеш? Та ні, ти, мабуть, краще попрацюєш, еге ж?   

(Том зневажливо глянув на хлопця)

Том. Що ти називаєш працею?

Бен. А оце що – хіба не праця?

Том. Ну що ж, може, праця, а може , й ні. Я знаю тільки, що Томові Сойєру вона до вподоби.

Бен. Ха, можна подумати, що тобі й справді подобається білити!

(Том продовжує білити)

Том. Чи подобається? А чом би й ні? Хіба нам кожного дня випадає білити паркани?

Бен. Слухай, Томе, дай і мені трохи побілити.

Том. Та ні, Бене, мабуть нічого не вийде. Розумієш, тітка Полі дуже прискіпується, до цього паркана – він же виходить на вулицю. Його треба ретельно побілити. Певно, так зуміє хіба один хлопець на тисячу, а може, і на дві тисячі.

Бен. Та невже? Ой Томе, ну дай мені спробувати… Хоч трішечки. Якби це ти мене просив, я б дав.

Том. Бене, та я б з охотою, слово честі, але ж тітка Полі… Он і Джім хотів білити, а вона не дозволила, і Сід хотів, і Сідові не дозволила

Бен. Ну дай спробувати… я віддам тобі яблуко. Все, що лишилось .

Том. Та ні, Бене, краще не треба. Я боюсь…

Бен. Я віддам тобі все.

Том. Біли

7.2. Перегляд буктрейлера (Слайд 15)

- Перегляньте буктрейлер.

- Чи нагадує вам герой вас або ваших друзів?

 

7.3.  Робота в групах   «Запитання із скриньки» (Слайд 16)

(учні по черзі із груп підходять до скриньки, витягують питання обговорюють і задають протилежній групі)

1.Назвіть справжнє ім’я та прізвище Марка Твена? (Семюель Клеменс)

2.Місто, в якому відбуваються події повісті? (Сент-Пітерсбург)                        3.Як звали молодшого брата Тома? (Сід)

4.Вислів зі Святого Письма, який полюбляла цитувати тітонька Поллі. («Пошкодуєш різку – зіпсуєш дитину»)

5.Що означає псевдонім «Марк Твен»? (Мірка два)

6.В якому містечку минуло дитинство Марка Твена? (У Ганнібалі)

7.Яке покарання дала тітка Томові?(Фарбувати паркан)

8.В якому віці помер письменник? (74 років)

9.Заповітна мрія Марка Твена. (Стати матросом)

10.На березі якої річки знаходиться місто Ганнібал?  (Міссісіпі)

11.Тітку Тома Соєра звали.  (Поллі)                                                                                              12.Як звали друга Тома, який вдавав із себе пароплав? (Бен Роджерс)

 

7.4. Жартівливі запитання (Слайд 17)

   Що спільного у яблука, паперового змія та дохлого пацюка?

(Це речі, які хлопці віддали Томові за отримання дозволу пофарбувати паркан.)

   Яку роль у житті Тома і Сіда відіграла чорна нитка?

(Тома викрили, що він не був у школі, а Сід став ябедою і дістав від Тома стусанів.)

 

7.5. Проблемне питання (Слайд 18)

  •                      Діти, а чи можна Тома вважати позитивним героєм?

Для цього складіть в зошитах асоціативний кущ до образу Тома.

 

C:\Users\Наталія\Pictures\Screenshots\Знімок екрана 2026-04-06 221045.png

 

7.5. Характеристика героя

  •                      Які риси головного героя ви відзначили?
  •                      Чи можна його вважати позитивним героєм?
  •                      Доведіть свою думку.

Завдання для дітей.  (Слайд 19)

1-ша група - записати позитивні риси Тома

2-га – негативні риси.

 

C:\Users\Наталія\Pictures\Screenshots\Знімок екрана 2026-03-31 114036.png

 

  1. Закріплення матеріалу
  1. Вікторина за повістю «Пригоди Тома Сойєра» (Слайд 20)
  1. Семюель Клеменс – це … (справжнє ім’я Марка Твена)
  2. Псевдонім Марк Твен означає … (мірка два)
  3. Місто, в якому відбулися події в повісті «Пригоди Тома Сойєра» … (Сент-Пітерсбург)
  4. "Всі тамтешні матусі щиро ненавиділи і страшилися його, бо він був нероба, безпритульник і розбишака». Так М.Твен писав про … (Гелькберрі Фінна)
  5. Чому Бен Роджерс схотів пофарбувати паркан, над яким працював Том? … (Том сказав, що ця робота тільки для відповідальних)
  6. Бен Роджерс удавав із себе … (пароплав)
  7. Яке завдання мав Джим? … (Принести води)
  8. В який день тижня Том малював паркан? … (В суботу)
  9. Тітка Поллі нагородила Тома за фарбування паркана … (яблуком)
  10. Що запропонував Томові Джонні Міллер? … (Дохлого пацюка на мотузці)

https://wordwall.net/uk/resource/110455824/%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%96%D1%8F-%D1%82%D0%BE%D0%BC-%D1%81%D0%BE%D0%B9%D1%94%D1%80-%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA-%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D0%BE%D1%87%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BA

 

  1. Гра « Пропущені слова»  (Слайд 21)

Том вийшов на вулицю з відром  вапна та довгою щіткою . Він зміряв поглядом паркан, і радість його в одну мить згасла  в душі, а натомість у неї ввійшла туга. Тридцять ярдів дощатого паркана заввишки в  дев’ять футів! Життя здалося йому  безглуздим, а існування – важким тягарем. Зітхнувши, він умочив щітку у вапняний розчин, провів нею по верхній дошці паркана.

                                               

3. Робота в парах  (Слайд 22)                                                                                                                          У вас на партах конверти в яких надруковані події розділу розмістіть їх у хронологічній послідовності.

  1.               Настала субота. Ранок видався ясний і свіжий.
  2.               Том з відром та довгою щіткою вийшов на вулицю
  3.               Із хвіртки, наспівуючи «Дівчата з Буффало», підстрибцем вибіг Джім з бляшаним відром у руці.
  4.               «... Джиме, я дам тобі кульку, я дам тобі свою білу мармурову кульку.»
  1.               Ось у далині з’явився Бен Роджерс. Кепкувань цього хлопця Том боявся найбільше.
  2.               Том зневажливо глянув на хлопця і сказав: «Що ти називаєш роботою?»...
  3.               ...Я вважаю, що навряд чи знайдеться хтось один на тисячу, навіть на дві тисячі хлопців, хто може це зробити як слід.
  4.               Том віддав щітку, на його обличчі виписувалась нехіть, зате в серці буяла радість.

 

  1.               Інтерактивна гра «Мікрофон»
  •                      Я навчився в Тома …
  •                      Я дякую Томові за те, що …

 

  1. Домашнє завдання (Слайд 23)

Прочитати 3,4,5 розділи повісті «Пригоди Тома Соєра».

                                                                                            

docx
Додано
8 червня
Переглядів
25
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку