Пекар Тетяна Вікторівна - учитель історії Одеської загальноосвітньої школи №45 І-ІІІ ступенів Одеської міської ради Одеської області
Предмет. Весвітня історія (інтегрований курс) 6 – й клас Дата - лютий 2019 р.
Тема: Заснування античних грецьких поселень на території України в
Північному Причорномор’ї та Криму.
Очікувані результати. Після цього уроку учні:
1. Знають хронологічні межі існування на території України грецьких поселень (полісів);
2. Розуміють передумови Великої грецької колонізації; внесок античної цивілізації в історію людства, зв’язок античної цивілізації зі спільнотами на українських теренах; поняття: «давньогрецька колонія», «метрополія», «поліс», «Понт Євксинський», «Ольвія», «Пантікапей», «Херсонес», «Тіра», «Тірас», «Борисфеніда», «Борисфен».
4. Уміють визначати причини, напрямки і результат грецької колонізації; називати і показувати на карті місця грецьких колоній в Північному Причорномор’ї та Криму; проводити зв'язок з сучасної культурою Криму і України та давніми грецькими містами-колоніями.
Мета: формування інформаційної, просторової й мовленнєвої компетентностей;
Обладнання: підручник під ред. О.І Пометун. Всесвітня історія. Історія України.: підр. для 6 кл. – К., 2014. §30. С.139-140; атлас «Історія Стародавнього світу. 6 кл. – Картографія, 2018 ; ілюстрований матеріал, інформативні тексти, історичні документи, таблиці, тести, запитання, настінна карта, кольорові жетони; презентація, комп’ютер (за наявності інтерактивне обладнання).
Поняття: колонізація, Велика грецька колонізація, поліс, колонія, метрополія, Понт Євксинський, Ольвія, Пантікапей, Херсонес, Тіра, Борисфеніда, Тірас, Борисфен.
Дати:
VIII – VІ ст. до н.е. – час колонізації
VІІ ст. до н.е. – заснування Борисфеніди (р.Борисфен)
VІ ст. до н.е. – заснування Ольвії (щаслива)
VІ ст. до н.е. – заснування Тіри (річка Тірас (Дністер)
VІ ст. до н.е. – заснування Феодосії («Божі дари»)
VІ ст. до н.е. – заснування Пантікапея («Рибний шлях»)
V ст. до н.е. – заснування Херсонес («Півострів»)
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: інтерактивна мандрівка в часі і просторі (індивідуально-групова робота)
Домашнє завдання (укр.): читати §30, С.139-140; усно запитання С.141; письм. Опис подорожі в одну із грецьких колоній (за бажанням). Виконати практичну роботи – конт.карта №10: позначити на конт. карті Велику грецьку колонізацію. (Рос.): читати О.Г.Бандровский Всемирная история. История Украи-ны., 2014. §41, С.198-200; усно запитання С.200; письм. Опис подорожі в одну із грецьких колоній (за бажанням). Виконати практичну роботи – конт.карта №10: позначити на конт. карті Велику грецьку колонізацію.
ХІД УРОКУ
Структура уроку |
Робота вчителя |
Робота учнів |
|
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА |
Повідомлення теми та мети уроку |
1.З’єднання учнів в групи (групи сформовані та розподілені обов’язки). |
|
1.1. Організацій-ний момент |
|||
1.2. Актуалізація опорних знань |
Робота з датами, подіями, поняттями та визначеннями (індивідуально-групова). Варіант 1. Мозковий штурм «так» або «ні». |
Формування інформаційної, просторової й мовленнєвої компетентностей. Кожна група учнів методом «так – ні», «знаю – не знаю» відмічає відповіді – «+» або «-», задають запитання. Відповідають на запитання. |
|
|
І. ЗАПИТАННЯ. 1. Пригадайте час Великої Грецької колонізації (Час колонізації – VIII – VІ ст. до н.е.) 2. Що таке колонізація? (Колонізація – це процес переселення населення на територію неосвоєних земель.) 3. Що таке Велика грецька колонізація? (Велика грецька колонізація – це процес засну-вання грецькими полісами власних поселень на нових землях.)
4. Що таке колонія? (Колонія – в перекладі з грецької – поселення.) 6. Назвіть причини колонізації. (Перенаселення - збільшення населення грецьких полісів; нестача землі. Боротьба демоса з аристократією. Розвиток торгівлі.) ІІ. ЗАВДАННЯ ГРУПАМ НА ВСТАНОВЛЕННЯ ВІДПОВІДНОСТІ. |
||
|
Покажіть на карті напрямки Великої грецької колонізації. |
Учні показують на карті в атласі та настінній. Формування просторової компетентності. |
|
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА 2.1. Мотивація навчальної діяльності.
2.2. Вивчення нового матеріалу (26 хв.) |
У ч и т е л ь. Стародавня історія України дуже різноманітна, і од-нією з її найбільш захоплюючих сторінок є грецька колонізація, яка поклала початок цілому пері-оду – античному. Про особли-вості та причини грецької колоні-зації. Культура грецьких колоній вплинула на розвиток прасло-в’ян. Античні традиції через грецькі міста-колонії дійшли й до Київської Русі. Ступивши на українську землю греки змінили можливий хід історії, і з ними прийшли нові віяння в архітектурі, мистецтві, господарському житті та культурі загалом. Сьогодні на уроці ми з вами зможемо дослідити грецький слід в українській історії. Встановлюємо причини колонізації Північного Причорномор’я
Учитель. Сьогодні на уроці ми помандруємо Північним Причорномор’єм 7-5 ст. до н.е.
Вчитель допомагає групам учнів дослідити на історичній карті міста-держави в Північному Причорномор’ї.
|
1. Кожна група отримує наглядний мотиватор ( додаток № 2), діти висловлюють свою точку зору щодо змісту зображення. Змістовна відповідь – 1 бал.
Учні записують у зошит «Причини колонізації Північного Причорномор’я»:
Робота в групах. (7 хв.)
Метод «Коло ідей»
Учні в групах мають заздалегідь підготовлену інформацію про розвиток грецьких міст-коло-ній (Ольвія, Херсонес, Пантікапей); аналізують історичні документи, ілюстрації, досліджують карту, працюють з підручником (§30, С.139-140). Згадують власні літні подорожі на узбе-режжя Чорного моря та презентують свою роботу в формі міні-екскурсій за планом( 5 хв. для кожної групи):
4. Міста-держави в Північному Причорномор’ї: Використання методу «Коло ідей». Інформація груп про мандрівку.
Результат діяльності учнів. Складання таблиці «Давньогрецькі поліси в Північному Причор-номор’ї» в зошиті. ВИСНОВОК. Велика грецька колонізація сприяла розвитку ремесел, торгівлі, мореплавства. Змінила грецький світ. |
ІІІ. Заключна частина. 3.1. Підсумки уроку. Узагальнення вивченого.
3.2. Рефлексія. Оцінювання діяльності учнів.
|
Вчитель звертає увагу учнів на особливості грецької колонізації Північного Причорномор’я України. Це період історії не тільки Стародавньої Греції, а й України. Тестування (3 хвл.)
Рефлексія – оцінювання кольоровими жетонами.
Виставлення оцінок – керівниками груп. |
До підсумку вивчення нової теми долучити учнів. Запропонувати відповісти на питання:
Тести. Індивідуальна робота учнів
Діти оцінюють урок ( свою роботу, якість отри-маних знань на уроці )за допомогою кольоро-вих жетонів:
Білі – задовільно |
ЗАВДАННЯ ГРУПАМ ПО КАРТКАМ. ВСТАНОВИТИ ВІДПОВІДНІСТЬ МІЖ ТЕРМІНАМИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ
Група 1
1 |
Колонія |
А |
від грецького – «розсіяння»; це частина населення країни, яка перебуває за межами своєї батьківщини. |
2 |
Діаспора |
Б |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
3 |
Колонізація |
В |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
в перекладі з грецької – поселення |
Відповідь: 1Г 2А 3Б 4В
Група 2
1 |
Колонія |
А |
від грецького – «розсіяння»; це частина населення країни, яка перебуває за межами своєї батьківщини. |
2 |
Діаспора |
Б |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
3 |
Колонізація |
В |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
в перекладі з грецької – поселення |
Відповідь: 1Г 2А 3Б 4В
Група 3.
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Поліс – місто-держава |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
Громадянська община, що складалася з повноправних громадян-землевласників, мала свою територію, закони, органи управління. |
Відповідь: 1В 2А 3Г 4Б
Група 4.
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Поліс – місто-держава |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
Громадянська община, що складалася з повноправних громадян-землевласників, мала свою територію, закони, органи управління. |
Відповідь: 1В 2А 3Г 4Б
Група 5.
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Колонізація |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
Відповідь: 1В 2А 3Г 4Б
Залікова картка уроку. Група № _____
Максимальна кількість балів – 24 бали
Завдання 1 |
Чи пам’ятаєш? |
Максимальна кількість балів - 1 |
Ваші бали: |
Завдання 2 |
Таблиці відповідності |
Максимальна кількість балів - 3 |
Ваші бали: |
Завдання 3 |
Мандрівка |
Максимальна кількість балів - 6 |
Ваші бали: |
Завдання 4 |
Тестування |
Максимальна кількість балів - 4 |
Ваші бали: |
Завдання 5 |
Самооцінка |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
Завдання 6 |
Оцінка вчителя |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
Залікова картка уроку. Група № _____
Максимальна кількість балів – 24 бали
Завдання 1 |
Чи пам’ятаєш? |
Максимальна кількість балів - 1 |
Ваші бали: |
Завдання 2 |
Таблиці відповідності |
Максимальна кількість балів - 3 |
Ваші бали: |
Завдання 3 |
Мандрівка |
Максимальна кількість балів - 6 |
Ваші бали: |
Завдання 4 |
Тестування |
Максимальна кількість балів - 4 |
Ваші бали: |
Завдання 5 |
Самооцінка |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
Завдання 6 |
Оцінка вчителя |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
Залікова картка уроку. Група № _____
Максимальна кількість балів – 24 бали
Завдання 1 |
Чи пам’ятаєш? |
Максимальна кількість балів - 1 |
Ваші бали: |
Завдання 2 |
Таблиці відповідності |
Максимальна кількість балів - 3 |
Ваші бали: |
Завдання 3 |
Мандрівка |
Максимальна кількість балів - 6 |
Ваші бали: |
Завдання 4 |
Тестування |
Максимальна кількість балів - 4 |
Ваші бали: |
Завдання 5 |
Самооцінка |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
Завдання 6 |
Оцінка вчителя |
Максимальна кількість балів - 5 |
Ваші бали: |
РОЗДАТКОВІ КАРТКИ . «ЗАПИСАТИ В ЗОШИТ»
Тема уроку. Заснування античних грецьких поселень на території України
(в Північному Причорномор’ї та Криму). Практична робота №12.
«Причини колонізації Північного Причорномор’я»:
1) Перенаселення - збільшення населення грецьких полісів;
2) Нестача землі і хліба.
3) Боротьба демоса з аристократією.
4) Розвиток торгівлі.
Таблиця «Давньогрецькі поліси в Північному Причорномор’ї»
Назва міста-колонії |
Переклад грецької назви |
Час заснування |
Сучасна територія |
Борисфеніда |
ріка Борисфен (Дніпро) |
VІІ ст. до н.е. |
Острів Березань (Миколаївська область) |
Ольвія |
«Щаслива» |
VІ ст. до н.е. |
Село Парутине (Миколаївська область) |
Тіра |
річка Тірас (Дністер) |
VІ ст. до н.е. |
Білгород-Дністровський (Одеська обл.) |
Феодосія |
«Божі дари» |
VІ ст. до н.е. |
Феодосія (Кримський півострів) |
Пантікапей |
«Рибний шлях» |
VІ ст. до н.е. |
Керч (Кримський півострів) |
Херсонес |
«Півострів» |
V ст. до н.е. |
Севастополь (Кримський півострів) |
ВИСНОВОК. Велика грецька колонізація сприяла розвитку ремесел, торгівлі, мореплавства. Змінила грецький світ.
Домашнє завдання: переказ, вивчити визначення і дати §30, С.139-140; зошит; усно запитання С.141;
письм. С.141 Опис подорожі в одну із грецьких колоній (за бажанням).
Виконати практичну роботи – конт.карта №10: позначити на контурній карті Велику грецьку колоніза-цію С.138 підручник О.І.Пометун, атлас.
.
Завдання групам. Встановити відповідність між термінами та визначення
Група 1, 2
1 |
Колонія |
А |
від грецького – «розсіяння»; це частина населення країни, яка перебуває за межами своєї батьківщини. |
2 |
Діаспора |
Б |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
3 |
Колонізація |
В |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
в перекладі з грецької – поселення |
Відповідь: _________________________________
Завдання групам. Встановити відповідність між термінами та визначення
Група 2
1 |
Колонія |
А |
від грецького – «розсіяння»; це частина населення країни, яка перебуває за межами своєї батьківщини. |
2 |
Діаспора |
Б |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
3 |
Колонізація |
В |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
в перекладі з грецької – поселення |
Відповідь:__________________________________
Група 3
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Поліс – місто-держава |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
Громадянська община, що складалася з повноправних громадян-землевласників, мала свою територію, закони, органи управління. |
Відповідь:__________________________________
Група 4.
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Поліс – місто-держава |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
Громадянська община, що складалася з повноправних громадян-землевласників, мала свою територію, закони, органи управління. |
Відповідь:__________________________________
Група 5.
1 |
Колонія |
А |
це територія звідки є вихідцями колоністи. |
2 |
Метрополія |
Б |
це процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях. |
3 |
Колонізація |
В |
в перекладі з грецької – поселення |
4 |
Велика грецька колонізація |
Г |
це процес переселення населення на територію неосвоєних земель. |
Відповідь:__________________________________
ОЛЬВІЯ
Ольвія (грецьк.- щаслива) - найважливіша грецька колонія в Нижньому Побужжі, в дельті Гіпаніса (Бугу) та Борисфена (Дніпра) заснована вихідцями з Мілету в 647-646 ро-ках до н.е.
Залишки цього політичного та економічного центру розташовані на правому березі Бузького лиману біля села Парутине Очаківського району Миколаївської області.
У період свого розквіту у ІІІ ст. до н. е. площа міста становила близько 50 га.
Ольвія була рабовласницькою республікою.
Законодавчі органи (наприклад — збори, рада) та виконавча влада (колегії
архонтів, стратегів та інші) були в руках рабовласницької частини населення.
Значного розвитку набули землеробство, скотарство, рибальство, виноградарство, якими займалися греки та вихідці з місцевих племен, що населяли городище і хору - селища сільськогосподарської округи Ольвії. В самому місті розвивалися ремесла.
ПАНТІКАПЕЙ
Пантікапе́й (від іранського Panti-Kapa рибний шлях) — давньогрецький поліс, що існував на місці сучасної Керчі; столиця Боспорського царства. Деякі давні джерела стверджують, що в Пантікапеї наро-дився Геракл - легендарний прабатько скіфів і теукрів.
Пантікапей був заснований у 1-й половині 6 століття до н. е. на західному березі
Керченської протоки, яка веде з Азовського моря до Чорного (на місці сучасної Керчі) переселенцями з Мілета та інших центрів Давньої Греції.
З другої половини 6 століття до н. е. місто карбувало власну монету. З утворенням близько 480 р. до н.е. Боспорського царства стало її столицею.
Розквіт Пантікапея припадає на 5 — початок 3 століття до н. е., коли він був найбільшим ремісничим і торговельним центром Північного Причорномор'я.
ХЕРСОНЕС ТАВРІЙСЬКИЙ
Херсоне́с Таврі́йський (давн.грец. - «півострів») - за середньовіччя назва - Херсон, у слов'янських джерелах Корсунь). Це — старогрецьке місто-держава в південно-західній частині Криму у межах Севастополя.
Херсонес Таврійський був заснований 422–421 рр. до н. е. грецькими вихідцями з Гераклії Понтійської як грецька колонія на північному узбережжі Чорного моря.
За античної доби став важливим торговельним, ремісничим і політичним центром південно-західного узбережжя Криму.
Херсонес був типовим грецьким полісом. Це місто-держава було рабовласницькою республікою з демократичною формою правління. Вищим органом влади були збори всіх вільних громадян чоловічої статі, які досягли повноліття. Народні збори приймали закони і вирішували найважливіші питання. Повсякденним життям міста керували виборна рада та колегії, які здійснювали спостереження за всією діяльністю жителів міста.
ТЕСТИ НА ОЦІНЮВАННЯ УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Тести. Учня 6-__ класу. Прізвище, ім’я _______________________
1. Понтом Евксинським греки називали море:
__а) Чорне; __б) Егейське; __ в) Іонічне.
2. Як «рибний шлях» перекладається назва грецької колонії:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвія.
3. Переїжджаючи на нове місце проживання в колонії, греки брали із собою:
___ а) жменю рідної землі; ___ б) статуетку Зевса; ___ в) вогонь з домашнього вогнища.
4. Ольвія, Херсонес, Пантікапей, Тіра знаходяться на території:
___ а) сучасної України; ___ б) Греції; ___в) Єгипту.
Зачетная карта урока. Группа № _____
Максимальное количество балов – 24 бала
Задание 1 |
Что запомнил? |
Максимальное кол-во балов - 1 |
Ваши балы: |
Задание 2 |
Таблица соответствия |
Максимальное кол-во балов - 3 |
Ваши балы: |
Задание 3 |
Путешествие |
Максимальное кол-во балов - 6 |
Ваши балы: |
Задание 4 |
Тестирование |
Максимальное кол-во балов - 4 |
Ваши балы: |
Задание 5 |
Самооценка |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
Задание 6 |
Оценка учителя |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
Зачетная карта урока. Группа № _____
Максимальное количество балов – 24 бала
Задание 1 |
Что запомнил? |
Максимальное кол-во балов - 1 |
Ваши балы: |
Задание 2 |
Таблица соответствия |
Максимальное кол-во балов - 3 |
Ваши балы: |
Задание 3 |
Путешествие |
Максимальное кол-во балов - 6 |
Ваши балы: |
Задание 4 |
Тестирование |
Максимальное кол-во балов - 4 |
Ваши балы: |
Задание 5 |
Самооценка |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
Задание 6 |
Оценка учителя |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
Зачетная карта урока. Группа № _____
Максимальное количество балов – 24 бала
Задание 1 |
Что запомнил? |
Максимальное кол-во балов - 1 |
Ваши балы: |
Задание 2 |
Таблица соответствия |
Максимальное кол-во балов - 3 |
Ваши балы: |
Задание 3 |
Путешествие |
Максимальное кол-во балов - 6 |
Ваши балы: |
Задание 4 |
Тестирование |
Максимальное кол-во балов - 4 |
Ваши балы: |
Задание 5 |
Самооценка |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
Задание 6 |
Оценка учителя |
Максимальное кол-во балов - 5 |
Ваши балы: |
ЗАПИСАТЬ В ТЕТРАДЬ.
Тема урока.
Основания античных греческих поселений на территории Украины
(в Северном Причерноморье и Крыму). Практическая работа №12
Причины колонизации Северного Причерноморья:
1) Перенаселение – увеличение количества населения полисов;
2) Недостаток земли и хлеба.
3) Борьба демоса с аристократией.
4) Розвитие торговли.
Таблица «Древнегреческие полисы в Северном Причерноморье и Крыму»
Название го-рода-колонии |
Перевод греческого названия |
Время основання |
Современная территория |
Борисфенида |
река Борисфен (Днепр) |
VІІ в. до н.э. |
остров Березань (Николаевская область) |
Ольвия |
«Счасливая» |
VІ в. до н.э. |
село Парутине (Николаевская область) |
Тира |
река Тирас (Днестр) |
VІ в. до н.э. |
Белгород-Днестровский (Одесская обл.) |
Феодосия |
«Бога дары» |
VІ в. до н.э. |
Феодосия (Крымский полуостров) |
Пантикапей |
«Рыбный путь» |
VІ в. до н.э. |
Керчь (Крымский полуостров) |
Херсонес |
«Полуостров» |
V в. до н.э. |
Севастополь (Крымский полуостров) |
ВЫВОД. Великая греческая колонизация способствовала разитию ремесла, торговли, мореходства. Изменила греческий мир.
Домашнее задание: пересказ, выуч. определения и даты §41, С.198-200 и в тетради; устно С.200;
письм. Описание путешествия в одну из греческих колоний (по желанию).
Выполнить практическую работу – конт.карта №10: обозначить Великую греч. колонизацию
Задания группам. Установить соответствие между терминами и определения
Группа 1
1 |
Колония |
А |
от греческого – «рассеяние»; это часть населения страны, которая находится за пределами своей родины |
2 |
Диаспора |
Б |
это процесс переселения населения на территорию неосвоенных земель |
3 |
Колонизация |
В |
это процесс основания греческими полисами собственных поселений на новых землях. |
4 |
Великая греческая колонизация |
Г |
в переводе с греческого – поселение |
Ответ: _________________________________
Задания группам. Установить соответствие между терминами и определения
Группа 2
1 |
Колония |
А |
от греческого – «рассеяние»; это часть населения страны, которая находится за пределами своей родины |
2 |
Диаспора |
Б |
это процесс переселения населения на территорию неосвоенных земель |
3 |
Колонизация |
В |
это процесс основания греческими полисами собственных поселений на новых землях. |
4 |
Великая греческая колонизация |
Г |
в переводе с греческого – поселение |
Ответ: _________________________________
Група 3
1 |
Колония |
А |
это территория, откуда являются выходцами колонисты |
2 |
Метрополия |
Б |
это процесс основания греческими полисами собственных поселений на новых землях. |
3 |
Полис – город-государство |
В |
в переводе с греческого – поселение |
4 |
Великая греческая колонизация |
Г |
Гражданская община, состоявшая из полноправных граждан-землевладельцев, имела свою территорию, законы, органы управления. |
Ответ: _________________________________
Группа 4.
1 |
Колония |
А |
это территория, откуда являются выходцами колонисты |
2 |
Метрополия |
Б |
это процесс основания греческими полисами собственных поселений на новых землях. |
3 |
Полис – город-государство |
В |
в переводе с греческого – поселение |
4 |
Великая греческая колонизация |
Г |
Гражданская община, состоявшая из полноправных граждан-землевладельцев, имела свою территорию, законы, органы управления. |
Ответ: __________________________________
Группа 5.
1 |
Колония |
А |
это территория, откуда являются выходцами колонисты |
2 |
Метрополия |
Б |
это процесс основания греческими полисами собственных поселений на новых землях. |
3 |
Колонизация |
В |
в переводе с греческого – поселение |
4 |
Великая греческая колонизация |
Г |
это процесс переселения населения на территорию неосвоенных земель |
Ответ: __________________________________
ОЛЬВИЯ
Ольвия (греч.- счастлива) - важнейшая греческая колония в Нижнем Побужье, в дельте Гипаниса (Буга) и Борисфена (Днепра) основана выходцами из Милета в 647-646 годах до н.є.
Руині этого политического и экономического центра расположены на правом бере-гу Бугского лимана возле села Парутино Очаковского района Николаевской области.
В период своего расцвета в III веке до н. э. площадь города составляла около 50 га. Ольвия была рабовладельческой республикой. Законодательные органы (например — собрание, совет) и исполнительная власть (коллегии архонтов, стратегов и другие) были в руках рабовладельческой части населения.
Значительное развитие получили земледелие, скотоводство, рыболовство, вино-градарство, которыми занимались греки и выходцы из местных племен, населявших го-родище и хора поселка сельскохозяйственной округи Ольвии. В самом городе развива-лись ремесла.
ПАНТИКАПЕЙ
Пантикапей (от иранского Panti-Kapa рыбный путь) — древнегреческий полис, ко-торый существовал на месте современной Керчи; столица Боспорского царства.
Некоторые древние источники утверждают, что в Пантикапее родился Геракл - легендарный прародитель скифов и теукров.
Пантикапей был основан в 1-й половине 6 века до н. є. на западном берегу Кер-ченского пролива, ведущего из Азовского моря в Черное (на месте современной Керчи) переселенцами из Милета и других центров Древней Греции. Со второй половины 6 века до н. е. город чеканил собственную монету. С образованием около 480 года до н.є. Боспорского царства Пантикапей стал столицей. Расцвет Пантикапея приходится на 5 — начало 3 века до н. є., когда он был крупнейшим ремесленным и торговым центром Северного Причерноморья.
ХЕРСОНЕС ТАВРИЧЕСКИЙ
Херсонес Таврический (давн.грец. - "полуостров") в средневековье название -Херсон, а в славянских источниках город Корсунь).
Это — древнегреческий город-государство в юго-западной части Крыма в границах современного Севастополя. Херсонес Таврический был основан в 422-421 гг. к н. є. гре-ческими выходцами из Гераклеи Понтийской, как греческая колония на северном побе-режье Черного моря.
В античном периоде стал важным торговым, ремесленным и политическим цент-ром юго-западного побережья Крыма. Херсонес был типичным греческим полисом. Это была рабовладельческая республика с демократической формой правления. Высшим органом власти было собрание всех свободных граждан мужского пола, достигших со-вершеннолетия. Народные собрания принимали законы и решали важнейшие вопросы. Повседневной жизнью города руководили выборный совет и коллегии, осуществлявшие наблюдение за всей деятельностью жителей города.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.
Тесты. Ученика 6-__ класса. Фамилия, имя _______________________
1. Понтом Эвксинским греки называли море:
__а) Чорное; __б) Эгейское; __ в) Ионическое.
2. Как «рыбный путь» переводится названием греческой колонии:
__ а) Херсонес; __б) Пантикапей; __в) Ольвия.
3. Переезжая на новое место проживания в колонии, греки брали с собой:
___ а) горсть родной земли; ___ б) статуэтку Зевса; ___ в) огонь из домашнего очага.
4. Ольвия, Херсонес, Пантикапей, Тира находятся на территории:
___ а) современной Украины; ___ б) Греции; ___в) Египта.