Тема: «Засоби виразності живопису. Холодна гама кольорів»
5-й клас
Мета:
- навчати виконувати зображення в певнiй гамi кольорiв (на данному уроцi - в холоднiй);
- розвивати вмiння утворювати відтінки одного кольору та вiдчуття гармонiї кольору;
- виховувати бажання творити прекрасне, прагнення дiтей доводити роботу до кiнця.
Тип уроку: застосування знань на практицi
Методи: “мозковий штурм”, частково-пошукові, розповідь вчителя, бесіда
Лiтература: Парнах М. Уроки образотворчого мистецтва,”Мистецтво в школі“ 2001 №3
Обладнання для вчителя: папiр, фарби, пензлi, репродукцїi К.Бiлокур (презентація), С. Васильківського “Блакитна зима”
Обладнання для учнiв: бiлий або тонований папiр, гуаш або акварель, пензлi.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
“В синiй калюжi на дорозi холоднi частинки пiднiмались на поверхню i мороз створив iз них блакитну плiвку та наузорив на нiй якiсь невiдомi, кольору неба, тропiчнi квiти…”
- Якi слова в даному текстi характеризують колiр? (синiй, холодний, блакитний, колiр неба)
- Що їх поєднує? ( це холоднi кольори)
- Чи можемо ми словом “холоднi” назвати тiльки 3-4 кольори? (нi, бо іcнує безлiч вiдтiнкiв)
Обговорення репродукцiї С. Васильківського “Блакитна зима”
Що зображено на картині? (власні висловлювання учнів)
Обговорення репродукцїi К.Бiлокур (презентація)
Назвіть холодні кольори та їх відтінки.
Який загальний колорит картини?
В чому виявляється контраст?
Висловлювання особистого враження від картини.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
“Засоби виразності живопису. Холодна гама кольорів”
ІV. Формування знань, умінь і навичок.
Скiльки рiзних, зовсiм не схожих вiдтiнкiв кольору в оточуючому свiтi ми називаємо одним i тим же словом: синiй, червоний… Пропоную змагання ” Хто iз вас, користуючись обмеженим набором фарб, знайде бiльше вiдтiнкiв фiолетового? “ Вiзьмiть бiлу, чорну, ультрамарин та кобальт червоний i постарайтесь утворити з них рiзнi поєднання. Ви впевнитесь, що число вiдтiнкiв буде вимiрюватись десятками.
Пiдведення пiдсумкiв змагання.
V. Практична робота.
Теми композицiй: ”Кришталеве царство“, ”Красуня-зима“, ”Зачарована нiч“
Учні виконують малюнок за поданою схемою:
1.Задум.
2.Ескіз.
3.Лінійна побудова, визначення розміщення аркуша.
4.Визначення кольорової гамми
5.Робота в кольорі
Дане завдання передбачає творче його виконання (індивідуальне), за власним задумом. Вчитель працює з учнями індивідуально.
VІ. Підсумок уроку.
Аналіз робіт, виставлення оцінок. Бесіда на повторення.
- Яке творче завдання виконували?
- Які кольори використовували?
- З якими картинами ознайомились? Хто їх написав?
- Що нового дізнались?
Враження від виконаної роботи.
VІІ. Домашнє завдання.
Завершити роботу вдома. Підготуватись до наступного уроку. Взяти папір, гуаш.