Конспект уроку математики в 2 класі
Тема. Застосування прийомів усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Задачі на дві дії на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць. Творча робота над задачею.
Мета. Закріплювати прийоми додавання і віднімання двоцифрових чисел з переходом через десяток. Формувати навики розв’язування задач на дві дії. Сприяти розвитку логічного мислення. Виховувати бережливе ставлення до птахів, бажання їм допомогти.
Обладнання: малюнки птахів, скорочені записи до задач, грамзапис «Голоси птахів», годівничка.
ХІД УРОКУ
І. Організація учнів до уроку.
Холодно зараз в лісах і лугах.
Холодно зайчикам, лискам, птахам.
Затишно й тепло у класі у нас.
Доброго ранку! – вітаю я вас.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку.
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій,
І тих, хто зимує у нас.
55
- Сьогодні на уроці ми не тільки допомагатимемо друзям – птахам, а й, звичайно, не будемо забувати про урок математики.
ІІІ Закріплення знань, умінь та навичок.
а) Гуляють білі завірюхи,
Тріщить мороз, гудуть вітри.
Сидить зажурена сорока
Й червоногруді снігурі.
Сорока наша діловито
В ягідку стука, та дарма.
Вона ягідку зможе з’їсти,
Як приклад розв’яже сама.(Розв’язування прикладів за малюнком)
б) Снігурики, як завжди.
Фартушки вже одягли.
Ягідками ласувати
Прилетіли залюбки. (Продовження усного рахунку)
Учні пишуть каліграфічно цифру 2.
Учні пишуть каліграфічно цифру 1.
(Малюнки сороки і снігурів прикріплюються до годівнички)
а) - Хтось вже стукає до нас.
Треба подивитись. (Виходить хлопчик у масці горобчика).
- Це горобчик – гарний хлопчик.
Чому ж такий сумовитий?
Горобчик:
- Вся журба моя у тім, що шукаючи ваш дім,
З заметіллю в полі стрівся, щиро так розговорився.
Добра заметіль була і до вас аж занесла.
Потім під густий сніжок для вас дала ось цей мішок.
Тут зерняток повен міх, з’їсти я не можу їх.
Вчитель:
Горобчик:
- Бо зернятка ці не звичні, а вони математичні.
б) Розв’язування прикладів. (Учні виходять, дістають «зернятко», а на ньому записаний приклад).
36 + 25 47 + 38
95 – 47 84 – 26
(Малюнок горобчика прикріплюється до годівнички)
4. Складання задач за скороченим записом. Розв’язування з поясненням.
а) Влітку всі пташки співали,
Веселилися щодня.
Всі дерева обсідали,
Щоб не їла комашня.
А синичка – білі щічки –
Не хвалю її дарма:
За добу комах з’їдала,
Скільки важила сама.
А тепер кругом зима –
Ні комашечки нема.
А тепер кругом зима –
Ні комашечки нема.
Як же виручити їх?
- В годівничку їх усіх! (Малюнки синичок прикріплюються до годівнички)
Ми йдемо, ми йдемо
Вішать годівничку.
Несемо, несемо поживу синичкам.
А вони, а вони будуть підлітати,
Крихти, сало і зерно будуть ласувати.
б) Продовження роботи над задачами. (На дошці прикріплені великі сніжинки, що зображують хуртовину. А під ними – малюнки птахів із завданням. По черзі знімаються сніжинки і розв’язуються задачі. Таким чином визволяються птахи від хуртовини і потрапляють до годівнички).
Пташечки ці (щиглик і чечітка).
Берегли сади посіви.
А тепер про допомогу
Просять нас. Бо зла хуртовина насипала снігу
На голову й спину. Ми ж її здолаємо,
Як ці сніжинки позбираємо.
(Малюнки щиглика та чечітки прикріплюються до годівнички)
в) – Ой, мороз такий, що
- Ух!- Каже дітям омелюх.
Вам дівчатка і хлоп’ятка,
Тепло, бо у вас є хатка.
А у нас нема хатинки
Й на обід ані зернинки.
- Запросимо омелюха в годівничку,
А ми розв’яжемо задачу № 527.
Робота в парах. Порівняти числа, вираз і число.
Ось і повзик: вгору – вниз.
З гілочки на гілочку.
На морозі холодно,
Бо знайшов за днину
Лиш одну зернину.
Щоб його нагодувати,
Слід нам числа порівняти.
26 … 37 25 + 36 … 91
84 … 47 52 … 58 - 19
Не одне деревце
Звеселило оце: стук-стук-стук.
То личинка, то жук.
А тепер кругом зима
Й їжі доброї нема.
- Хто ж це стукає в лісі посеред зими?
- Як називаємо дятла? (лікар і майстер) Чому?
- А учні в нашій школі теж майстри. Змайстрували годівнички.
Зараз ми обчислимо периметр даху нашої годівнички.
- Що потрібно зробити, щоб виконати це завдання? (Учні виконують потрібні заміри та обчислюють периметр прямокутника)
ІV . Підсумок уроку.
- Ось скільки птахів злетілося до пташиної їдальні.
Ми взяли і хліба скибку, і зерна.
Всіх пташок нагодували.
Всі завдання розв’язали.
Бо як трапиться біда.
Вірний друг не покида.
V. Завдання додому.
- Школярі заготовили кормів для пташок доволі.
Є насіння бур’янів. ( Вчитель виставляє коробочку, в якій картки у формі насіння і на них записані завдання - №543 ( завдання середнього рівня)).
Є зерно у школі. ( Вчитель виставляє коробочку, в якій картки у формі зернинок і на них записані завдання - №543,544 ( завдання достатнього рівня)).
Різних ягід також є. ( Вчитель виставляє коробочку, в якій картки у формі ягідок і на них записані завдання - №542,543 ( завдання високого рівня)).
Все, як бачте, вчасно.
Сяде пташка, поклює –
І зими не страшно. (Учні вибирають завдання різних рівнів)
А на перерві діти разом з вчителем ідуть в сад і поповнюють годівнички (ще раніше розвішені старшокласниками) зерном.
Змайстрували годівничку для горобчика й синички.
Для малого снігурця крихт насиплю і пшонця.
Прилітайте, друзі милі, не лякайтесь заметілі.