Тема. Засудження вчинків головного героя новели М.Хвильового «Я(Романтика)»
Мета: поглибити знання учнів про новелу «Я(Романтика)»; розкрити особливості образу головного героя; розвивати вміння аналізувати людські вчинки; виховувати в учнів повагу до людини, її гідності, прав.
Тип уроку: урок-судове засідання
Міжпредметні зразки: з мовою, історією, правознавством
Обладнання: облаштування класу у вигляді залу для засідань, відповідний одяг судді та пристави
Література: твір М.Хвильового «Я(Романтика)», кримінальний кодекс України, Конституція України.
Часова схема уроку
І. Організаційний момент………………………………………………2хв.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності…………………………………...5хв.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу……...…25хв.
ІV. Підсумок уроку…………………………………………………..…10хв.
V. Інструктаж до виконання домашнього завдання…………………..3хв.
Хід уроку
Урок проводиться у формі судового засідання, на якому розглядається справа «Обвинувачення у вбивствах (масових) «Я» (головного героя новели М.Хвильового «Я(Романтика)». Обвинуваченого, адвоката, прокурора та присяжних грають учні. Суддю, який просто дивиться за порядком, за дотриманням усіх судових правил,- учитель. Решта незадіяних учнів – глядачі, журналісти, спостерігачі.
Удома, учні, яким було завчасно роздані ролі, готуються. Обвинувачення (прокурор) готує лінію, за якою буде звинувачувати підсудного, захист (адвокат) – за якого буде захищати, підсудний – останнє звернення до присяжних. Учні будують свої виступи згідно законодавства України, керуючись статтями кримінального кодексу і законодавством нашої держави.
І. Організаційний момент
Усі займають свої місця.
Входить Пристав:
Входить учитель – суддя:
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Суддя:
(Суддя, як і повинно бути, в чорній мантії).
С.: - Введіть підсудного. (Вводять підсудного «Я»).
ІІІ. Сприйнятя і засвоєння учнями навчального матеріалу
С.: - Слово першим має обвинувачення.
Прокурор: Шановний головуючий, шановні присяжні, дорогі глядачі, перед вами людина, яку важко й назвати цим високим благородним словом «людина». Тож перед вами особа, яка холоднокровно, не маючи на те ніяких підстав, часто власноруч звела зі світу сотні ні в чому не винних людей, не дивлячись були то чоловіки чи жінки, старі чи молоді. Перед вами істота, не побоюсь цього слова, саме істота…
Адвокат: Заперечую, Ваша честь, обвинувачення свідомо принижує гідність мого підзахисного та ще й у судді.
С.: Заперечення приймається. Обвинувачення підбирайте інші слова.
П.: Перед вами особа, в якій не здригнулася рука вбити навіть власну матір. Під час цього судового процесу я доведу вам провину цього так званого «Я» і вимагатиму найвищої міри покарання – довічного ув’язнення, Шкода, що в нашій державі вже відмінена смертна кара.
С.: Слово має захист
А.: Шановні присутні, шановний голова цього засідання, шановні присяжні. Мені випало не лише завдання, довести вам невинність цієї людини. Важке воно не тому, що я вірю в його провину, а тому, що обвинуваченням буде наведено багато фактів, які доводять її. Але я вірю, що за інших обставин, ця людина ніколи б не вчинила жодного подібного злочину, обвинувачення в яких висуває прокурор. Обставини нас змушують діяти по-різному. І, невідомо, як вчинив би кожен з нас, опинившись у подібній ситуації. Я доведу вам, що мого підзахисного примушували проти його волі чинити ці страхіття, і в цілях самозахисту він не міг робити по-іншому.
Потім відбувається судовий процес. Обвинувачення базує свої твердження, докази на основі ст.. 93, 94 Кримінального кодексу України, ст.. 21, 22, 24, 27, 28, 29, 34, 35 Конституції України, якій порушив підсудний.
Захист базується на ст.95 Кримінального кодексу України. Можливо, доводить, що підсудний психічно не врівноважений.
Учні готують свої виступи з допомогою учителів української літератери та правознавства.
У кінці судового засідання присяжні виносять вердикт. Їхнє рішення повинно бути об’єктивним і не залежати від симпатії чи антипатії до обвинувачення та захисту, представлених їхніми однокласниками.
ІV. Підсумок уроку
У. (звертається до учасників «процесу»): Чи згодні ви з вердиктом присяжних? Що вам вдалося у своїй діяльності, що ні? Чи використали ви усі засоби, задля доведення правильності своєї думки? Чи можете додати? Незважаючи на ту думку, яку відстоювали на «процесі», чи вважаєте ви підсудного винним?
(Учні висловлюють свої думки)
У.: (звертається до глядачів): Чи сподобався вам такий урок? Що сподобалось, що ні? Як би ви будували лінію захисту та обвинувачення? Що можете побажати нашим учасникам?
(Глядачі відповідають на питання)
V. Інструктаж до виконання домашнього завдання
У.: Удома кожен має написати твір-враження від проведеного уроку, в якому висвітлити усі позитивні сторони, можливі недоліки проведення. Розповісти як би ви побудували такий урок.