Урок "Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників за значенням"

Про матеріал
Конспект уроку в 6 класі .Тема "Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників за значенням". Методична мета: активізація пізнавальної діяльності шляхом застосування елементів гри, різних методів і прийомів.
Перегляд файлу

 

27.11.2025             6-В клас

 

Конспект уроку з української мови

Тема: “Займенник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Розряди займенників за значенням”

Мета:

  •          поглибити знання учнів про загальне значення займенника, його морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні;
  •          розвивати навички правильного визначення розрядів займенників за значенням;
  •          виховувати спостережливість та уважність, пошану до українських традицій, звичаїв.

Методична мета: активізація пізнавальної діяльності шляхом  застосування  елементів гри, різних методів і прийомів.

Епіграф до уроку:

А поспитай звичайного займенника,

  За кого він у мові? За іменника!

  (Хоч може цей наш скромний посередник

  Замінювать числівник і прикметник)»                     

Д. Білоус

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання:  український віночок, таблиця розрядів займенників, хатинки з казковими мешканцями, схема «Займенник», хмара слів “Займенник”, лінгвістичні ігри.

 

Хід уроку:

 

  1. Організаційний момент.

Слово вчителя. Добрий день, любі хлопчики й дівчатка. З яким настроєм ви прийшли на урок? Який котик ти сьогодні? Чому? Запишіть у чаті.Яки ти котик сьогодніScreenshot_1

  1. Актуалізація опорних знань учнів.

Розгляньмо, будь ласка, малюнок українського віночка на дошці .Текст на екрані перед вами. Хто прочитає?.

 

IMG_256

Український віночок

 Жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. Сьогодні, як і в давнину, з раннього дитинства кожна дівчинка вчиться виплітати квіткові віночки. Дівчата плели віночки з різного зілля від весни й до пізньої осені. Найпершими дівчата робили віночки з маленьких квіточок «стогрудок», квіточки схожі на ромашки. Улітку віночки виплітали із набору різних квітів. А останнім у році був віночок із золотистого кленового листя.

До віночка впліталося багато квітів. Традиційно у віночку двадцять квіток. Виплітання віночків – найулюбленіший дівочий обряд на Україні. Віночками дівчата прикрашають дівчат та показують свою вмілість та майстерність.

Метод “Мікрофон”. Питання до тексту:

-    Про що ви дізналися з тексту?

-    Чи знаєте ви щось про українські віночки, свята та традиції, пов’язані з ними?

  •          Які недоліки ви помітили у тексті? (Лексичні повтори слів «віночок», «дівчата», «квіточки»).
  •          А якою частиною мови є повторювані слова? (Іменником).
  •          Пригадаємо, що ж таке іменник? (Іменник – це самостійна частина мови, що називає предмет і відповідає на питання хто? що?). Які ще частини мови вивчали? (Числівник, прикметник)
  •          Лінгвістичне дослідження.Тепер відредагуємо текст.Що нам потрібно для цього зробити? (Замінити повторювані слова). (Робота біля дошки та в зошитах).
  •          Що ми використали, щоб уникнути цих повторів? (Займенники).
  •          Що ви знаєте про займенник з початкових  класів?
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Щоб уникнути лексичних повторів, зробити мовлення багатим і милозвучним, зв’язати речення ув тексті, навчитися вказувати на предмети, ознаки, кількість, не називаючи їх прямо , треба познайомитися детально з самостійною частиною мови ...Якою? Так, займенником.

  1. Постановка мети уроку.

Отже, сьогодні на уроці ми будемо вивчати займенник: його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль у реченні, його розряди та зрозуміємо, для чого нам потрібно вивчати цю частину мови.

  1. Сприйняття та усвідомлення  нового матеріалу.

- Як ви вважаєте, звідки ж займенник дістав таку назву? Чому він так називається? (Замінює іменник , замість іменника ).

Учень  читає епіграф до уроку. Відомий вам вірш про частини мови?

  •          Що ще ми дізналися з епіграфу? (Займенник може замінювати не тільки іменник, а ще й прикметник та числівник).
  •          А яка ж різниця між займенником та іменником? Як їх відрізнити один від одного? Послухайте казку. (Див. посилання)
  •          https://www.google.com/search?client=opera&q=лінгвістична+казка+про+займенник&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8#fpstate=ive&vld=cid:410c83f5,vid:bAro-BbbEKw,st:0

У великому місті Українська Мова на одній вулиці жила собі сім’я Іменників. По сусідству з ним жила сім’я Займенників. Іменники пишалися тим, що саме вони дають імена та назви всім предметам.

  •          Ми дуже важливі! – хвалилися вони.

А Займенники були маленькі та скромні. Коли говорили Іменники, вони мовчали. Та одного разу сталася пригода. Застудились Іменники, у них пропав голос. Що ж робити? Що станеться з мовою? І тут на допомогу своїм сусідам прийшли скромні Займенники. Вони хоч і не могли називати предмети, але могли вказати на них. І сталося диво. Замість хворого іменника «дівчинка» в реченні став Займенником «вона», замість хлопчика «він». А як легко вказували Займенники на себе й на своїх друзів.

      - Я, Ти, Ми, Ви! – весело вигукували вони.

Іменники зізналися, що цю роботу вони б ніколи не змогли так добре виконати. З того часу Іменники дружать із Займенниками, допомагають їм будувати речення. А країна Українська Мова стала ще кращою та багатшою. Кількість займенників в Українській Мові невелика, але вживаються вони дуже часто.

  •          Про що ви дізналися з казки? 
  •          Метод “Знайди займенник” (записати . Хто більше?)
  •          Так навіщо ж нам потрібен займенник? (Щоб уникати повторення однакових слів. Правильно вжиті займенники, крім того, допомагають пов’язати речення між собою в тексті, роблять мову милозвучною).
  •          А яка ж різниця між іменником та займенником? (Іменник називає предмет чи особу, а займенник лише вказує на них).
  •          Тож   виконаймо вправу за методикою “Запам”ятай ефективно” стр.23 зошит 3-4.
  •          (Займенник – це самостійна частина мови, яка вказує на особу, предмет, ознаку та кількість, але не називає їх, відповідає на питання хто? що? який? чий? котрий? скільки?)
  •          Вправа для очей.

Робота в зошиті стр. 23. Опрацювання теоретичного матеріалу.

!!! Відеоматеріал за посиланням  на уроці (платформа “Х’юман”)

 Розгляньмо таблицю “Розряди займенників”.

Знайомство з країною Займенників.

  •        Кожен займенник має своє значення. В українській мові за значенням займенники поділяються на дев’ять розрядів, з якими ми сьогодні познайомимось оглядово,
  •        IMG_256
  •        розглянемо їх назви та питання. І щоб нам легше було їх запам’ятати,  завітаймо до країни Займенників. Виконуючи завдання, ми будемо знайомитися з мешканцями цієї країни , які живуть кожен у своїй хатинці. То скільки будуємо хатинок? (9)
  •        Метод візуалізації.

У першій хатинці живуть займенники, які вказують на особу, тому вони так і називаються – особові. До них належать: я, ти, ми, ви, він, вона, воно, вони.IMG_256

  1. Запишіть та продовжіть речення про вашу майбутню професію: «У майбутньому я бачу (себе)…». Який займенник ви використали?

Цей займенник незмінюваний, не має форми Н.в., роду та числа, а лише вказує на особу, яка виконує дію. Він називається – зворотнім та мешкає лише один у другій хатинці.IMG_256

  1. Поставте таке питання, щоб на нього можна було відповісти: «Я – учень» (Хто ти?), «Я сьогодні вивчив вірш “Любіть Україну”» (Що ти сьогодні робив?), «Українська мова милозвучна, багата на синоніми, фразеологізми»  (Яка мова? ).

Такі займенники завжди щось питають та вживаються у питальних реченнях, тому їх так і назвали – питальні. До них належать: хто? що? який? чий? котрий? скільки? Скільки їх ?6!!! Питальні займенники мешкають у третій хатинці. 6

 

IMG_256

мешканців у третій хатинці (числівники порядковий і кількісний)

  1. Дайте повну стверджувальну відповідь із займенником на запитання: «Ти знаєш, хто написав “Заповіт?» (Так, я знаю хто ), «Ти знаєш, що він сьогодні читав?» (Так, я знаю, що він сьогодні читав), «Ти знаєш, який улюблений колір мами?» (Так. Я знаю, який колір).

Так як ці займенники відносяться до іменних частин мови, до яких ставиться питання, вони називаються відносними. А схожі вони на який розряд займенників? Відносні — ті самі, що й питальні, але вживаються в розповідних та окличних реченнях. До них належать: хто, що, який, чий, котрий, скільки. Відносні займенники живуть у четвертій хатинці        .IMG_256

  1. Дайте відповідь одним займенником на запитання, якщо особа невідома: «Хто сьогодні першим відповідає?», (Хтось), «Що заважає тобі вчитися ?» (Щось).

Такі займенники вказують на невідому, невизначену особу, предмет, ознаку або кількість,  тому називаються неозначеними. До них належать: хтось, хто-небудь, будь-хто, дехто, абихто, щось, скільки-небудь і т.д. Неозначені займенники мешкають у  п’ятій хатинці.IMG_256

  1. Дайте відповідь: «Хто зараз хоче гіркого перцю?» (Ніхто), «Що може тебе зупинити перед досягненням мрії?» (Ніщо).

Такі займенники завжди щось заперечують, відгадайте, як їх звуть? (Заперечні). До них належать: ніхто, ніщо, ніякий, нічий, ніскільки і т.д. Заперечні

займенники живуть у IMG_256

шостій хатинці.

  1. Скажіть, чий клас найкращий? Чий цей батько ? (Мій, наш, їхній).

Такі займенники завжди вказують на приналежність предмета певній особі, тому називаються присвійними. До них належать: мій, твій, наш, ваш, їхні, свій, його, її. Присвійні IMG_256займенники знаходяться в сьомій хатинці.

  1. Дайте відповідь на запитання із займенником, що вказує на близькість чи віддаленість предмета від мовця: «Який тобі потрібен підручник?» (Цей, той), або на кількість предметів: «Скільки школярів було на тому святі?» (На тому святі було стільки школярів, скільки вміщав майданчик).  

Такі займенники вказують на предмет, ознаку або кількість предметів, а тому називаються  вказівними. До них належать: той, цей, такий, стільки. Вказівні

займенники оселилисяIMG_256 у восьмому будиночку.

  1. Дайте відповідь на запитання із займенником, якщо всі присутні мають однакову думку: «Хто з вашого класу хотів би вирушити у мандрівку?» (Весь клас, всі).

Такі займенники вказують на узагальнену ознаку й використовуються як означення, тому їхня назва – означальні. До них належать: весь, всякий, кожний, сам, самий, інший. Означальні займенники сховалися в  дев’ятій хатинці. IMG_256

Це остання хатинка в нашій казковій країні. Подивіться та запам’ятайте всіх її мешканців. Докладніше з кожним розрядом та його особливостями ми будемо знайомитися на наступних уроках.

Після пояснення кожного розряду розгортаймо зошит на стр.85. Лінгвістичні ігри ( переходимо за QR-кодом .Розряди займенників. До уроку 8.)

!!!!! Тепер дбаймо про очі. Вправа для покращення зору .Повторюймо за учителем.

Кожна самостійна частина мови  виконує синтаксичні ролі. Чи змінюються за відмінками? Числами, родами? Цікаво? Які ролі ? Щоб дослідити це питання , я вас розміщу в різні сесійні зали, розділивши на 4 групи. Кожна група виконує завдання, яке розміщено у чаті.

1, 3 групи. Завдання. Підкреслити займенники в реченнях, визначивши їх синтаксичну роль.

  1. Я учень 11 ліцею.. 2. Мені подарували книжку. 3.Ти велична і проста. 4.Моя матуся найкраща.  Він наш.
  2. Якими членами речення є займенники?  Який другорядний член не згадується?

2, 4  групи .Завдання . Перед вами таблиця розрядів займенників. 1.Поставте в родовому відмінку особові займенники. 2.Підберіть до Я займенник у множині ( я виконую, а думаємо (хто?).... До ти -? Він, воно, вона. А у множині? Виконують (хто?)....  Займенник Який поставте у жіночому роді, у середньому. Робимо висновок, що займенники змінюються за ...1)...2).... 3) мають ....( але не всі).

Учні досліджують і  роблять висновок, озвучують висновки.

  1. Первинне закріплення набутих знань, умінь і навичок.

Самостійна робота. Гра «Спіймай займенники».  Завдання 5 на стр. 24. Зошит 3-4. Текст про Марію Примаченко

  1. Узагальнення і систематизація.

Що нового відкрили для себе на уроці?

“Незакінчене речення”

 Займенник - це.....

Його ознаки....

Має 9..., які ми розмістили в...

Від іменника відрізняється тим...., а спільне....

Я, ти, ми, ви - це ....займенники (особові).

Цей, той, такий -це ....(вказівні).

 

  1. Підсумок (рефлексія).
  •          Метод візуалізації. Створімо і розгляньмо  “Хмару слів” «Займенник» й згадаймо, про що ми дізналися сьогодні на уроці? (Займенник, морфологічні особливості,синтаксична роль, 9 розрядів) Copy of Word Cloud
  •          Що найбільше  сподобалося  вам на уроці, який вид роботи?  Чому? Чи справдилися ваші очікування від уроку? Чи змінився ваш настрій ? Який я котик  зараз?Яки ти котик сьогодніScreenshot_1IMG_256

7.Домашнє завдання та інструктаж щодо виконання. Спочатку вивчити теоретичний матеріал, повтори розряди займенників на стр. 27. Потім лише виконуйте впр. 2. У вправі 3 поставити розділові знаки між підметом і присудком , для цього необхідно знайти й виділити відповідними позначками головні члени речення. Якщо буде час і бажання , вас чекає лінгвістична гра. Скористайся QR-кодом на стр. 27 зошит3-4.

Виконати домашнє завдання до уроку 8.стр. 27.Вивчити теоретичний матеріал.

 

 

 

 

Додаток 1

 

.IMG_256

Додаток 2

 

IMG_256

 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_256

 

 

Яки ти котик сьогодніScreenshot_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

docx
Додав(-ла)
Попова Т. В.
Додано
11 січня
Переглядів
118
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку