Тема. Земля – наш дім.
Мета. Розширити уявлення дітей про довкілля.
Ознайомити із заходами щодо відтворення і збереження природи.
Розвивати спостережливість, уміння аналізувати, робити висновки,
мислення, уяву.
Виховувати любов і дбайливе ставлення до природи, бажання захищати
її і примножувати.
Обладнання: відеоролик, тематичні малюнки,кольорові олівці, клей, плакат – розмальовка , цеглинки LEGO.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань та вмінь.
Освітні галузі: природнича, технологічна, мовно – літературна.
Хід уроку
I.Організація класу.
1. Привітання. Психологічне налаштування на урок.
Весела пісенька дзвіночка Ми помандруєм в світ цікавий,
Покликала вас на урок. Що всі природою зовуть…
Я бачу ваші милі личка Та лиш кмітливість і увагу
І очі з безліччю думок. З собою взяти не забудь!
2. Вправа «Синоптик»
- Яка зараз пора року?
- Який місяць весни триває?
- Що ви можете сказати про його назву?
- Який сьогодні день?
- Яке число?
- Які зміни в природі ви помітили, коли крокували до школи?
- Що вас найбільше вразило? Чому?
3. Робота з календарем погоди.
II.Актуалізація опорних знань.
Перед дітьми стоїть глобус.
- Подивіться, будь ласка, що нового з’явилося в мене на столі.
- Так, це глобус.
- А що таке глобус?
- Які кольори на ньому переважають?
- Що означає кожен колір?
- Подивіться уважно на ілюстрацію і скажіть, якою б ви хотіли бачити нашу планету.
III.Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
IV.Робота над темою уроку.
1.Стратегія «Входження в картину».
- Подивіться на ілюстрацію.
- Кого ви бачите на ній?
- Де знаходяться діти?
- Назвіть об’єкти неживої природи. Живої природи.
- Чи можна цих дітей назвати друзями природи? Чому?
- Обгрунтуйте свою відповідь.
-Як діти на картині шкодять природі?
2. «Мозковий штурм»
- Як ви розумієте вислів – «Будь природі другом!» ?
- Світ навколо нас дуже привабливий і цікавий. Ми живемо в ньому, немов у рідній домівці, бо ми теж частинка цієї природи. А щоб нам тут було затишно і добре, потрібно поводитися мудро, оберігати природу нашої планети, бо без неї ми не зможемо жити. Заповідь, якою повинні користуватися люди, добре висловлена в казці Антуана де Сент-Екзюпері «Маленький принц» : «Є таке правило : прокинувся вранці, умився, опорядився – і відразу приведи до ладу свою планету.» 3.Руханка «Екологічна хвилинка».
- Якщо ти не збираєш великих букетів у лісі – плесни у долоні над головою.
- Якщо ти милуєшся красою природи – розведи руки в сторони.
- Якщо ти ніколи не залишаєш сміття у лісі – тупни ногою.
- Якщо ти хочеш більше знати про природу навколо тебе – підніми праву руку.
- Якщо ти допомагав тваринам – простягни руку вперед.
- Якщо ти переконаний, що людині треба піклуватися про природу – простягни руки своїм сусідам.
- Як ви дружно взялися за руки, так ми і будемо берегти природу.
4. Робота в групах.
Кожна група отримує по одному малюнку.
Завдання: скласти розповідь про те, якої шкоди завдала людина природі і як запобігти цьому.
5. Презентація роботи груп.
V.Узагальнення і систематизація знань.
1.Гра «Можна – не можна.» (Використання цеглинок LEGO.)
* Саджати квіти, рослини.
* Ламати гілки дерев.
* Охороняти рідкісні рослини.
* Рвати багато квітів.
* Берегти молоді рослини.
* Збивати гриби ногами.
* Обгороджувати мурашники.
* Ловити метеликів, жаб.
* Підгодовувати птахів.
* Залишати сміття на місці відпочинку.
* Милуватися красою природи.
* Руйнувати гнізда птахів.
2. Колективна робота . Створення плакату «Планета посміхається».
У кожного учня – частинка розмальовки. Діти розфарбовують свою частинку, а потім «збирають» плакат докупи і приклеюють на ватман.
- У квітні всі мешканці нашої планети відзначають свято –День Землі.
- В цей день вони роблять багато корисних справ, щоб зберегти наше довкілля.
- А ми з вами на уроці створимо плакат, на якому наша планета буде посміхатися. І нехай так буде завжди!
VII.Підсумок уроку . Рефлексія.
Вправа «Аукціон».
Учні озвучують свої висновки щодо охорони і збереження природи на нашій планеті. Діти доповнюють одне одного. Той, хто назве твердження останнім, а решта не зможуть доповнити, виграє.