Мета. Закріпити знання про букву Щщ, звукосполучення [шч],[шч']; удосконалювати вміння виконувати звуко–буквений аналіз слів, повторити назви місяців, співвіднесення їх до кожної пори року. Ознайомити учнів з буквами «Ф», «ф» (еф) та їх звуковим значенням; відпрацювати артикуляцію звуків [ф], [ф'], розвивати активний словник учнів, усне мовлення, виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій.
Обладнання. Предметні малюнки, малюнки – символи пір року, картки з надрукованими назвами місяців; предметні малюнки із зображенням людей різних професій; вазони фікуса, фіалки, фуксії.
Вчитель - Чеховська Галина Павлівна
1 клас
Тема. Звуки [ф], [ф’]. Позначення їх буквами «Ф», «ф» (еф). Робота над правильним артикулюванням і вимовою звука (ф).
Мета. Закріпити знання про букву Щщ, звукосполучення [шч],[шч’]; удосконалювати вміння виконувати звуко–буквений аналіз слів, повторити назви місяців, співвіднесення їх до кожної пори року. Ознайомити учнів з буквами «Ф», «ф» (еф) та їх звуковим значенням; відпрацювати артикуляцію звуків [ф], [ф’], розвивати активний словник учнів, усне мовлення, виховувати шанобливе ставлення до людей різних професій.
Обладнання. Предметні малюнки, малюнки – символи пір року, картки з надрукованими назвами місяців; предметні малюнки із зображенням людей різних професій; вазони фікуса, фіалки, фуксії.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
Привітання вчителя до дітей
Доброго ранку моїм дітям чудовим!
Щиро бажаю міцного здоров’я!
В праці навчальній уваги, натхнення,
Нове і цікаве відкривати щоденно!
Відповідь учнів
Доброго ранку класу просторому,
Друзям хорошим,
Моїй рідній школі!
Доброго ранку сонечку ясному,
Людям всім добрим і всьому прекрасному!
На березах з’являються сережки, тече березовий сік.
ІІ. Повторення та закріплення вивченого.
-Яку букву ми вивчили на минулому уроці?
-Чим вона особлива? (Позначає два звуки)
-Які скоромовки з буквою «щ» пам’ятаєте?
1.Діти розповідають скоромовки:
Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику,
Мені каша, тобі борщ,
Щоб рясніший ішов дощ!
Щиглі в кущах пищали,
Щоранку сповіщали:
В кущах вітрище свище,
Гуляє морозище!
2.Читання слів
Книжковий гробачок з’їв букву щ. Прочитайте слова з нею:
…астя …ока …ука …ітка ви…е …иро пи…ить …щебетати
…ільний …ілина … щедрий
Батьків…ина Вітчизна
-Що спільне у словах? (щ)
- Яке слово виняток?
- Чому воно тут записане? (Близьке за значенням до Батьківщина)
- Про що ми читали на попередньому уроці?
- Назвіть усі пори року.
3. Розповідь про місяці року.
- Хто вивчив загадки про пори року?
(виходять на середину, розказують загадки, усі решта хором відповідають)
Виберіть ту дівчинку, вбрання якої відповідає даній порі року.
4. Квадратний кросворд.
Знайди слова
щука
щ |
і |
т |
к |
а |
у |
щ |
о |
с |
ь |
к |
д |
о |
щ |
і |
а |
я |
к |
щ |
о |
т |
к |
у |
щ |
і |
щітка
щось
дощі
кущі
якщо
Висновок - Треба бути дуже пильним із буквою щ, завжди пам’ятатаи про неї, не писати шч.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Вірш. Виділення слів зі звуком (ф).
Виділіть слова із звуком Ф із вірша:
2. Артикуляція звука (ф).
Які органи беруть участь у вимовлянні звука ф? (Нижня губа притиснена до верхніх зубів.)
Чи зустрічає повітря перешкоду?
Який звук за звучанням? (глухий.)
Якщо подати голос, вийде дзвінкий приголосний В. Вимовте.
На що схожа буква ф? Послухайте, як про це написано у вірші?
ІV.Фізкультхвилинка
Федір ходить - руки в боки,
Отже вивчив всі уроки.(На дошці малюнок хлопчика - руки в боки, ключа.)
3.Гра «Впіймай звук ф» (оплесками)
З вірша: Фламінго грають у футбол,
Іде фінальний матч.
От-от заб’ють фінальний гол –
Влетить в ворота м’яч.
4. Словникова робота.
Фінал - кінець, завершення (походить з італійської.)
Фінальний матч – заключна зустріч у спортивних змаганнях, коли визначають переможця.
Фазан – великий промисловий птах ряду курячих з яскравим оперенням.
Фламінго – дуже красивий птах з довгою вигнутою шиєю і довгими ногами. Рожеві фламінго занесені до Червоної книги. (Показую малюнок фламінго.)
А про яку відому і популярну гру говориться в обидва віршах? ( Фото А.Шевченка.)
5. Вірш.
Послухайте віршик про двох дівчаток. Як їх звати?
Фікус, фуксію, фіалку
Вдома виростила Галка.
Флокси, флокси на фланелі
Фартушок зацвів у Нелі.
V.Закріплення вивченого.
1.Робота в парах «Утвори нове слово» (роздаю букви, склади)
Фе,кА тан, фон кус, фо ф і н а л ш о ф е р
Ф е р м е р ф у т б о л ф а р т у х
У групах (пари повернулися обличчям до обличчя) скласти речення із утвореними словами. Виступає один член групи.
2.Робота з Букварем.
Читання слів з буквою ф (с. 126-127 букваря).
Розгорніть букварі, роздивіться малюнки і звукові схеми біля них.
«Розшифруйте » звукові схеми слів.
(Учні з’ясовують і доводять, що схеми, подані до слів Фіалка, фазан, фрукти, уточнюють місце знаходження в них звуків {Ф}, {Ф’}.
Учні читають слова в кожному стовпчику уголос.
Вибіркове читання.
Прочитайте слова, що починаються з великої букви Ф. Що вони означають? (Імена людей, жіноче і хлоп’яче.)
3. Тренувальні вправи.
Учитель перевозить вантажі.
Лікар навчає.
Шофер лікує.
Фермер доглядає.
4.Вірш:
Зустрівши букву С в четвер,
Взяла під руку буква Р
І повела на фіззарядку.
Я загадаю вам загадку:
Як зветься буква ця малята?
Ф
Чи робите ви вранці фіззарядку?
5.Загадки.
Розгадайте загадки, відповіді яких починаються буквою Ф
Має гарні жовті вічка
Й фіолетову спідничку.
Запах ніжний і духмяний
Наповняє ліс весняний.
На стадіоні шум і гам-
Уболівальники зібрались там.
Усі очікують із нетерпінням гол.
Захоплююча гра…
Він усіх фотографує,
Фотографії друкує.
Як ми можемо назвати
Цю професію малята?
Дивний птах з рожевим пір’ям,
Наче мальва на подвір’ї.
На ногах тонких та рівних,
Має назву птах…
VІ. Підсумок уроку.
Із літер – намистинок
Складаємо слова.
І мова з уст дитячих
На цілий світ луна.
Чарівна, ніжна, мила,
Казково- колискова,
Співуча, мелодійна
Українська наша мова.
Отож, учіться, діти,
В добу таку чудову.
Із намистинок - літер
Складайте нашу мову!