Мета.
Повторити, систематизувати та узагальнити вивчений матеріал; продовжувати навчати учнів планувати і проводити досліди, пояснювати їхні результати; розширити кругозір учнів; показати зв'язок фізики з життям; виховувати почуття колективу, уміння діяти узгоджено; розвивати творчі здібності учнів, логічне мислення, пам'ять, комунікабельність та самостійність, уміння швидко приймати рішення, кмітливість, винахідливість, інтерес до фізики, повагу до вчителя і своїх товаришів, відповідальність за доручену справу, вміння допомагати другові; прищеплювати почуття взаємоповаги та взаєморозуміння; заохочувати до читання додаткової літератури; активізувати самостійну діяльність учнів; навчати грамотно висловлювати свою думку, усну мову; виховувати в учнів цілеспрямованість та впевненість у собі; формувати і розвивати вміння розв’язувати задачі на розрахунок сили струму, напруги, опору, заряду.
Тип уроку.
Узагальнення, систематизація знань.
Форма проведення уроку.
Урок – змагання.
Обладнання уроку.
Картки із завданням (додаток№1, 2, 3, 4); обладнання для експериментів (джерело живлення, з’єднувальні провідники, резистори, реостати, амперметр, вольтметр, ключ).
План уроку.
І. Вступне слово вчителя.
ІІ. Творча частина.
ІІІ. Розв’язування задач.
ІV. Підсумки уроку.
Хід уроку.
І. Вступне слово вчителя.
Вчитель.
Нам в ХХІ столітті важко уявити собі життя без використання електричного струму. Він живить радіоприймачі, телевізори й магнітофони, комп’ютери та різні побутові прилади. Тільки уявіть собі, яким було б наше життя без електричного струму!
Ми ознайомилися із трьома фізичними величинами: силою струми, напругою та опором. А також встановили зв'язок між ними.
Ознайомилися із електричними явищами, які оточують нас
І тому сьогоднішньому уроці ми всі разом повторимо, узагальнимо і систематизуємо знання з теми: «Електричні явища. Закон Ома». А щоб було цікаво проведемо наш урок у вигляді змагання.
Перший етап – творча частина. На цьому етапі ми проведемо різні конкурси.
Другий етап – розв’язування задач.
Третій – підсумок.
Перш ніж розпочати наш урок я пропоную розділися на дві команди.
Проводжу техніку безпеки.
(учні розписуються у журналі з техніки безпеки)
Переходимо до творчої частини.
ІІ. Творча частина.
Кожна команда одержує завдання. Максимальна оцінка 10 балів.
Хоч наш урок – усього гра,
А скільки пристрасті й бажання.
Учасники, вам до бар’єру час настав.
Бажаю впоратися із завданням.
Завдання
(додаток №1)
1 команда
Визначити силу струму на різних ділянках електричного кола.
Обладнання.
Джерело живлення, з’єднувальні провідники, амперметр, два резистори, ключ.
План виконання.
2 команда.
Визначити напругу на різних ділянках кола.
Обладнання.
Джерело живлення, з’єднувальні провідники, вольтметр, два резистори, ключ.
План виконання.
2. Конкурс «Аукціон»
Свої знання у бій візьміть,
На аукціон сюди прийдіть.
Перемогу здобути те ви,
Коли будете працювати разом усі!!!
У конкурсі беруть участь команди. Вчитель ставить лот, починаються торги. Та команда, яка більше назве фізичних властивостей лоту отримує додаткові бали.
Приклад.
Лот резистор
Фізичне тіло, виготовлене із металу, призначення – створення опору, в коло під`єднується послідовно, або паралельно.
Лоти:
(додаток №2)
амперметр, вольтметр, резистор, ключ, джерело живлення, з’єднувальні провідники, електроскоп, ебонітова і скляна палочки
3 Конкурс «Віриш – не віриш».
Ширше двері відчиняйте
Логіці й кмітливості.
Естафету передаю
Вашій творчій сміливості.
Вчитель зачитує правильні чи неправильні твердження. Якщо учень згоден, то піднімає ліву руку, якщо не згоден – праву. Тому, хто правильно підняв руку, надається право першому обґрунтувати своє рішення. За правильну відповідь 1 бал.
4 конкурс «Ланцюжок»
Щоб було усе гаразд,
Проявіть старання,
Виконайте дружно всі ви
Наступні завдання.
На картках написані формули. Учні мають у наведеній першій формулі записати пропущені окремі фізичні величини й передати на іншу парту.
Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
(додаток №3)
1 команда 2 команда
1) І=q/*(t) 1) U=А/*(g)
2) U=*/q(А) 2) *=g/t(А)
3) R=pl/*(S) 3) R=*l/S(p)
4) I=U/*( R ) 4) I=*/R(U)
5) *=A/q(U) 5) *=pl/S( R )
5 конкурс «Наздожени лідера» (продовж речення)
Сьогодні у нас змагання
Ви фізиками стали.
Веселі запитання
Повинна я вам задавати.
Правильна відповідь – 1 бал.
ІІІ. Розв’язування задач.
Крім «дурної» сили, друзі,
Ще і розум треба мати.
Вас ніхто не переможе,
Вам кмітливість допоможе!
Картки із завданням.
(додаток №4)
Максимальна кількість балів – 12.
Картка для 1 команди.
Картка для 2 команди.
ІV. Підсумок уроку.
Цікава фізика наука,
З її законами всі ми
В житті стрічаємось повсюди
У повсякденному бутті.
Підводяться підсумки змагання. Команда переможець отримує призи.
( Підсумок уроку проводиться у формі «Інтерв’ю»)
V. Домашнє завдання.
Намалювати 2 електричні схеми;
повторити п.30-35; підготуватися до тематичного оцінювання.
Додаток №1
1 команда
Визначити силу струму на різних ділянках електричного кола.
Обладнання.
Джерело живлення, з’єднувальні провідники, амперметр, два резистори, ключ.
План виконання.
2 команда.
Визначити напругу на різних ділянках кола.
Обладнання.
Джерело живлення, з’єднувальні провідники, вольтметр, два резистори, ключ.
План виконання.
Додаток №2
Додаток №3
1 команда 2 команда
1) І=q/*(t) 1) U=А/*(g)
2) U=*/q(А) 2) *=g/t(А)
3) R=pl/*(S) 3) R=*l/S(p)
4) I=U/*( R ) 4) I=*/R(U)
5) *=A/q(U) 5) *=pl/S( R )
Додаток №4
Картка для 1 команди.
Картка для 2 команди.
НОВОКИЇВСЬКИЙ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНИЙ КОМПЛЕКС «ЗАГАЛЬНООСВІТНІЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД І-ІІІ СТУПЕНІВ – ДОШКІЛЬНИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД» КАЛАНЧАЦЬКОЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Урок – змагання.
8 клас
Вчитель фізики
Шушковська О.А.