Урок-змагання з фізики "Узагальнення і систематизація знань"

Про матеріал

У відведеному місці обладнують торговельні лавки, де учні «продаватимуть» рівневі завдання. Завдання

І рівня - ОДИНА ІІ рівня – ДВІ ІІІ рівня – ТРИ умовних гривні.

Учасники замовляють 3 завдання: всі з І рівня або всі з ІІ рівня; або всі з ІІІ рівня або І, ІІ, ІІІ рівнів і т. д. і виконують їх.

Відповідь записують на аркушах із завданнями.

Через 1 хв. відповіді здаються для оцінювання.

За правильну відповідь команда отримує відповідну кількість

Перегляд файлу

Тема: Конкурс «Фізичний ярмарок»

Мета:

дидактична: повторити, узагальнити та поглибити знання учнів з шкільного курсу фізики;

розвивальна:розвивати логічне мислення, комунікативні здібності учнів, активізувати пізнавальні інтереси, розширювати політехнічний кругозір учнів;

виховна: виховувати інтерес до вивчення фізики та відповідальне ставлення до дорученої справи, прищеплювати почуття любові і гордості, поваги й пошани до видатних фізиків.

Обладнання: портрети вчених, сигнальні картки, презентація Конкурс «Фізичний ярмарок» конверти із завданнями, ноутбук, 3 склянки, папір, плакати із зображенням різних фізичних приладів.

Форма проведення: інтелектуальна гра.

 

Хід заходу

 

В. Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!

     Господарі й гості, ви нас не минайте!

            На ярмарок  прошу гуртом, поодинці!

            Чекають на вас тут чудові гостинці!

  На ярмарку нашім веселім,  багатім

Є чим дивуватись  і є що придбати!

           Тут щедрі дарунки із саду, городу,

           Тут пісня і  жарти усім в нагороду.

Тут речі умільців, ні з чим не зрівнянні -

Барвисті стрічки, рушники вишивані.

      Мерщій на ярмарок усі поспішайте!

      Купуйте, торгуйтесь ,  милуйтесь і грайте!

 

Традиційно в Україні  збирання врожаю закінчується  ярмарком Люди з’їжджалися на ярмарок як на велике свято, своєрідну виставку та видовище. Сьогодні  ярмарок – фізичний!

 

  • Фізика — слово дзвінке і разюче:

В ньому хмаринка і сонце палюче,

Все, що літає, дзвенить і блищить,

Плаває в водах, холоне, кипить.

На всі боки озирнись

І уважно подивись,

Ти побачиш тоді враз

Фізику навколо нас!

 

  • Незалежно від настрою, а тим більше моди

Фізика вивчає різні явища природи

Механічні, звукові, теплові і світлові

Магнітні і електричні - явища фізичні

На основі спостережень, дослідів, законів

Ця наука полонила серця мільйонів.

 

  • Залишивши уроки, і кабінет, і клас,

    Вітає  фізика сьогодні  в залі вас!

Наші команди  чекають на  змагання.

Для них сьогодні фізичні запитання.

        Запитання є серйозні, а є й жартівливі.

        Тож будьте ви уважні і будьте ви  кмітливі.

 Не поспішайте відповідь давати навмання.

Нехай допомагають вам розум і знання.

        А швидко щоб проходили гри нашої моменти ,

        Нам допомагатимуть журі і асистенти.

 

(Представлення команд та журі)

Для участі запрошуємо дві команди, сформовані з учнів класу. Просимо зайняти місця.

 

Ярмарок… Чого тут тільки немає! Тут треба бути уважним і кмітливим.

А ось і перша лавка.

 

 

 

Правила гри:

У відведеному місці  обладнують торговельні лавки,  де учні  «продаватимуть»   рівневі завдання.  Завдання

 І рівня - ОДИНА₴ ІІ рівня –  ДВІâ‚´   ІІІ рівня – ТРИ â‚´.

Учасники замовляють 3 завдання: всі з І рівня або  всі з ІІ рівня; або всі з  ІІІ рівня або І, ІІ,  ІІІ рівнів і т. д. і виконують  їх.

Відповідь  записують   на аркушах із завданнями.

 Через 1 хв.  відповіді здаються для  оцінювання.

За правильну відповідь команда отримує відповідну кількість ₴

 

Пропонуємо   «дрібнички» - запитання для розминки.

 

 

 

                 Лавка «РІЗНОМАНІТНІ  ДРІБНИЧКИ»

 

 

І

Скільки секунд в одній годині?

Відповідь: 3600

І

Скільки метрів в одному    сантиметрі?

Відповідь: 0,01м

ІІ

Найбільше  відхилення математичного маятника від положення рівноваги

Відповідь: Амплітуда

ІІ

Одиниці  вимірювання періода обертання в системі  СІ

Відповідь:   с

ІІІ

Він не польовий, а кухонний, він не збирає зерно, а подрібнює овочі та фрукти.

Відповідь: Кухонний комбайн

ІІІ

Яку відстань подолає велосипедист за 20 хв., якщо рухатиметься зі швидкістю 12 ?

 

Відповідь: 4 км

І

Домашній міні-хліб завод.

Відповідь: Хлібопічка

І

Які одиниці вимірювання питомої теплоємності речовини?

Відповідь:Дж/кг 0С

ІІ

У водія автомобіля  дві сестри. Відомо що  в сестер немає брата. Чи можливо це?

Відповідь: водій - жінка

ІІ

На одній шальці терезів лежить гиря масою 2 кг і пів цеглини, а на другій – цеглина. Терези перебувають у рівновазі. Знайдіть масу цеглини.

Відповідь: 4 кг

ІІІ

У  ванну налили 60 л водиза температури 100С. Скільки літрів води за температури1000С потрібно налити у  ванну, щоб температура води вній становила 25 0С? масою ванни знехтуйте.

Відповідь:14 л

І

Miсцe, де Архімед сказав «Еврика!».

Відповідь: Ванна

І

Його назва перекладається як «далекий звук».

Відповідь: Телефон

 

Вчитель. Просимо журі оцінити відповіді команд.

 

 

 

 

 

 

Лавка «Теоретична»

 

І

На якому явищі ґрунтується засолювання огірків?

Відповідь: Дифузія.

І

 Рух, коли задникові проміжки часу , тіло проходить однакову відстань називають…

Відповідь:   Рівномірний

ІІ

Знайдіть зайве: Швидкість, час, відстань, кілограм

Відповідь:кілограм

ІІ

Чи належить до фізичних явищ жовтіння листя рослин?

Відповідь: Hi.

ІІІ

«Збирачі формул» Завдання:вибрати правильні формули.

 

  • Відповідь:

ІІІ

Тіло зі сталою швидкістю рухається рівномірно і проходить шлях        Чому дорівнює час руху?

  • Відповідь:

І

У якому чайнику швидше закипить вода: у новому чи старому, на стінках якого є накип?

Відповідь:  У новому

І

Чому м'яч, кинутий вертикально вгору, падає на землю?

Відповідь: Явище тяжіння.

ІІ

.До яких явищ природи належить блискавка?

Відповідь: До електричних.

ІІ

Чому не можна гасити нафту, що горить, водою?

Відповідь:  Нафта має меншу густину.

ІІІ

«Збирачі формул» Завдання:вибрати правильні формули.

 

  • Відповідь:

ІІІ

Речовина завжди займає весь об’єм посудини і не має власної форми. Це …

Відповідь: газ

І

Як взаємодіють між собою однойменні заряди?

Відповідь:Відштовхуються.

І

Навіщо в ожеледицю шляхи посипають піском?

Відповідь: Щоб збільшити силу тертя

ІІ

Явище збереження швидкості, коли на тіло не діють інші тіла.

Відповідь: Інерція.

ІІ

 

Відповідь:

ІІІ

«Збирачі формул» Завдання:вибрати правильні формули.

 

  • Відповідь:

ІІІ

Для визначення швидкості світла у речовині достатньо визначити … цієї речовини.

Відповідь:показник заломлення

І

Чому важко втримати живу рибу в руках?

Відповідь: Через малу силу тертя.

І

До яких явищ належить затемнення Сонця?

Відповідь: До світлових.

ІІ

На якому явищі ґрунтується робота трансформатора?

Відповідь: Явище електромагнітної індукції.

ІІ

Видиме випромінювання.

Відповідь: Cвітло.

ІІІ

«Збирачі формул» Завдання:вибрати правильні формули.

 

  • Відповідь:

ІІІ

При посіві насіння грунт

ущільнюють гладким котком. Це пов’язано з …явищем

Відповідь:капілярним

Вчитель. Журі оцінює відповіді команд. (оголошення результатів)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Лавка «ЕКСПЕРЕМЕНТАЛЬНА» .

 

 

І

Прилад для вимірювання маси тил.

Відповідь: Терези.

І

Який вимірювальний прилад носить при co6i більшість людей?

Відповідь: Годинник.

ІІ

Прилад для вимірювання швидкості?

Відповідь:спідометр

ІІ

 

Що це за прилад? Яку фізичну величину ним визначають?C:\Users\User\Desktop\фото1\depositphotos_16279431-stock-photo-roulette-measuring-meter-instrument-measuring.jpg

Відповідь: рулетка, довжину

 

ІІІ

 Три склянки й аркуш паперу

Завдання. три склянки й аркуш з учнівського зошита.

Запитання.  Як  можна покласти аркуш, щоб він витримав склянку?

 

Пояснення явища. Якщо з аркуша зробити гармошку, у нього заявляться ребра жорсткості, які значно збільшують міцність i жорсткість конструкції. Також можна скласти аркуш у вигляді трубки або двох трубок.

ІІІ

З даних предметів  виберіть ті які допоможуть визначити об’єм  горошини

  • Відповідь:

І

Яка будова калориметра?

Відповідь: алюмінієвий і пластмасовий циліндри.

І

Прилад для визначення ступеня нагрітості тіл

Відповідь: . Термометр

ІІ

Яку величину вимірюють мензуркою?

Відповідь: Об'єм.

ІІ

C:\Users\User\Desktop\фото1\Без названия (2).jpg Що це за прилад?

Відповідь: калориметр

ІІІ

 Яйце й посудина з вузьким отвором

Завдання. Відварене очищене яйце необхідно розташувати всередині посудини з вузьким отвором, при цьому воно повинно залишитися цілим. (Аркуш паперу підпалити і проштовхнути через отвір Щойно аркуш згасне, потрібно закрити отвір яйцем вузьким кінцем донизу.)

Запитання. Чому аркуш паперу гасне в посудині? Чому яйце втягується всередину посудини?

 

 Пояснення явища. Тому що в посудині зменшується концентрація кисню. Яйце потрапляє під дію різницю тисків.

 

ІІІ

З даних предметів  виберіть ті які допоможуть визначити

  • Відповідь:

І

Чим вимірюється сила струму в колі?

Відповідь: Амперметром.

І

Прилад для вимірювання електричного опору

 

Відповідь: . Омметр.

ІІІ

З даних предметів  виберіть ті які допоможуть визначити

  • Відповідь:

І

Перший годинник людства.

 

Відповідь: Сонячний

І

Прилад для вимірювання артеріального тиску.

Відповідь: Тонометр.

ІІ

Що вимірюють електролічильником?

Відповідь: Роботу електричного струму.

ІІІ

З даних предметів  виберіть ті які допоможуть визначити

  • Відповідь:

 

Лавка   « Дослідницька»

 

І

7

Чому небезпечно підходити до дерев під час грози

 

Відповідь: щоб не вбило блискавкою

І

7

Визначте межі вимірювання, ціну поділки шприца C:\Users\User\Desktop\фото1\Без названия.jpg

Відповідь:5 мл ,   0,2мл

ІІ

7

Давньогрецький учений, який увів  термін «фізика».

Відповідь: Аристотель.

ІІ

7

Створив періодичну систему хімічних елементів.

 

Відповідь:

Д. I. Мендєлєєв.

ІІІ

7

Кому належать слова: «Але ж вона все одно обертається»?

Відповідь: Г. Галілею.

ІІІ

7

 

Відповідь:

І

8

Чому в закритій посудині вода нагрівається швидше, ніж у відкритій

 

Відповідь: відбувається менше випаровування

 

І

8

Як змінюється температура кипіння рідини, якщо швидко сходити на гору

Відповідь: зменшується

ІІ

8

Чому після прання білизну висушують у розгорнутому вигляді

Відповідь:  щоб збільшити площу поверхні випаровування

ІІ

8

На його честь названо одиницю вимірювання енергії.

Відповідь:

Дж. Джоуль.

ІІІ

8

Визначте межі вимірювання, ціну поділки мензурки C:\Users\User\Desktop\фото1\Без названия (1).jpg

Відповідь: 50мл ,  5мл

ІІІ

8

 

Відповідь:

І

9

Чому гострим ножем легше різати?

Відповідь: коли ріжеш гострим ножем, то виникає більший тиск

І

9

Чому іржавою голкою важче шити?

Відповідь: внаслідок більшої сили тертя

ІІ

9

Якому вченому за легендою впало на голову яблуко?

 

Відповідь: І. Ньютону.

ІІ

9

На його честь названо міст у Києві

Відповідь: Є. Патон.

ІІІ

9

З кінця 17–початку 18 століття почалася та фізична наука, яка є основою природознавства, техніки, та нових супертехнологій.

 Ім’я того, завдяки кому фізика набрала справжнього наукового характеру –

 

Відповідь: Ісаак Ньютон.

ІІІ

9

Визначте межі вимірювання, ціну поділки спідометра C:\Users\User\Desktop\фото1\200px-Tachometer_service_oil.jpg

Відповідь:220км/год, 5км/год

І

10

Чому гуска виходить із води сухою?

Відповідь: бо її пірʼя вкрите шаром жиру

І

10

Чому утворюється роса?

 

Відповідь: внаслідок різкого зниження температури пара у повітрі конденсується.

ІІ

 

10

Як можна швидко вдвічі збільшити тиск, який чинить людина на підлогу

 

Відповідь: стати на одну ногу

ІІ

 

10

Biн уперше вигукнув «Еврика!».

 

Відповідь: Архімед.

ІІІ

 

10

Французький фізик, військовий інженер, який встановив закони електричної та магнітної взаємодії.

Відповідь: Ш. Кулон.

ІІІ

 

10

Визначте межі вимірювання, ціну поділки C:\Users\User\Desktop\фото1\chem-otlichaetsya-ampermetr-ot-voltmetra.jpg

Відповідь:30А,  1А

 

Лавка «РОЗВАЖАЛЬНА»

Вчитель . Наступний етап – конкурс казкарів.

Завдання: переробити народну казку або ії фрагмент, включаючи в неї за змістом 10 ключових слів - фізичних термінів (7-10 хв.). Максимальна оцінка за казку – 5₴

Виходять по одному «казкарю» від кожної команди та витягують картку з назвою казки та ключовими словами.

Казка1. Про ріпку.

Ключові слова: прискорення, інертність, маса, рівнодіюча сили, явище інерції, тертя, матеріальна точка, сили тертя спокою, швидкість.

Казка2. Про колобка.

Ключові слова: густина, криволінійна траєкторія, механічна енергія, внутрішня енергія, вага, сила тяжіння, інерція, інертний, координата, прискорення.

Виступи казкарів.

Вчитель. Просимо журі оцінити відповіді команд.

 

 

 

Вчитель. Просимо журі оцінити відповіді команд.

Підсумки. Нагородження переможців.

 

Вчитель. Ось і закінчився наш конкурс, журі підбили підсумки і готові їх оголосити.

(Оголошення підсумкових результатів, нагородження переможців).

 

Ведучий. Вітаємо переможця. Дякую за участь у нашій грі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Турнірна таблиця

 

І команда

ІІ команда

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

 

 

 

 

8

 

 

 

 

9

 

 

 

 

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´  

 

 

ДВІâ‚´

 

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

ДВІâ‚´

 

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ â‚´

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

П’ЯТЬ₴

 

 

 

ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

ОДНА₴

 

 

 ОДНА₴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Пов’язані теми
Фізика, Розробки уроків
Додано
10 червня 2021
Переглядів
366
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку