Конспект уроку-змагання з математики для учнів 4 класу з теми: “Знаходження числа за його дробом. Знаходження дробу від числа. Порівняння дробів. Порівняння іменованих чисел. Обчислення значень виразів із буквами. Розв’язування рівнянь і задач”. ( За підручником Н. Листопад )
Мета: формувати вміння знаходити ціле число за його дробом та дробу від числа; вправляти в порівнянні іменованих чисел, в обчисленні виразів із буквами , розв’язувати задачі та рівняння; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики; виховувути почуття відповідальності за успіх команди, старанність, турботливість.
Обладнання: маршрутна карта і три прапорці різного кольору, медалі, ілюстрація до зада, роздатковий матеріал, таблиця балів.
Хід уроку
Вас вітає математика!
Ігри, приклади, задач і- все для вас!
Побажаю вам кмітливості,
За роботу, в добрий час!
- На уроці математики ми проведемо змагання між трьома рядами. Назвемо команди “Туристи”, “Мандрівники“, “Дослідники“. Усі команди мандруватимуть маршрутом, позначеним на карті. Рух кожної команди будемо відмічати прапорцем: “Туристів”- зеленим; “ Мандрівників”- синім, “Дослідників”- жовтим. Учитель прикріплює прапорці на початку маршруту. Зараз ми всі перебуваємо на півострові Швидких обчислень. Закінчиться наш маршрут біля озера Нагород. Швидкість просування команди за маршрутом залежатиме від швидкості і правильності виконання математичних завдань її учасниками. Команда, яка швидше добиреться до озера, буде нагороджена медалями. Тож починаймо.
1. Команди на вітрильних човнах прямують до острова Дробового, але немає попутного вітру. Для того, щоб напнути вітрила, команди повинні виконати усні обчислення. Дошку розділено на три частини, для кожної команди. Учитель зачитує завдання № 238. Відповідь до кожного завдання представники команд записують на своїй частині дошки. Діти виходять один за одним, так, як сидять за партами.( 200 г, 600 кг, 30 м ).
Удосконалення вмінь знаходити число за його дробом або дріб від числа. Виконуємо завдання №239, з кожної команди виходить наступний учень і записує вираз письмово і розв’язує його. Інші діти записують завдання у зошиті і слідкують, щоб їх учасник команди не помилився.
34260 : 2 * 3= 51390
2550 : 5 * 7= 3570
720 : 3 * 10= 2400
40 * 6= 240
Підрахувавши кількості правильних відповідей кожної команди вчитель визначає порядок у якому команди прибули на острів Дробовий: 1-ша, 2-га, 3-я, і записує відповідні числа в таблицю балів, а на карті виставляє прапорці
2. – Зараз наш маршрут проляже вгору проти течії ріки до зупинки у притоці Швидкого Мислення. Щоб успішно пройти цей маршрут, ви повинні виконати тестові завдання. Всі учні отримують картку з тестами. Кожен тест має 4 варіанти відповідей: а, б, в, г. Ви повинні обвести правильну відповідь. Учитель роздає картки з тестами на два варіанти і засікає час 5 хв.
I варіант
а)
; б)
; в)
; г)
.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) 20; б) 60; в) 6; г) 240.
3. Знайти число , якщо
його дорівнює 420:
а) 60; б) 292; в) 4200; г) 2940.
4.
від 1 км дорівнює:
а) 200 м; б) 400 м; в) 40 м; г) 200 км.
II варіант
а)
; б)
; в)
; г)
.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
а) 48; б) 32; в) 144; г) 64.
3. Знайти число, якщо
його дорівнює 180:
а) 20; б) 1620; в) 162; г) 189.
4.
від 1 км дорівнює:
а) 50 м; б) 150 м; в) 400 м; г) 1500 м.
Через 5 хвилин вчитель збирає картки: учні передають їх ззаду наперед. Утворилося 6 купок - у кожній команді 2 варіанти. Вчитель накладає на кожну купку свою картку, на якій помічено розв’язки. Правильні відповіді протикає шилом. Що проходять через усі аркуші. Після чого швидко підраховує кількість неправильних відповідей кожної команди. Команда, у якої найменше помилок, отримує перше місце, і т. д. Результати вчитель відображає на таблиці балів і маршрутній карті. Типові помилки відразу аналізує з учнями.
Щоб набратися сил після швидкого мислення нам необхідно відпочити.
Щоб ніколи не хворіти,
Треба вправи нам робити.
Із-за парт швиденько встали,
Спинки гарно розрівняли,
На носочки піднялись
І до сонця потяглись,
Руки разом опустили
І швидесенько присіли.
Потім встали, руки в боки,
Всі красиво робим кроки.
Назад- вперед прогнулись добре.
Не будем мати ми хвороби…
Вчитель записує на відведених командам частинах дошки номери завдань: № 241, № 242.
Представник кожної команди виходить із підручником до дошки і самостійно записує одне завдання. Порівнює, потім інший учасник з команди і т. д. Решта учнів команд працюють у зошитах і звіряються з дошкою. В залежності від швидкості і якості роботи вчитель визначає місця команд і позначає їх в таблиці балів і на карті.
– Вийшовши з гаю, ми бачимо яр Глибокої думки. Через нього прокладено вузенький місточок. Щоб по ньому пройти, треба бути дуже уважним і виконати завдання № 243 .
( у- 1320): 8, якщо у=2000, у=3280,у=12400.
Учасники трьох команд по черзі виходять до дошки і виконують завдання, інші працюють у зошитах. Правильні результати, отримані найшвидше, вчитель знову оцінює балом, заносить у таблицю.
Учасники трьох команд по черзі виходять до дошки і розв’язують рівняння. Інші діти працюють у зошитах. На карті знову виставляються прапорці у визначеному порядку. Запис у таблицю.
– А тепер командам потрібно якнайшвидше спуститися згори. Для цього необхідно прочитати і вирішити проблему у задачі № 245.
Щоб якнайкраще вирішити проблему працюємо колективно, дружно.
Відповідь: третій магазин отримав 80 кг масла.
Молодці, вчитель всім записує бал.
Підведемо підсумки нашого змагання. Прохання висловитися учасникам про враження від уроку, труднощі і перемоги. Яке завдання вам здалося складним? Над чим ще потрібно попрацювати? За що ви можете себе похвалити?
Вправа “Мікрофон“.