Тема: Значення винаходів у житті людини.
Мета:
Обладнання: мультимедійна презентація, відеозапис мультфільму, аудіо запис тексту, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Уведення учнів у іншомовну атмосферу.
1.1 Привітання.
Інтерактивна вправа «Коло позитиву»
2.2 Фонетична зарядка.
Відеозапис [ ]
3.3 Мовленнєва зарядка.
“Question box”. You see a Question Box. You should pick up a question and answer on it.
Questions
ІІ. Основна частина уроку.
2.1 Повідомлення теми, мети уроку.
Dear pupils! Look here. What can you see ?
Pupils answer (a telephone, a pen, a radio, computers)
Can we live without them? But do you know who invented all this things?
Today on our lesson we ‘ll know who and when invented all this things. Today we are going to speak about inventors and theirs inventions. Also we will develop listening, speaking, reading skills; involved in a group discussion on scientific discoveries and inventions; to extend yours knowledge in the field of science and technology.
2.2 Перевірка домашнього завдання.
Read ex. 4 p.105
Складання запитань P
2.3. Робота в зошитах
2.4.Повідомлення учнів про винахідників та їх винаходи.
(ручка, телебачення, сендвіч)
2.5 Перегляд мультфільму
How can you get information about inventors and their inventions?
But now I propose you to watch a video and say who invented the hot-air balloons?
2.6. Аудіювання
Among foreign inventors we also have our prominent Ukrainian scientists. There are Y. Paton, S. Korolov. And now I propose you listen the story about Y. Paton.
ІІІ. Підсумок уроку.
3.1. Match the gaps
1. John Logie Baird |
А) SANDWICH |
2. Brothers Mongolphe |
B) TELEPHONE |
3. , Louis Lassen |
C) PENICILLIN |
4. Y. Paton |
D) PEN |
5. A. Fleming |
I) HOT-AIR BALLOONS |
6. Laszlo Biro |
F) TELEVISION |
7. A. Bell |
BRIDGE-BUILDING ,WELDING |
3.2 Визначення рівня зацікавленості.
3.3. Oцінювання з мотивацією. (Самооцінювання)
3.4. Oголошення і коментар домашнього завдання.
Переказувати впр.4 С.105, підготуватися до диктанту с.100