Тема. Зовнішня будова пагона.
Мета:
Обладнання: кімнатні рослини, гербарні матеріали, таблиця «Будова пагона»
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
2. Перевірка знань учнів.
Евристична бесіда
1. Які функції виконує корінь?
2. Яке значення має підгортання рослин?
Робота з гербаріями
Назва рослини |
Типи кореневої системи |
Особливості будови кореневої системи |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Прийом «Експрес - тест»
1. Кореневий чохлик:
A. Забезпечує пересування речовин по рослині
Б. Виконує захисну роль
B. Надає кореня міцність
Г. Бере участь в діленні клітин
2. У поглинанні води і мінеральних солей бере участь:
А. Зона поділу
Б. Зона росту
В. Зона всмоктування
Г. Зона проведення
3. Зона проведення розташована в корені:
A. Під кореневим чохликом
Б. Вище зони всмоктування
B. В твірній тканини
Г. На кінчику кореня
4. Запас поживних речовин відкладається в головному корені:
A. У коренеплодів
Б. У кореневих бульбах
B. У повітряних коренях
Г. У дихальних коренях
5. Корені у деяких видів рослин видозмінилися:
A. В процесі пристосування до умов існування
Б. Через зміни мінерального складу ґрунту
B. Через збільшення вмісту вологи в ґрунті
Г. В результаті забруднення ґрунту різними речовинами
Прийом «Асоціації»
До цифрів, що позначає назву видозмінених коренів, підберіть відповідні букви, що позначають назви рослин.
Видозміни коренів |
Назви рослин |
|
А. Жоржини |
|
Б. Орхідеї |
|
В. Буряк |
|
Г. Морква |
|
Д. Іва |
|
Є. Болотний кипарис |
|
Ж. Плющ |
3. Мотивація навчальної діяльності
Переходимо до вивчення надземної частини рослини - пагона. Ти дізнаєшся, які бувають пагони і як їх розрізняти. Ми вивчимо будову пагона і познайомимося з тим, як можуть розташовуватися на стеблі листя.
Ну, що ж! Продовжимо нашу подорож.
Прийом «Домашня заготовка»
Учні розповідають загадки, прислів’я та приказки, що стосується даної теми.
4. Вивчення нового матеріалу.
Прийом «Мозковий штурм».
Що називається пагоном ?
Що входить до складу пагона?
Будова вегетативного пагону.
Прийом «Знайди помилку».
1 – верхівкова брунька;
2 - пазушна брунька;
3 - міжвузля;
4 - вузол;
5 - пазуха листа;
6 - лист;
7 - стебло.
Типи пагонів
Прийом «Склади схему»
? ?
Прийом «Заповни таблицю»
За характером розташування у просторі пагони бувають:
прямостоячі |
пагони зі зростаючим вертикально вгору стеблом (тополя, овес, соняшник); |
стелячи |
зростаючі більш-менш горизонтально (журавлина, перстач гусячий); |
повзучі |
пагони, подібні на стелячи, але на відміну від них укореняються за допомогою додаткових коренів, що утворюються у вузлах (суниця, живучка повзуча); |
в'ються |
пагони, здатні обвиватися навколо інших рослин або будь-яких опор (в'юнок польовий, хміль); |
лазять |
пагони, що мають пристосування (вусики, присоски, гачки і т.д.) для утримання на опорах або на інших рослинах (горох, виноград, плющ). |
Листорозміщення.
1) чергове - від кожного вузла стебла відходить один лист;
2) супротивне - два листа знаходяться один проти одного;
3) мутовчасте - листя три і більше, вони кільцем оточують стебло.
Прийом «Біологічна лабораторія»
Липа Вишня Ярутка Вороняче око
Жимолость Седмичник Людвігія Галінзога
5.Закріплення навчального матеріалу.
Гра «Розгадайте ребуси»
Лабораторна робота. Пагін і його будова
Інструктивна картка.
1. Розгляньте гілки бузку (каштана). Знайдіть стебло - осьову частину пагона, верхівкову і бокові бруньки, вузли та міжвузля, листові рубці. Розшифруйте цифрові позначення до малюнка.
Бруньки, які мають тільки зародкові листя називаються ___________________.
Бруньки, які мають тільки зародкові суцвіття або квітки, називаються _______ .
Бруньки, які мають одночасно зародки квітів і листків, називаються _________ .
Пагін, на якому формуються квіткові бруньки, називається ________________ .
Пагін, на якому формуються тільки листкові бруньки, називається__________ .
6.Домашнє завдання
Назва рослини |
Розміщення стебла в просторі |
Ступінь одеревіння стебла |
Дуб |
|
|
Липа |
|
|
Виноград |
|
|
Огірок |
|
|
Осика |
|
|