Відкритий урок зв’язного мовлення на тему: «Досліджуємо синоніми, антоніми, омоніми» в 3 класі
Мета: ознайомити учнів із антонімами, синонімами, омонімами, досліджуємо фразеологізми.
Очікувані результати: учні розпізнають , добирають та користуються у власному мовленні антонімами та синонімами, доречно використовують у спілкуванні , розуміють фразеологізми.
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку. Привітання.
Учні обирають картку і читають привітання і побажання :
( Вітаю вас друзі! Нехай цей урок відкриє вам багато нового! Бажаю щоб на цьому уроці ви плідно попрацювали! Привіт всім , хто не полінувався прокинутись вранці! І т.д\
ІІ. Ознайомлення з новим матеріалом.
Прекрасне , пречудове ,
Українське слово.
Гарне ж ти на вроду!
- Давайте знайдемо слова, що описують слово. (учні називають відповідні слова)
- Це синоніми . Слухаємо пояснення та виконуємо тренувальні вправи. (робота на сайті «Розумники» за темою «Синоніми»)
Гра « Змотай клубочок». Учні намотують ниточку на картку з словом, підбираючи до нього синоніми.
Проводимо дослід з водою. Вчитель набирає в рот води і мовчить.
- Що я робила? (Мовчала)
- Чому? ( тому , що набрала в рот води)
- Ось ви винайшли фразеологізм . Читаємо у словнику , що таке фразеологізм.
Робота в групах: шукаємо фразеологізми –синоніми. Складаємо пазли.
ІІІ. Фіз. хвилинка «Неслухняні діти». Вчитель дає команду , а діти роблять все навпаки.
Використовую антоніми:
Вверх-вниз
Вправо-вліво
Сісти –встати
Напружили пальчики-розслабили
Нахил назад –вперед
ІV. Робота в «Розумниках» -«Антоніми».
V. Знайомимось «Омоніми». Програма «Розумники»
2. Досліджуємо слово в контексті.
Щоб помити руки , потрібно відкрити кран.
Щоб підняти вантаж потрібен кран.
(уточнити і поширити речення : водопровідний та вантажний)
VII. Закріплення «Вікторина»
Зима холодна , а літо ….
Трава низька , а дерева ….
Морква солодка, а редька …..
Молоко рідке, а сметана …
Пір’я легке, а камінь….
Вата біла, а сажа….
Малина солодка, а лимон ….
Вдень світло, а вночі…
Кричать голосно, а шепочуть….
Кінь біжить швидко, а черепаха повзе….
Гірчиця і мед
Канат і нитка
Дорога і стежка
Кущ і дерево
Хлопчик і дідусь
Подушка і камінь
Холод: висота ,злість , тепло , м’якість.
Доброта: хитрість, злість, кмітливість.
М’який : пухнастий, твердий, колючий.
Веселий: добрий, великий, злий, сумний.
Говорити: розповідати, співати, мовчати.
Червоний це- веселий, міцний, рум’яний.
Хитрий це- злий, розумний, добрий.
Сильний –високий, дужий, твердий.
Зайчик плигає , ….
Дівчинка розповідає…..
Дощ ллє,….
Хліб м’який, …..
Мама веселиться,….