Опорний заклад освіти «Хомутецька гімназія»
Урок з природознавства
«Звірі або ссавці»
Вчитель початкових класів
Політько О.І.
Тема: Звірі,або ссавці.
Мета:
продовжити формувати поняття «звірі»(ссавці);
розвивати вміння учнів описувати ссавців,установлювати відмінні риси ссавців,визначати їх за істотними ознаками;
формувати уявлення учнів про ланцюги живлення,різноманітний світ ссавців,середовище їхнього проживання,їхню різноманітність та значення у природі та для людини;
учити спостерігати та встановлювати взаємозв’язки у природі;
розвивати вміння міркувати,порівнювати,аналізувати і робити висновки,виділяти головне у певному явищі,правильно висловлювати свою думку,узагальнювати,оцінювати результати діяльності;
розвивати спостережливість,увагу;
виховувати допитливість,любов і бережливе ставлення до тваринного світу,дбайливе ставлення до природи,любов до рідного краю;
уміння вчитися:розвивати вміння під керівництвом учителя визначати мету роботи і план її виконання,презентувати свої дослідження,оцінювати власну діяльність та діяльність однокласників;
комунікативної:удосконалювати вміння під час читання і слухання важливі за змістом слова, нове, незрозуміле; робити висновок-узагальнення за допомогою вчителя; відповідати «своїми словами»,зв’язно й послідовно описувати побачене,знаходити у текстах конкретні відомості; ставити запитання та відповідати на них;
здоров’язбережувальної:формувати навички дбайливого ставлення до звірів(ссавців);
соціальної: удосконалювати навички продуктивної співпраці, роботи в парах, групах; викликати бажання виявляти ініціативу, пізнавальний інтерес.
Тип уроку: комбінований.
Основні терміни: ссавці, звірі, смух(волосся, шерсть),вигодовують молоком.
Обладнання: малюнки звірів; символічний мікрофон; сигнальні картки(смайлики); картки для роботи в парах, групах; «намистинки»; казкова лисичка; ромашка Блума; картки до «Асоціативного куща»; презентація.
Хід уроку
І.Вступна частина.
1)Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок
Починаємо урок.
Працюватимемо старанно.
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти—просто молодці!
-Діти,поверніться до гостей і привітайтеся. Сідайте!
-Давайте поглянемо з вами у віконечко! Посміхніться природі, посміхніться мені, посміхніться одне одному.
-А який у вас зараз настрій? Покажіть мені його на смайликах.
-Нехай він таким гарним залишиться у вас до кінця нашого уроку.
-А що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?(нових знань, казковості, загадковості,
багато цікавого та корисного, приємних вражень)
-Дітки, а щоб був цікавим наш урок, вам треба до кожної літери слова УРОК дібрати прикметники, якими ви хотіли б бути.
У- уважними
Р- розумними
О- організованими
К- кмітливими
-Отже, я чекаю від вас плідної та творчої праці!
2) Фенологічні спостереження.
-Яка зараз пора року?
-А який зараз місяць?
-Чому він так називається?
-Які ще зимові місяці ви знаєте?
-Яка була погода вчора?
-Щоб продовжити наш урок , ми звернемося до студії гідрометеоцентру.
-…Студія?!
-Надамо слово нашому синоптику.
(ВИХОДИТЬ ВІКА)
Віка:( слова)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1)Метод «Кубування»
- На які групи діляться тварини?
-Назви будь-які 3 групи тварин. А всього їх скільки?
-Чим живляться комахи?
-Назви істотні ознаки риб.
-На які групи діляться риби за способом життя?
-Наведи приклади земноводних.
-Чому їх так називають?
-Наведи приклади плазунів.
-Чому їх так називають?
2) «Асоціативний кущ».
Звірі(ссавці)-………,…….,….
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-Яким одним словом можна назвати відгадки?(звірі)
- А яких звірів ви ще знаєте?
- То хто ж такі звірі?
ІV.Повідомлення теми і мети уроку.
-Отже, сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про будову тіла, пристосування до життя, способи живлення звірів, про розмноження та піклування про дитинчат.
(Стукіт по столу: тук-тук-тук!)
-Дітки, а хто це до нас завітав? Та це ж наша лісова красуня-хитруня—Лисичка. І в неї для нас якесь повідомлення. Давайте подивимось,що це?
-Це конверт, а на ньому напис «Для діток 3 класу». Відкриваємо і ….
(включити слайд із записом голосу Лисички).
-Дітки, допоможемо нашій гості? Звісно,що допоможемо.
V.Вивчення нового матеріалу.
1)Емоційне налаштування на роботу.
-Дітки, уявіть собі, що ми з вами у весняному лісі. Ласкаве сонечко торкається ваших носиків, легенький вітерець гладить вас по голівках, а ми з вами милуємося природою у лісі, дихаємо чистим і свіжим повітрям та слухаємо спів пташечок.
2) Робота за малюнками.
-Розгляньте малюнки.
-Хто на них зображений?
-Що об’єднує цих тварин?
-За якими ознаками ви визначили, що це звірі?
-А як називаються звірі, які живуть у лісі?
-Дітки, є ще тварини, які живуть біля людей. Вони нам допомагають і приносять велику користь.
-То як же такі звірі називаються?
3)Розповідь учителя та робота з підручником, малюнками тварин.
Звірят, які в степах, лісах живуть,
Всі ,зазвичай, дикими звуть.
А тих, які біля людей живуть—
свійськими звуть.
- Усім ссавцям, як ілюдям для життя потрібні вода, сонце, кисень, тепло, житло.
-Майже всі звірі вкриті волоссям(шерстю), яке захищає тіло від холоду. Але кількість волосся в різних звірів неоднакова. У китів і дельфінів—лише кілька щетинок біля рота, а в більшості звірів—товста хутряна «шуба».
-Вони народжують малят і вигодовують їх молоком.
-Розміри ссавців теж різні. Розгляньте малюнки у підручнику на ст.113.
-Форма їхнього тіла різна та пристосована до навколишнього середовища.
-Звірі живуть в різних куточка х нашої планети (у воді: акула,дельфін,кит).
-Тюлені і моржі у воді шукають їжу, а на суші відпочивають.
-Кажани і летючі миші багато часу проводять у польоті.
-Дикі ссавці живуть у лісах, джунглях, саванах, пустелях. Вони самі добувають собі їжу. Житло будують собі теж самостійно. Живуть вони і в барлозі, у норах, у дуплі , під землею, на деревах. Але серед них є тварини, які живуть у грунті і майже ніколи не з’являються на його поверхні. Це—кроти.
-А яка ж зовнішня будова усіх ссавців? Подивіться на екран.
-Усіх ссавців можна розподілити на 3 групи: рослиноїдні, хижі та всеїдні.
Рослиноїдні тварини їдять тільки рослини.
Це такі ссавці:заєць,жирафа,олень,лось,верблюд,зебра,бегемот,носоріг,слон,бурундук.
Хижі тварини їдять тільки м’ясо.
Це такі ссавці:рись, вовк, лисиця, тигр, лев, білий ведмідь, мурахоїд, леопард.
Всеїдні тварини їдять як рослини так і тварин.
Це такі ссавці: ведмідь, борсук, їжак, білка, куниця, кабан, єнот, шимпанзе, песець, морський котик.
-Як я і говорила, вони народжують живих малят і годують їх молоком.
-Такі звірі, як білки і кроликивлаштовують нори або гнізда, народжують безпомічних, голих і сліпих дитинчат.
Є ссавці, які не роблять гнізд або інших укрить(це олені, зайці, вівці, кози), зазвичай народжують зрячих, покритих (шерстю), здатних до пересування малят.
Самки ссавців дуже турбуються про своїх малят:
-вигодовують молочком
-зігрівають їх теплом свого тіла
-вилизують
-захищають від ворогів
-вчать знаходити їжу.
-У природі все взаємопов’язане.
- Для природи ссавці мають велике значення, бо вони є важливими ланками харчових ланцюжків.
-Але більш детально про ланцюги живлення ми поговоримо на наступних уроках.
-Також ссавці відіграють важливу роль у житті людини. Свійські тварини розв’язують проблему харчування та одягу.
Але є й такі ссавці, що завдають значної шкоди людству. Наприклад, гризуни. Це справжня напасть полів. Вони поїдають стебла, листя, зерно.
А ще вони є переносниками хвороб, небезпечних як для людини, так і для свійських тварин.
-Звірі—це невід’ємна частина природи. І миз вами повинні піклуватися про них. І ні в якому разі їм не шкодити і не знущатися над ними.
-А зараз, дітки, коли ми все пригадали , попрацюємо в парах.
4)Робота в парах(картки)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
V.Узагальнення і систематизація знань.
-Продовжуємо нашу прогулянку. Відгадайте загадки.
1)Робота над загадками.
2)Робота в групах(картки). Гра «Упізнай за описом».
-Діти,кожна група має назву.
-Як можна назвати одним словом цих ссавців?
Робота з картою тварин України.
-Дітки, після того, як ви відгадаєте за описом свою тваринку, ви повинні знайти її на карті і відзначити маячком.
3)Метод «Ромашка Блума».
1-Марина,Інна
2—Наташа,Костя
3—Тамара,Катя
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія.
-Діти, чому ссавцям тепло?
-На які групи діляться звірі за способом живлення?
-Чим ссавці відрізняються від інших тварин?
-Чи справдилися ваші очікування?
-Якщо справдилися, то знайдіть у себе на партах червоні намистинки нашої лісової гості, красуні-хитруні Лисички, і напишіть на них: що запам’ятали, сподобалось, про що дізналися.
-Зачитайте свої відповіді та прикріпіть їх на нашу Лисичку, щоб це чарівне намисто допомогло їй виграти цей конкурс.
(Включити слайд із записом голосу Лисички)
-От і підійшла до кінця наша подорож по весняному лісу.
-А зараз покажіть мені ваш настрій на кінець нашого уроку. Чи змінився, чи ні?
-Ви сьогодні –молодці! Я вам усім дякую за те, що були активні, уважні, розумні, організовані та кмітливі.
І нехай цей урок залишить у вас міцні знання та гарний настрій!