Урок-звіт на тему: "Початкові хімічні поняття" 7 клас

Про матеріал

Урок – звіт з теми «Початкові хімічні поняття»

Мета: 1) повторити та узагальнити знання з даної теми;

2) перевірити вміння писати рівняння реакцій;

3) продовжувати формувати навички проведення хімічного експерименту.

Обладнання: періодична система хімічних елементів;

Роздаткові картки, ребуси.

Мідний купорос, залізний гвіздок, натрій металічний, вода, розчин барій хлориду, сульфатна кислота, пробірки.

Технічні засоби навчання: комп'ютер, мультимедійна дошка.

Перегляд файлу

 

Ярунська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

 

 

 

 

УРОК-ЗВІТ

НА ТЕМУ:

«ПОЧАТКОВІ ХІМІЧНІ ПОНЯТТЯ»

 

 

 

 

 

ВЧИТЕЛЬ: Євпак Ніна Петрівна

 

2017 рік

Урок – звіт з теми «Початкові хімічні поняття»

Мета: 1) повторити та узагальнити знання з даної теми;

            2) перевірити вміння писати рівняння реакцій;

            3) продовжувати формувати навички проведення хімічного експерименту.

Обладнання: періодична система хімічних елементів;

                          Роздаткові картки, ребуси.

                        Мідний купорос, залізний гвіздок, натрій металічний, вода, розчин                                                                                                                                                                                          барій хлориду, сульфатна кислота, пробірки.

Технічні засоби навчання: комп’ютер, мультимедійна дошка.

 

       Епіграф

                                         Учися, дитино, бо вчитися треба

                                         Учися, дитино, най розум не спить:

                                         Того, що навчишся,- воді не залити,

Не взяти розбоєм, вогнем не спалить!

                                                                                           (Володимир Масляк).

 

Хід уроку.

Робота буде проходити в рівневих групах. Для виявлення рівня знань учнів пропоную тестові завдання. Але перед тестами повторюємо окремі питання теми. Фронтальна бесіда з класом під назвою «Хімічний штурм».

  1.                                                                                                                                                                   Що називають речовиною?
  2.                                                                                                                                                                   На які групи поділяють речовини?
  3.                                                                                                                                                                   Які речовини називають простими?
  4.                                                                                                                                                                    Які речовини називають

                                                                                складними?

  1.                                                                                                                                                                   Які явища називають хімічними?
  2.                                                                                                                                                                   Які явища називають фізичними?
  3.                                                                                                                                                                    Як трактується закон збереження маси речовини?
  4.                                                                                                                                                                   Чому дорівнює кількість речовини?

 

І тестові завдання.       (У кожного учня)

  1. Серед вказаних речовин знайдіть просту.

а) повітря              б)кухонна сіль                в) кисень

2.  Який запис позначає найбільше число молекул водню?

                  а) 2Н2           б) 5Н                 в) 5Н2

3. Чиста речовина відрізняється від суміші тим, що

а) складається з атомів одного й того ж хімічного елемента;

б)складається з атомів різних хімічних елементів;

в)складається з молекул різних хімічних речовин.

4.у якому випадку мова йде про хімічне явище?

 а) утворення інею  б) гниття деревини  в)кування металу

5. Відносна атомна маса фосфору дорівнює:

а) 15 б) 20 в)3

6. Формула сульфідної  кислоти Н2S. знайти її відносну молекулярну масу.

а) 32   б)16  в) 34

7. Яка валентність Нітрогену в сполуці NH3

а) ІІ  б)V     в) ІІІ

8. Яка маса речовини утвориться при взаємодії 5г. водню та 2г. кисню

а) 9г            б)7г           в) 15г

9. У якому випадку мова йде про хімічний елемент, коли говорять:

а) риба дихає киснем;

б) До складу молекул води входять атоми Оксигену;

в) кисень підтримує горіння.

10.Яку кількість речовини складає 4 г водню:

а) 1  б) 2  в) 3

Перевіряємо роботу за допомогою комп’ютера та виявляємо рівень знань учнів. Надалі клас працює у рівневих групах.

ІІ етап уроку.

На мультимедійній дошці запропоновані рівневі завдання.

І рівень

Речовина складається з 1 атому Гідрогену, 1 атому Нітрогену та 3 атомів Оксигену. Записати її формулу.

ІІ рівень

Визначити валентність елементів у сполуках:

NH3 ; CI2O7  ;  AI2 S3  ;   SiO2   ;      PH3  ;     NO2

ІІІ рівень

Скласти формулу сполук, утворених Оксигеном та слідуючими елементами:

Mn (VII) ;  S(VI) ;  K;    Mg;   Fe (III);  N (V)

IV рівень

Заповнити таблицю формулами відповідних сполук:

 

 

О

S (II)

CI (I)

 

Ba

 

AI

 

 

 

 

 

H

 

 

 

 

 

ІІІ етап. Інтелектуальний відпочинок.

Відгадай та зафіксуй.

Учні відгадують загадки та ребуси про хімічні елементи  і записують рівняння реакцій.

Загадка про AI

Я сріблястий, я крилатий,

Високо люблю літати.

Я корозії не знаю,

Плівкою себе вкриваю.

На опорах через ліс

Та дротами я повис.

Можу двері змайструвати,

Посудом на кухні стати.

А народжуюсь із глини.

Чи мене назвеш ти нині? (AI)

Загадка про кисень.

Я живу і не тужу,

З ким зустрінуся – дружу.

Ми удвох з моїм сусідом

Називаємось оксидом.

Друзями моїми стали

І метали, й не метали.

Феєрверк влаштую вмить,

Бо в мені усе горить.

Мною дихать всяк мастак,

Називають мене як?

                               (Оксиген, кисень)

Записати рівняння реакцій взаємодії Алюмінію та Феруму з киснем, що складається з 2 атомів Оксигену.

 

Загадка про залізо.

Я довкола тебе є,

Поширене ім’я моє,

Я в фериті, у землі,

В твоїх жилах,у крові.

                          (Fe)

Загадка про H2O

Я чудова рідина,

Хоч не пахну, не смачна,

Та без мене не зросла б

Ні травиночка мала,

Ні дрімучії ліси,

Не було б роси й сльози.

Став порожнім океан,

Зникли хмара і туман,

Пересох на кухні кран,

Зупинивсь завод-гігант,

Що машини виробляє,

Чи тканину постачає.

Розчиняю цукор вмить

Ви моє ім’я назвіть.

                               (Вода)

Запишіть рівняння реакції взаємодії водню з киснем.

IV етап

Розв’яжи рівняння реакцій. (Рівняння висвітлюємо на дошці).

І рівень       H2+O2 H2O

IIрівень       N2+H2                NH3

ІІІ рівень    Сa+H3PO4          Ca3 (PO4)2+H2

IV рівень    Al (OH)3 + H2 SO4 Al2(SO4 )3 + ?

Перевіряємо, чи вірно виконані завдання. (За допомогою комп’ютера) .

І рівень 

  2 H2+O2 =2  H2O

IIрівень     

 N2+H2    =   2  NH3

ІІІ рівень 

 3 Сa+2H3PO4     = Ca3 (PO4)2+3H2

IV рівень 

2  Al (OH)3 +3 H2 SO4  = Al2(SO4 )3 + 6 H2O

V етап

Хімічний експеримент.

Завдання: виявити ознаки хімічних реакцій.

  1. Взаємодія натрію з водою. Дослід супроводжується казкою про Натрій.
  2. Дослід-казка про реакцію заміщення між залізним цвяхом та розчином мідного купоросу.
  3. Взаємодія крейди з хлоридною кислотою.

Ca CO3 + 2 HCl = CaCl2 + H2CO3

Перед учнями ставиться завдання: визначити ознаки проведеної кожної хімічної реакції.

VI етап

Розв’яжи задачу.

 

І рівень

Знайти Мr (CuO)             (Відповідь: 90)

 

 

ІІ рівень

Нітроген є необхідним елементом, що сприяє росту та розвитку рослин. Вноситься він у грунт у вигляді нітратних добрив. Визначити (N) в чилійській селітрі (Na NO3).

 

ІІІ рівень

 

Вивести формулу речовини, якщо відомо, що масова частка Al становить 53%, а О-47%. Ця  речовина є складовою рубінів – червоних коштовних каменів.

 

IV рівень

Прекрасні перли, мармурові статуї, черепашник утворені із речовини слідуючого складу: 40% - Ca; 12% - С; 48% - О. вивести її формулу.

 

VII етап.   Заключний.

Кожен учень підбиває підсумки своєї роботи і виставляє собі оцінку. Пропоную учням продовжити речення «На уроці мені запам’яталось…»

Якщо залишиться час можна розв’язати кросворд.

 

Домашнє завдання: підготуватися до контрольної роботи, скласти кросворд на тему: «Хімічні явища та хімічні реакції».

docx
Пов’язані теми
Хімія, 7 клас, Розробки уроків
Додано
21 лютого 2018
Переглядів
1312
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку