Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Урок навчання грамоти у 1 класі розпочинається появою казкового героя, що дітям дуже подобається. Насичений різними інтерактивними методами робрти. Урок виховує любов і бережливе ставлення до тварин.
Тема: Звук [ к ], позначення його буквою «ка». Читання складів, слів. Словниково-логічні вправи.
Мета: Ознайомити учнів з новою буквою «ка» та її звуковим значенням; формувати вміння читати склади і слова з буквою «ка»; поповнювати словниковий запас учнів.
Розвивати пам'ять, логічне мислення, навички звукового аналізу слів.
Виховувати любов і бережливе ставлення до тварин.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Девіз нашого сьогоднішнього уроку:
Будем добре працювати,
Щоб знання міцніші мати.
У |
Увагу |
Р |
Розум |
О |
Охайність |
К |
Кмітливість |
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? (Вивчити нову букву, вчитися читати, стати розумнішими,…)
- Послухайте, що очікую я: … ви будете старатися, уважно слухати, чітко відповідати, гарно читати.)
П. Актуалізація опорних знань.
- Як завжди на кожному уроці читання у нас присутні Звуковички, бо без них нам не обійтися (голосний і приголосний)
- З якими звуками дружить голосний Звуковичок? (З голосними)
- А з якими приголосний? (З приголосними)
1. Гра «Знайди помилку»
А У О Н И І
М С Л В О Н
- Діти, вчора у нас був веселий гість. Хто він? (Степашка)
- Він нам допомагав засвоювати букву. Яку? («ес»)
- Які звуки позначає буква «ес» [с, с'].
- З яким Звуковичком дружать ці звуки?
2. Артикуляційна зарядки
Ой ! Тут якийсь конверт. Заглянемо ? Так... портрет. Впізнаєте? (Степашка). Подивіться, які в нього надуті щічки. А ну ми надмемо свої: спочатку одну, а потім іншу.
Рано-вранці він прокинувся і потягнувся.
Він був дуже допитливий і заглядав в кожен куточок.
Він був у нього спортсменом і любив грати у футбол.
Сів язичок на коника і поскакав.
А ви пам'ятаєте, що бубнів Степашка вчора.
Повторимо: ус - ус - ус - довгий вус
са - са - са - була роса
си - си - си - води неси
се - се - се - повторили все
- Що ж іще в конверті ? Ось картки, на одній написано - тихо і повільно, а на іншій - швидко і голосно. Це напевно якісь чарівні слова. Прочитаєм:
Тихо і повільно Швидко і голосно
сова сам
сини син
сама сом
сосна лис
3. Гра «Впізнай казку»
— До нас на урок завітав казковий персонаж. Він дуже любить співати:
— Здогадалися, хто це?
— Що ви можете сказати про перший звук? А останній звук?
— Як ви гадаєте, який звук будемо вивчати на уроці?
III. Повідомлення теми і завдань уроку
Звук [к] ми будемо вивчати,
Його згадаємо не раз.
І букву, що його позначає,
Враз запам’ятає увесь клас.
Також читати будем, друзі,
Склади, слова, цікавий текст.
І скоромовку вивчим дружно,
Й моделі слів складемо теж.
IV. Вивчення нового матеріалу
- Давайте поділимо слово колобок на склади.
- Складіть речення з цим словом.
- А зараз складемо звукові моделі слова Колобок. (Один учень біля дошки) /
-0 |
-0 |
-0- |
2. Ознайомлення з новим звуком
1) Виділення звука [к].
Клює курка крупку.
Крупка дрібненька, курка рябенька.
2) Вивчення скоромовки.
Спочатку тихо і повільно, а далі швидко і голосно, весело,…
(Кожне слово в скоромовці кладемо на парту)
Фізкультхвилинка.
- Стали струнко, руки вбоки.
Поскакали, як сороки.
Стрибу-стрибу, скоки-скоки.
А тепер, як жабенята –
Ква-ква-ква, що спочила голова.
3) Артикуляція звука [к], віднесення його до приголосних.
- Давайте вимовим звук [к]. Він голосний чи приголосний? Чому?
- З яким Звуковичком дружить звук К?
3. Аналітико-синтетичні вправи
-Утворіть склади зі звуком [к].
[к], [а] – ка, [к], [о] – ко, [к], [у] – ку, [к], [и] – ки,[ к], [і] – кі.
[а], [к] – ак, [о], [к] – ок,..
Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворили.
[Ка] – [к], [а],[ ко] – [к], [о], [ку] – [к], [у], [ки] – [к], (и), [ке] – [к], [е],..
* Гра «Мікрофон по колу».
Самостійне добирання слів зі звуком [к]. Виділення злиття звуків.
- А зараз назвіть тваринок, які живуть у вас вдома, зі звуком [к].
(Корова-злиття «ко», телятко- злиття «ко», курка – злиття «ку»,каченя – злиття «ка»…)
V. Ознайомлення з новою буквою
1. Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на букву к («ка»).
- Роздивіться букву Кк. З яких елементів складається буква? На що схожа?
- Каченята йшли рядочком -
Рантом гілочку знайшли,
Із якої два листочки
Вниз і вгору відросли.
Качка дітям: ках - ках - ках
Подивіться, буква «ка»
- Подивіться на наш будиночок. На якому поверсі живе буква «ка»?
3. Робота в групах «Конструктор»
1 група – маленької друкованої букви;
2 група – великої друкованої;
3 група - показує всьому класу букву Кк.
Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати і розміщувати зошит під час письма.
4. Друкування літер К, к у зошитах.
5. Читання складів з вивченою буквою.
На дошці — малюнок сонечка, в середині буква к («ка»), на промінцях — а, о, і, и, у. Діти читають прямі та обернені склади.
6. Читання буквосполучень. (на парашутиках)
о у а і і
к к м к л к
VІ. Робота за «Букварем» ст. 78-79
-Я читаю текст, ви уважно слухаєте і запам’ятовуєте слова зі звуком (к).
- Про кого цей текст?
2. Робота над сюжетним малюнком.
- Кого ви бачите на малюнку? Хто літає вгорі? Яка трава? Які квіти відцвіли?
А тепер нове завдання —
Оченятам тренування:
Раз — дивлюсь удалечінь.
(декілька секунд дивитись на об’єкт удалині.)
Два — в долоньці відпочинь.
(Перевести погляд на долоньку.)
Вправа повторюється декілька разів.
3. Читання стовпчиків слів.
- Яке злиття спільне для кожної колонки? (ко, ік, ка)
Ко с ка
Кок в ік калина
Кокос л калинка
Кокоси калинові
Словникова робота. (Словничок в малюнках)
Кок – кухар на кораблі.
Кокос – плід кокосової пальми у вигляді великого горіха.
Кулон – жіноча прикраса з дорогоцінного каміння або іншого матеріалу на ланцюжку, яку носять на шиї.
Завдання від Колобка.
- Подивіться на дошку. Прочитайте слова. Давайте утворимо нові слова.
Двоє учнів біля дошки.
5. Аналіз слів-предметів, намальованих у віночку.
Калина, кіт, мак, котики, капуста, кролик, кукурудза.
6. Утворення і читання слів, поданих у «променевій» таблиці (с. 79)
Робота в парах.
Прочитайте один одному «бджілками». А тепер мені. Молодці.
7. Робота над текстом за Н. Забілою.
Читання тексту вчителем
Аудіювання (за малюнками). Первинне сприймання тексту.
Колобок ніс нам слова. Але вітерець-пустунець подув і всі букви порозлітались. Давайте спробуємо відновити слова.
О О О а У У а |
К * Л * С * К К * В * Н С * МК *
VІІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»