Українська мова
Навчання грамоти 1 клас НУШ
За програмою О. Савченко до посібника Н. Кравцової, О. Придаток
Тема: Звуки [р], [р’], позначення їх буквою «ер». Читання складів, слів.
Мета: Ознайомити учнів з літерою «ер» для позначення приголосних [р], [р’]; розвивати фонематичний слух, уміння проводити звуковий аналіз слів; збагачувати словниковий запас. Навчати читати склади та слова з літерою «ер». Виховувати любов до природи, рідного краю.
Обладнання:» Чарівна квітка», сім пелюсток різного кольору,ноутбук, м’яч, фішки із звуками, пошукові таблиці, малюнки квітів, посібник « Буквар» Н. Кравцової, О. Придаток.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Доброго ранку, діти! Я рада бачити ваші усмішки. Думаю, що сьогоднішній день принесе вам радість і успіх.
-Чого ви очікуєте від уроку? Якими ви будете на уроці? (Урок буде веселий, цікавий, плідний. Ми будемо чемні, працьовиті, уважні).
-Я думаю, що урок буде схожий на захоплюючу мандрівку, а ви будете чемними, уважними мандрівниками.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Мовний пінг- понг»
Відповідає той учень, якому кидаю м’яч.
-Для чого нам потрібні букви?
-На які групи поділяються звуки?
-Скільки голосних звуків в українській мові? Назвіть їх.
2. Гра « Назви букви» (Пригадуємо вивчені букви за таблицею « Алфавіт»).
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
-Сьогодні ми познайомимось ще з одними звуками української мови. А помічником у нашій подорожі буде «Чарівна квіточка».( На дошці прикріплюю малюнок квітки ).
ІV.Вивчення нового матеріалу.
-Наша квіточка хоче стати райдужною і мати сім кольорів. Щоб вона отримала перший колір, нам потрібно впіймати звук який повторюється найчастіше у скоромовці:
1.Артикуляція звука. Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
Діти промовляють скоромовку і називають звук [р]. А квіточка отримує червоний колір на одну пелюсточку.
2.Звуковий аналіз слів.
Для того щоб отримати колір для другої пелюстки ми маємо відгадати імена друзів нашої «Чарівної квіточки» і працюючи в парах, зробити звуковий аналіз цих слів за допомогою фішок.
А) Я на сонце дуже схожа:
Золотиста, ніжна, гожа.
Рано – вранці розквітаю,
Пелюстками всіх вітаю,
Відгадати вам не важко,
Що за квітка я – ( ромашка).[ – о – о – -- о ]
Б) Я на інших геть не схожий
Кучерявий та пригожий
Квітну в лісі навесні
Всі радіють мені. (Ряст). [ = о -- -- ]
Молодці! Отже звук [р] приголосний може бути твердим і м’яким. А для квіточки - оранжевий колір.
3. Ознайомлення з буквою «ер».
Пояснення вчителя. Друкування букви на карточках. Для квітки – жовтий колір.
4.Фізкультхвилинка.
5. Читання складів з вивченою буквою у таблицях ( « Буквар» с.26). Утворення і читання слів. Читання скоромовки. А для квітки – зелений колір.
6. Словникова робота.
Завдання в «Букварі» с.27 завдання 6,7,8.
А квітка отримує блакитний колір.
V. Закріплення знань і вмінь учнів.
1. Завдання 9. Складання і читання слів.
2. Завдання 10.
Читання слів вчителем.
Хорове читання.
Читання ланцюжком.
3. Фізкультхвилинка.
Для квітки – синій колір
4. Робота над словом.
У кожного учня «Пошукова таблиця»
-Прочитайте слова ,що починаються голосним звуком.
- Знайдіть двоскладове слово.
Для квітки – фіолетовий колір.
VІ. Підсумок уроку.
-Подивіться на нашу квіточку. Вона стала райдужною, увібрала всі кольори райдуги. Вона нам дякує за подорож і дарує чарівний «мікрофон».
Продовжіть речення.
Мені сподобалося…
Наш урок я зафарбувала б … кольором.